Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

RSS канали за time.mk

пријавена од глиша пред 1 година, 3 месеци. (timemk2rss.ot.mk)

Неофицијални РСС канали од time.mk, додека не стават официјални.

станала популарна пред 1 година, 3 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  RSS-от не е исто како содржината на TIME.mk

  а и мислам дека намерно не ставаат RSS, поради поголема посетеност на страницата.

 • +1 глас

  Ги зима директно од time.mk неможе да не се исти, освен ако нешто не сум заебал? :)

  А за посетеноста мислам дека тоа е погрешно размислување, имаше текст на http://komunikacii.net/2008/07/01/rss-ag...

  Покрај поентата за рекламите со фидови има и друга финта, ако пример 10.000 луѓе ти го следат сајтот преку Гугл ридр трошиш ресурси само како еден да ти го посетува пошто Гугл ридр само еднаш го посетува. Исто е и ако ги паблишуваш преку feedburner и слични сервиси.

 • +1 глас

  Хмм, во право си содржината не е иста.

  Од пред 4 часа, кога му пристапувам на time.mk од серверот на кој се извршува скриптата time.mk ми враќа иста содржина за сите линкови.

  Од хостинг провајдерот ми одговорија дека не кешираат никакви outgoing конекции.

  Изгледа time.mk имаат некаков кеш. Ај баш ќе им пишам да видам што е работата.

 • +1 глас

  Хаха, сега и од другиот сервер истата содржина ми ја враќа.

  Ај да им пишам стварно, да не мислат дека им се крши некој TOS на time.mk.

 • +1 глас

  А и RSS нема смисла за вакви агрегатори, затоа што постојано се менува содржината на страницата, комплетно, а не постелено со додавање на 1-2 нови вести

 • +1 глас

  news.google има. :)

  Мене иначе ми треба пошто ваквите „Новости“ сајтови си ги ставам како активен обележувач во фајрфокс и кога имам 10-тина секунди слободна мисла само кликнувам и гледам да не пукнало бомба некаде и си продужувам после со тоа што сум го правел.

  Ако одам да го посетам сајтот ќе изгубам повеќе време и ради тоа поретко ќе го посетувам. Сајтови што поретко се менуваат ги ставам во Гугл ридр кој го посетувам поретко и на раат.

 • +1 глас

  Мене супер ми се вклопија во iGoogle.

 • +1 глас

  хмм.. можда да имаа rss time.mk да ги ставиме и како стандарден „Новости“ активен обележувач вo македонскиот Firefox