Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Скопје го доби првиот хаклаб

  пријавена од kotle популарна пред 5 месеци, 3 седмици. (novamakedonija.com.mk)

  КИКА е прва технолошка автономна зона што ќе се користи за промовирање и развој на еманципирачки технологии. Целта на основачите е да ја поттикнат креативната употреба на компјутерската технологија наспроти отуѓувањето и пасивното консумирање кои се најчеста асоцијацијa

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Франција: Речиси целиот јавен сектор користи софтвер со отворен код

  пријавена од razvigor популарна пред 6 месеци. (metamorphosis.org.mk)

  Речиси целата администрација (96 отсто) користи софтвер со отворен изворен код, според едно истражување на францускиот пазар на софтвер. Најкористени апликации се системите за управување со бази на податоци и системите за управување со содржини.

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Учебници за основно во PDF формат

  пријавена од gocem популарна пред 6 месеци, 2 седмици. (mislam.blogspot.com)

  Владата на својот сајт објави учебници за основно, во PDF формат. Panta Rei ја нуди прочистената колекција за преземање преку торент. Има и објаснување зошто...

  1 коментар | проблем? | категорија: Вести

  Најчест облик на дискриминацијата е онаа по партиска основа

  пријавена од bobir популарна пред 7 месеци. (www.mcms.org.mk)

  МЦМС го спроведе истражувањето наречено Барометар за еднакви можности. Дури 60% од граѓаните на РМ сметаат дека дискриминацијата по основа на партиска припадност е почеста сега, отколку пред пет години.

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Збогум кралу!

  пријавена од Acid популарна пред 9 месеци, 2 седмици. (kajgana.com)

  Педесетгодишниот крал на поп музиката почина од срцев удар во својот дом во Холмби Хилс. Вестта ја потврди и неговиот татко, Џо Џексон. Според изворите...

  9 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Мултиетнички хепенинг „Под исто сонце” во Струга

  пријавена од ktam популарна пред 9 месеци, 2 седмици. (www.podistosonce.org.mk)

  Голем мултиетнички хепенинг „Под исто сонце” во Автокамп „АС“ во Струга на 4 јули 2009 год. од 12 до 24 ч.- дискусии, традиција, фолклор, концерт: Мајка бенд, Паркети, Бени & Нон стоп, Кирил Џајковски. ВЛЕЗ СЛОБОДЕН!

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Бисер на македонското судство

  пријавена од drugarce популарна пред 9 месеци, 4 седмици. (vest.com.mk)

  Наместо за ТАЈВАН, Циле осуден за ТАЈЛАНД

  2 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Macedonia Timeless - клапа 2

  пријавена од zlochko популарна пред 10 месеци. (netpress.com.mk)

  За разлика од спотот на Манчевски, сметам дека овој во изведба на Изи во центар ги има погодено наменските потреби на кампањата. Браво за делото, но и едно УА што сосила се правиме слепци па наоколу гледаме само цркви, а џамии не.

  7 коментари | проблем? | категорија: Вести

  MACEDONIA TIMELESS

  пријавена од MartinStefanov популарна пред 10 месеци. (www.youtube.com)

  new PR MK video

  11 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Ред Хет ја тужи Швајцарија поради монополската зделка со Мајкрософт

  пријавена од razvigor популарна пред 10 месеци, 2 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

  Ред Хет, заедно со 17 други дистрибутери на Линукс протестираше против договорот што Швајцарската влада го склучи со Мајкрософт без да распише тендер за јавна набавка.

  1 коментар | проблем? | категорија: Вести

  Онлајн дебатирање (дискутирање) и негово менаџирање - локални искуства

  пријавена од bobir популарна пред 10 месеци, 2 седмици. (komunikacii.net)

  Локаланта традиција вели дека се треба да се најави во последен момент. Не бевме далеку од ова, но ете изгледа сепак ќе успееме да изорганираме уште еден од серијата настани именувани како F2F (face 2 face). За што станува збор?

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Македонија е социјално конзервативна средина

  пријавена од bobir популарна пред 10 месеци, 4 седмици. (www.mcms.org.mk)

  Македонскиот центар за меѓународна соработка за прв пат ги истражуваше ставовите на граѓаните во однос на животот. Истражувањето покажа дека Македонија е социјално конзервативна средина.

  9 коментари | проблем? | категорија: Вести

  „Македонија - Вечна“ на Манчевски доби награда

  пријавена од DImce популарна пред 11 месеци. (kirilica.com.mk)

  Колку само се зборуваше за овој рекламен спот во негативна, уметничка и финансиска смисла.

  12 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Glocal: Inside Social Media

  пријавена од ribaro популарна пред 11 месеци, 1 седмица. (komunikacii.net)

  Tемите на кои може да се земе активно учество: право, бизнис, маркетинг, комуникации, па до социологија и етнографија.

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Не сакаме скара, сакаме права!

  пријавена од Арангел популарна пред 11 месеци, 1 седмица. (www.a1.com.mk)

  Празни јарболи, празни улици. Државата го заборави, работниците и невработените го празнуваа дома. Честа на Први мај ја бранеа младите и членовите на невладината Ленка.

  1 коментар | проблем? | категорија: Вести

  YouTube конечно рече Македонија

  пријавена од Eddierebel популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (i-macedonian.blogspot.com)

  По неколку месечно креирање видеа, пишување коментари, праќање на протестни пораки и лобирање на секаков можен начин, задоволство ми е да ве информирам дека македонската YouTube заедница конечно успеа да го натера YouTube да не нарече кратко и јасно Macedonia

  8 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Следете го ширењето на свинскиот грип во реално време со Google Maps

  пријавена од pitstop популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (pitstopinfo.blogspot.com)

  Моменталниот свински грип H1N1, кој со тек на времето се претвора во пандемија, сега можете да го следите неговото ширење во реално време со помош на Google Maps.

  1 коментар | проблем? | категорија: Вести

  Лиценците Криејтив комонс во Република Чешка

  пријавена од razvigor популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

  Локализираната верзија на лиценците Криејтив комонс беше промовирана на 15 април во Чешката Република, која стана педесет и втората јуриздикција на светско ниво којашто понуди локализирани Криејтив комонс лиценци.

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  In your face!

  пријавена од zlochko популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (www.a1.com.mk)

  Берлин на референдум го отфрли барањето за еднаков третман на веронауката и наставниот предмет етика во училиштата во германската престолнина. Насловот на веста гласи: Референдум во Берлин – Етика може, веронаука не

  14 коментари | проблем? | категорија: Вести

  „Телеком Словенија“ го доби тендерот за дигитална телевизија

  пријавена од mitko популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (www.a1.com.mk)

  „Телеком Словенија“ победи на тендерот за пренос на дигитални телевизиски услуги преку јавна комуникациска мрежа (DVB-T) на територијата на Македонија.

  10 коментари | проблем? | категорија: Вести