Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Сараевска срамота

пријавена од razvigor пред 1 година, 6 месеци. (femgerila.blog.com.mk)

Реакција на коалицијата за сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници со осуда за громозорниот изблик на насилство и омраза на 27.09.2008 во Сараево...

станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Сигурен сум дека и тука го прочитав истиот изговор од еден мој драг соговорник:
  „Мотивацијата за нападот како што се изјасниле вехабистите е навредата на нивните чувства со фестивал од ваков вид кој се одржува во тек Рамазан месецот.“
  Значи, станува збор за - навреда на нечи чувства. :)) Смешно, трагикомично. Во една земја радикални муслимани, во друга радикални христијани кои воопшто не ни знаат дека се тоа. Вистинска промоција на религиозни вредности.

 • -2 гласови

  Значи, тоа што муслиманите се навредени, никому ништо.
  Важно е педерите немаат права, и со патлаците треба да мавтаат по Сараево.

 • +2 гласови

  Перо... не си веќе кул! :)

 • +2 гласови

  Исто и педерите. :)

 • +3 гласови

  BTW и јас сум навреден од она крстон горе на Водно што ме тера да се чувствувам како жив закопан. А ако јас сум ти малку и поголемиот дел од муслиманите во Скопје се навредени.

  Ај сеа да го отштрафиме бива?

 • +1 глас

  не е никому ништо... али сите се навредени заради нешто, тоа не значи дека е оправдано да идат и да малтретираат или тепаат

 • -1 глас

  Па и мене ме малтретираат со нивната голотија. Оти не го кажаа тоа на вестите?

 • -1 глас

  Оти ти не изеде ќотек Перо... уште помалку па некој практицираше содомија на тебе! :)) Кога ќе те силуваат педерите или ќе те натепаат биди сигурен дека ќе бидам првиот што ќе рипне во одбрана на твоите и моите хетеросексуални права. :))

 • +1 глас

  Злочко, извини, кој тоа ги еба педерите?!

 • +1 глас

  Сараевчани :))

 • +4 гласови

  гласам поради критички став, инаку не ги оправдувам нити тепачите, нити педерите...
  за тепачите - од мирољубиви причини, а за педерите од причина што ми се чини дека се работи за луѓе со бесконечна листа на барања. можно е од скоро и да се лутат ако им викаш педери. како албанците шо се лутат на шиптари, и ромите на ѓупци...

 • +2 гласови

  Шо не направат бе у Скопје една парада со Боки Тртин на чело и остали штовачи на лик и дело. У Скопје македончиња мирољубив народ, толеранција и се то, а не во шеријатска држава се забрале па уште и парада ќе прат, па уште и на Рамазан! WTF?? А шо мислевте немаше да имат тепање? Море среќа шо не праеле парада во С.Арабија, Јемен, Иран... Инаку и јас не оправдувам тепање а ни педерастија.

 • +2 гласови

  fundamentalists unite!

 • +1 глас

  Пак ти бе пријателе "во секоја манџа - миродија". Аман веќе не сум фундаменталист и да повторам: Јас сум провтив тепање (се залагам за лечење, или ако не одбие пациентот - за преселба во геј френдли сани калифорнија или швицарска). И сум против нивно тепање. Пис? :)

 • -1 глас

  ти си за лечење. мрш

 • +2 гласови

  А ти да не не си?!

 • -2 гласови

  ај објаснете како ќе ги лечите хомосексуалците

 • +1 глас

  jpetrov take your medicine please:
  http://www.youtube.com/watch?v=7sMD6W0qh...
  се изнервира а? ако продолжиш ќе има уште појака доза :D

 • +2 гласови

  Ова за педерите:
  http://www.youtube.com/watch?v=ZC6cYKQ4-...
  Ова за јпетров:
  http://www.youtube.com/watch?v=bx6_bfvsp...
  Ова за патриотите:
  http://www.youtube.com/watch?v=_Et0wOhPu...

 • +2 гласови

  Ценам Перо, ценам!

 • +1 глас

  Хм... можда Букарски има право за појавата на фашизам во македонското општество. :(

  До вас двајца. Упорно веќе неколку луѓе ви побараа барем еден медицински доказ дека хомосексуалноста е болест на вашето инсистирање дека треба да се лечат и вие упорно по тоа прашање молчите, ама и си останувате на истите ставови.

  Може ли да ми објасните како можете при здрав разум да се држите до религија наспроти до наука?

 • +2 гласови

  Педерастијата е појава на слободна волја. Никој не е роден педер, туку сам си одбира дали ќе биде или не. Претпоставките дека од раѓање педерите се педери, затоа што имале хормонално пореметување, не се точни. Во 60тите години во Штатите се правени експерименти, кадешто на педери им клукале машки хормини, за да видат дали ќе се сузбие педерастијата во нив, секако безуспешно. Потоа, Германците во Втората војна правеле разноразни експерименти со педерите (од ова секако се дистанцирам), главно со хормонални терапии, дури и на машки фетуси ги клукале со женски хормони, се со цел да им се наруши хормоналниот систем, но секако и тие експерименти биле безуспешни. Досега медицински не е покажано дека педерастијата е болест!
  Јас ја нареков болест од една друга страна: острастеност. Злоупотреба на слободната волја. Тоа е болест! При здрав разум се правиш блесав.

 • +2 гласови

  Понатаму, ако на борците за правата на педерите тоа им го посочиш, ќе почнат да чадат како некое ѓаволче, ќе почнат да ти лепат етикети, од која најинтересна е дека, ти си уствари латентен педер, само што ти е срам да признаеш, и фрустрациите ги лечиш со тоа што зборуваш против педерите.
  (педер=хомосексулаец=мажеложник или женоложник).
  Како болни луѓе, педерите не ги мразам; им ја мразам болеста, т.е. гревот во кои се паднати. А постојат многу начини за лечење, од кои најефикасниот е пост и молитва. :)
  Но, секако, тоа се само прикаски за мали деца, за кои вие не би сакале да се замарате.

 • -1 глас

  Секако дека сакаме да се замараме. Пост и молитва велиш е најефикасниот. Што знам, мислам дека сите оние католички свештеници кои ги осудија во изминативе неколку години за педерастрија и педофилија со choir boys баш и нема да се согласат со тебе. :)

  Или.. таа молитва и испосништво не важат? Тие не се производ на светата православна црква?

 • +2 гласови

  Сам си одговори :) Произлегуваат од Едната Света Соборна (Католичка) и Апостолска Црква, но да, отпаднале, и денеска се еретици. (Не се католици, туку римо-католици).

 • +1 глас

  Значи само ја продолжувам твојава логика сега...

  Со оглед на тоа дека заклучивме дека хомосексуалноста не е болест, те. дека при здрав разум се праат блесави, доаѓаме до заклучок дека луѓето се здрави, ама така им одговара!
  Е сеа... штом се здрави, нема што да лечиме.

  И сеа чаре? Што да праиме со тие 10-11% хомосексуалци?

 • +1 глас

  Па реков дека не се здрави, тешки пациенти се. Треба соодветни лекарства, а нив ги посочив погоре.

 • -2 гласови

  Перо е оној типот од Американска убавина - таткото - генералот во пенија и колекционер на нацистичка меморабилија. На крајот излезе дека е најгеј од сите.

 • +1 глас

  jpetrov, не си кул!

 • -2 гласови

  секогаш сум бил некул, тоа ми е стил :)

 • +1 глас

  Ете, ме разобличи!

 • +1 глас

  Перо уште еднаш, respect!