Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

"We're Going to Be in the Hudson"

пријавена од Igorce пред 1 година, 2 месеци. (zdravo.com.mk)

Слушнете ја аудио снимката на разговорот помеѓу пилотот и контролната кула кога авионот на US Airways удри во јато птици и мораше принудно да слета во замрзнатата река Хадсон. Капетан Chesley ''Sully'' Sullenberger спаси 155 животи благодарејќи на неговата смиреност и искуство. Браво мајсторе!

станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  неверојатна смиреност...

 • +1 глас

  Типов кујзнае шо преживеал кога бил у војска за да биде оволку смирен :)

 • +1 глас

  мене па целата ствар ми е безвезе.. не дека знам детали некои , ама стварно па, авион пресретнува птици во лет и губи контрола , брееее.. па да возел авионот 45км/х ај да речеш поспор бил од птиците.. вака колку и да вооозел можел да ги пројде и да нема никаков проблем. На крај, we're going to dieeee туфф што знам.? Мислам дека пилотов бил смирен затоа што знаел дека нема никаква богзнае каква опасност и ај Хадсон..

 • +1 глас

  илуминатите се, во право си.

 • +1 глас

  додуше стварно се чудам зошто одбил да слета на некои блиски писти кои му понудиле овие.. Тоа би значело дека птичурини навлегле нели во важни делови на тоа вентилаторот таму :) и почнале и тех. сметњи.
  Ај ке пуштам срце и ќе речам ’добро ете не било баш лесно’ . :)

 • +2 гласови

  Ја живеам у околина и сигурно знам дека најблиските аеродроми се Тетерборо и Њуарк. Од позиција кај што се има брцнато у вода, најблизок е Тетерборо, арно ама овој аеродром е само за мали цесни и ситни риби. Њуарк (меѓународен аеродром) е едно 20км подалеку. Ортаков-пилотов иако има добиено дозвола за имрџенси лендинг, видел дека ауспухот нема да го додржи до таму и за да не се здене у некое маало решава да се брцне у Хадсон.
  Иначе сите асоцијации на пилоти и слични изјавуваат дека фраеров стварно го бивало. Ја еве сеа читав у Њујорк магазин статија дека вакви обучени пилоти Америка се помалце ги има. Сите што се олд-скул пилоти со сите салтанати летаат за Катар Еир, Сауди Ервејз и слични сунет транс компании.

 • +1 глас

  Кажува на почеток дека и двата мотора му откажале. Ја мислам доволно е :)

 • +3 гласови

  гла клавам дека имал 2 quickie и еден нормален секс пред да оди тоа сабајле да лета...

 • +2 гласови

  Се вози црногорец во авион и пилотите заборавиле да го исклучат разгласот и му вика пилотот на копилотот. Ај сеа да испиеме кафенцево па да ја викне стјуардесата на брзинка по една да ја опнеме и после ќе си слетаме. Стјуардесата кога слушнала дека е уклучен разгласот се стрчала накај кабината, на што црногорецот и вика: Где чеш курво, остај људи да попију кафицу на раат.