Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Рецензија на македонски софтвер во хрватски Enter

  пријавена од dino популарна пред 1 година, 1 месец. (dino-jr.blog.com.mk)

  Јануарскиот број на хрватскиот „Enter“, сестринско списание на легендарниот загребски „Bug“, донесува опсежна рецензија на „Авантурите на Дино“ на две страници, во одделот „Vodič kroz igre“. За жал, рецензијата е достапна само во hard copy, но не и на интернет.

  3 коментари | проблем? | категорија: Вести

  САД: удар противниците на женските права

  пријавена од razvigor популарна пред 1 година, 1 месец. (mk.globalvoicesonline.org)

  Американскиот претседател Барак Обама ја укина забраната за финансирање на интернационалните програми за планирање на семејство. Потегот е поздравен од групите за права на жените и јавно здравство...

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  "We're Going to Be in the Hudson"

  пријавена од Igorce популарна пред 1 година, 2 месеци. (zdravo.com.mk)

  Слушнете ја аудио снимката на разговорот помеѓу пилотот и контролната кула кога авионот на US Airways удри во јато птици и мораше принудно да слета во замрзнатата река Хадсон. Капетан Chesley ''Sully'' Sullenberger спаси 155 животи благодарејќи на неговата смиреност и искуство. Браво мајсторе!

  9 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Операцијата успешна, пациентот почива во мир

  пријавена од woona популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.a1.com.mk)

  Македонските студенти кои во Брисел бараа укинување на визниот режим биле задржани на аеродром во Белгија и не им дозволувале да летаат за Софија бидејќи немале бугарски визи во пасошите.

  3 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Проблемот отстранет - системот падна

  пријавена од jpetrov популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.kanal5.com.mk)

  За време на викендот УЈП ги отстрани сите проблеми што се појавуваа во софтверот. Денеска системот е паднат, но затоа ги известивме сите фирми пресметките да ги доставуваат на електронски медиум било во вид на ЦД или УСБ за вработените да можат навреме да земат плата „ велат до Управата.

  15 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Денот кога Гугл го расипа интернетот 40-тина минути [англиски]

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 2 месеци. (googleblog.blogspot.com)

  Сепак Гугл немаше ништо против Владата.

  2 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Состојбата со заушките панична, се бара помош од СЗО

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.a1.com.mk)

  Се бара причината за епидемијата, бидејќи заушките се шират и кај тие што се вакцинирани. Помош побара од Светската здравствена организација. ...ми се виде важно ова...

  10 коментари | проблем? | категорија: Вести

  “Робин Худ“ во грчки супермаркет

  пријавена од dime популарна пред 1 година, 2 месеци. (netpress.com.mk)

  Упаднале во супермаркет на островот Крит и украле стока, што подоцна ја разделиле на граѓаните.

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Како една саксија и едно догорче станаа популарни

  пријавена од mitko популарна пред 1 година, 2 месеци. (a1.com.mk)

  Пронајдени се саксијата и растението „канабис сатива“, нагорена рачно изработена цигара со марихуана, како и повеќе други паковки опојна дрога, оставени на различни места во домот.

  7 коментари | проблем? | категорија: Вести

  „Окта“ ќе прави цевковод, протестите во мирување

  пријавена од zlochko популарна пред 1 година, 2 месеци. (novamakedonija.com.mk)

  Селаните се задоволни. „Окта“ веќе нема да го загадува нивното село. Ќе загадува некое друго!

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  1 мајка, 8 деца, а очекувале само 7 :) [Англиски]

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 2 месеци. (news.yahoo.com)

  Очекувале 7 близнаци, кога оп се појавило 8мо. Сите се живи и здрави, што ќе рече баш весела вест.

  2 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Тепачка помеѓу навивачки групи од Македонија во Хрватска

  пријавена од zlochko популарна пред 1 година, 2 месеци. (netpress.com.mk)

  Едните тврделе дека се со античко, а другите со словенско потекло. :)))

  4 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Одржан состанокот за информатика во образованието

  пријавена од vordan популарна пред 1 година, 2 месеци. (instantekspert.blogspot.com)

  Во мојот претходен пост, ги наведов тезите со кои требаше да настапиме на состанокот (поточно, деловниот ручек) со министрите за информатика и за образование, Иво Ивановски и Петар Стојановски. Како што беше и предвидено, ручекот бидна.

  7 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Фрчко пак ќе го јаде

  пријавена од woona популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.vecer.com.mk)

  овој пат сосем оправдано, бар според мене. плус со шкара нема лабаво. "Од Судот ќе се побара да му изрече во стек и казна затвор од три години, бидејќи колумнистот покажува знаци на рецедивист во кривичната област." да се смееме или да плачеме.

  9 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Донирај од својот персонален данок на доход

  пријавена од bobir популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.mcms.org.mk)

  МЦМС ја започна својата нова кампања наречена „Донирај од својот персонален данок на доход“. Со кампањата се актуелизираат даночните олеснувања и ослободувања за донирањето и спонзорирањето на проектите од јавен интерес што ги предвиде Законот за донации и спонзорства во јавните дејности.

  11 коментари | проблем? | категорија: Вести

  „Радио блог“ на Равел

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година, 2 месеци. (vbb.blog.com.mk)

  Vторото издание на „Радио блог“ ќе биде вечерта на 26-ти, всушност, на почетокот на 27-ми Јануари, од 00 до 02 часот по македонско време.

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Колку ќе чини владината кампања за абортус дознајте во 2011-та

  пријавена од drugarce популарна пред 1 година, 2 месеци. (novamakedonija.com.mk)

  Жално е што за да ја дознаат сумата што се трошела во 2007 година граѓаните мораа да чекаат до 2009 година. Уште пожално е што мораше да се чека Државниот завод за ревизија да врши контрола на финансиските сметки на Владата за граѓаните да чујат колку од нивните пари се трошеле на рекламни кампањи.

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Владата против абортус

  пријавена од zlochko популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.a1.com.mk)

  ...а ЈПетров беше во право! :(

  10 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Белата куќа почна да користи Криејтив комонс

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година, 2 месеци. (razvigormk.blogspot.com)

  Како за почеток

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Стартува легалната шпионажа во Романија

  пријавена од gdamjan популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.makfax.com.mk)

  немајте гајле и кај нас ќе дојде ова

  7 коментари | проблем? | категорија: Вести