Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Осуммина повредени на геј фестивалот во Сараево

пријавена од jpetrov пред 1 година, 6 месеци. (www.a1.com.mk)

Десетици хулигани вчера се обидоа да го спречат првиот геј фестивал во Босна, фрлајќи камења и скандирајќи навредливи хомосексуални пароли, при што најмалку осум лица се повредени, соопшти босанската полиција.

станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  :(

 • +3 гласови

  :)

 • +2 гласови

  Им посакувам на сите кои завчера тепале и извикувале „Алах е голем“ да им се роди барем по едно геј дете дома.

 • +1 глас

  Злочко... ова е анти-исламска или про-педерска желба? :)

 • +2 гласови

  Во секој случај Про - геј! Тоа „Алах е голем!“ го кажав бидејќи на вести така пренесоа дека тоа извикувале тепачите! Истото ќе го кажам и ако некој вика „Буда/Исус е голем!“.

 • +2 гласови

  Многу ме интересира.. дали би бил ок со тоа син ти да биде педер?

 • +1 глас

  Што па толку одбранбено настроени за педер-фест?
  Не ме разбирајте погрешно, мене ми е сеисто кој со кого се работи... се дур не ме замара некој дека е педер и дека нема он права (не знам кои посебни права треба да ги има педерската популација, али ај)... ок е.
  Што бидна со она дека сексот е интимна работа (за една или повеќе личности :) )?
  Нека си се ебат они меѓусебе, ама нека не ме замараат мене со тоа...
  ваша работа...

 • +2 гласови

  Ај вака. Не се познаваме, па од таму и не знам кое годиште си. Можеби си женет, а можеби не. Но во оној момент кога ќе се ожениш добиваш одредени права пред одредени институции. На пример, во банка можете двајцата да конкурирате за станбен кредит, па да ви пресметаат висина на одобрената сума, како и рата според вашите заеднички примања. Геј луѓето тоа право го немаат. Оти немаат право да оформат заедница. Така што - има зошто сеуште да се борат тие луѓе.

 • -1 глас

  Злочко, молчи таму, да нема ќотеци.

 • -1 глас

  па добро ете, хипотетички: ако јас со мојата сопруга имаме заеднички примања од 40.000 денари, за тие примања банките можат да ни одобрат потрошувачки кредит од 250.000денари. нас тие пари не ни вршат работа. ни требаат 400.000. шо да прајме сега? кај да си ги бараме правата?

 • +2 гласови

  Мислам дека треба уште еднаш да го прочиташ мојот коментар.

 • -1 глас

  Ај, ај, злочко, ти игра некое ребро.

 • +1 глас

  Ај објасни ми ја потребата, логиката и целта на “геј бракок“?
  А.. ако сакаш станбен кредит, можеш да го земеш заедно со било кој друг... ќе го пишеш како кокредитобарател и решен проблем.
  Можеме и јас и ти да земеме заедно кредит, а да не бидеме во брак (пу, пу... скраја да е!) :)

 • +1 глас

  Прво. Банката ќе биде далеку порезервирана кон мене и тебе (како пријатели), отколку кон мене и мојата сопруга. Направи тест... оди види колав кредит ќе добиеш во едниот, а колкав во другиот случај. Или за истиот кредит колкава хипотека ќе ти бара во едниот, а колкава во другиот случај.
  Второ... дури и да си во право, кажи ми една логична причина зошто ти да смееш да оформиш брачна заедница, а тие да не смеат?

 • -1 глас

  Доколку јас оформам брачна заедница таа ќе биде благословена од Бога... Брак без благослов од Бога (со кое име и да Го наречеш) не е брак!
  Без тоа е обична бирократија, имаш хартија на ниво на сметка за парно (иако немаш греење :) )

  Муабетот со потомство, овој пат нема да го разгорувам :)

 • +1 глас

  Секогаш сите вакви дискусии завршуваат на ист начин. Ти ќе им побараш логична и здраворазумска причина, а тие во недостаток на таква - веднаш го вмешуваат господ. :))

  Инаку овие браковиве благословени џанам баш од бога не се растураат. Разводи нема, кавги и насилство меѓу брачни партнери исто така нема... све е совршено во тие бракови, кои да бидеме реални не добиле благослов од бога туку ВО ИМЕ на бога... што е гоооолема разлика во терминологија.

 • +1 глас

  Пошто очигледно ги имаш изгубено верските и религиозните вредности...
  Тогаш, може ти иде биологија...
  Кога ќе можат две педерчиња да напраат бебе.. ок.. нека се земат.

 • -2 гласови

  Тукушто ги навреди сите брачни парови кои не можат да имаат деца. Штом ја правиш единствената цел на бракот да биде генерирање на потомство, тогаш треба да им забраниме на сите неплодни луѓе да стапуваат во брак.

 • -2 гласови

  Со уште еден мал додаток од мене: Браво! Туку што како верник со твојов коментар покажа вистински религиозни вредности. :))

 • +2 гласови

  И да, покажав вистински религиозни вредности: се противам на тоа што е неприродно и болно!

 • -2 гласови

  Неприродно?! И ти мене за биологија ми ѕвонцаше?! Ај... погуглај уште малце... разгледај... прочитај... па ќе осознаеш колку педерлукот е природна појава кај сите живи организми. А тука јас и ти ја завршуваме темава, исто како со иванристески. Џабе се убедуваме нели? :)
  Што се тиче извртување на тезите (она што ти го искарактеризира како „типично“), истото и јас го реков кога одеднаш ми во вмеша господ во целиот муабет.

 • +2 гласови

  Типично... кога немаш реален аргумент, ја извртуваш суштината на мојот.

 • -1 глас

  Аман бе! Кој сака да биде во геј заедница нека бега во Швајцарија, мрш!

 • -1 глас

  Во спротивно ?

 • -1 глас

  Пред банка со пароли! :D

 • +1 глас

  Во спротивно после заслужениот ќотек од рајата ќе ги казниме со „општествена работа“.
  А задачата: копање темели за црквата на плоштад! :))

 • -2 гласови

  Btw јас сум против црква на плоштад. А се залагам за депортација во Швајцарија или некоја друга геј френдли држава. Кажи ми на кој геј би му било тешко да замине во средина кај шо ќе го прифатат? :D

 • +1 глас

  Зошто да замине??
  Кој си ти или било кој па да му дава совети да замине?

  Што не заминеш ти во некоја држава кај што не градат цркви на плоштад?

 • -1 глас

  Е овие прашања ги чекав. Абе види јас би ги натерал на лечење ама ќе ми се нафрлат сите од овде, френдојте нивни. Затоа би било супер да одат и за нив и за нивните блиски негде далеку, ем нивните шо ќе се срамат од нив ќе речат: "Син/Ќерка ми се снајде, замина во странство" итн.. Значи нема непотребни срамој. Ем ќе им го решиме проблемот со кредитите, ем пониски камати, поповолни кредити... За мое заминување, па незнам можеби и би заминал, но не значи дека ако заминам во странство државата таму ќе ми ојт по кеф мене ексклузивно. Шо не е случај со геј френдли државите, таму за гејовите е рај! :D

 • +1 глас

  Аууууу... Перо у право си! Да си седам раат оти како тргнало на крај ќе папам ќотече.

  А да, Ристевски... чисто информативно: ја тебе би те натерал на лечење. :)

 • -1 глас

  Презимето ми е без "в". Не се секирај ќотек немат да папаш. :) И шо кажи дека имам одлична идеја, немој со дисквалификации кон мене, како што прават "комуњароидите". Јас само понудив одлично решение за да не си навлечам гневот на геј френдовите овде. Башка во странство кредитчиња... мм.. милина бре! :)

 • +1 глас

  Не е тоа никаква дисквалификација пријателе. Да можам јас сериозно би те испратил на лечење.

  Извини за „в“-то BTW. :)

 • +1 глас

  А бе пријателе се запна ко пијан за бандера на првата реченица со зборот лечење. Па реков дека неможам то да го напрам. Дали ти фаќат око мојот план подолу од та реченица? Те молам сконцентрирај се на прашањето, ако и по третпат не го направиш тоа, верувај и јас би те испратил на лечење. :)

 • +1 глас

  Оф мори мајко... ај вака тогаш:
  [citat=ivanristeski]„Затоа би било супер да одат и за нив и за нивните блиски негде далеку, ем нивните шо ќе се срамат од нив ќе речат: "Син/Ќерка ми се снајде, замина во странство" итн.. Значи нема непотребни срамој.“[/kraj na citat]
  Да можам јас *ТЕБЕ* би те пратил на лечење!
  Дали сега бев доволно јасен со моето мислење апропо твојот план? :))

 • -1 глас

  "ама ќе ми се нафрлат сите од овде, френдојте нивни" - е ова јас го реков. Да не си нивен френд? А кредитите, а прифаќањето од средината, а можеби болната можност да посвојат деца, да си ги наследат пензиите? Зашто да им ги давам правава кога можат да ги имаат кога ќе посакаат негде на др. место? Btw, за сиромашните гејови имаше и агенции за запознавање и брак во Швајцарија. Ем побогати ем прифатени. Кој губи тука?

 • -1 глас

  Злочко, свети апостол Павле многу јасно кажува каде ќе завршат педерите (мажеложниците).

 • +3 гласови

  А за лезбејките што вели? Или за нив ништо... може се палел на лезбејки? :))

  Перо, св. „апостол“ Павле половина од својот живот убивал христијани - само затоа што не верувале во Митра, туку во Христа.
  ...а ти сега убица ми цитираш!

 • +1 глас

  Злочко, ги споменува и женоложниците. Свети Апостол Павле се покајал, и станал христијанин. Ама, ако не веруваш во силината на покајанието, тогаш џабе ти зборам. Сите сме грешни, освен Богочовекот Христос! Па дури и Св. апостол Павле!

 • -1 глас

  Друго, како би било, некоја група, да речеме, која сака да се жени со слонови, а меѓувремено сака да канибалисува. Е, и таа група земе да прави паради низ Скопје. Ама тоа не е исто, ќе речеш. Исто е! Ме замараат и мене, и го наметнуваат нивниот став. Приватно ако сакаат нека блудничат и со животни, мене не ме интересира. Ама не мора да се гадам кога ќе се шетам низ град, гледајќи ја нивната ШАРАДА!

 • +2 гласови

  :) Битно ако видиш две жени како се лапаат ќе се заѕвериш онака здраво во нив! :)))
  ..дури и ќе посакаш да им се приклучиш, така?

 • +1 глас

  Не, ќе ги фатам за уши и со клоци ќе ги носам пред татковците им!

 • +1 глас

  @pero
  поентата на геј парада не е да се наметне ставот на геј-евите, туку да се повика на солидарност против дискриминацијата кон геј-евите.

  а споредбата со канибали уопште не ти е размислена... канибализмот значи постоење жртви, за разлика од хомосексуалноста од која никој не е жртва

 • +1 глас

  Ако не беше умесно тоа со канибалите, со слоновите сигурно беше. Перо иако си фантом, цар си :)

 • +1 глас

  доколку двата партнера т.е. и човеко и слонот се согласни за брак.. не гледам проблем.

  ти гледаш?

 • +1 глас

  Да.

 • -1 глас

  се надевам ќе елаборираш??

 • -1 глас

  Не. Пошто ќе се претвори дебатата (види погоре меѓу мене и злочко) во "мерење" кој има поголем. За потсетување јас им нудам брзо и безболно решение на гејовите (хинт читај погоре).

 • +1 глас

  Нема што да ги мериме. Мојот е у секој случај поголем. :)))))))

  Не беше никакво мерење Ристески. Јас и ти имаме фундаментално различни ставови за искажувањето на човечките и сексуалните слободи и права. Затоа и постапивме добро што ја прекинавме комуникацијата на таа тема.

  Лично, мене од твоето „безболно“ „решение“ ми се блуе и лично мислам дека по ова прашање и неандерталец би имал поголемо разбирање од тебе. Не сакам да те дискредитирам, ова е само за ова прашање. За во иднина и за некоја друга тема - ќе видиме. :)

 • +2 гласови

  [шега]Ај не навлегувам по прашање на големина (освен ако не си Long Dong Silver).[/шега]
  Лично мислам дека имаме доста слични размислувања во врска со други теми, но не и на оваа тема. Поздрав

 • -2 гласови

  кое се поклопува со мислењето на меинстримот. сексуалната несигурност вообичаено рефлектира фобии кон надвор.

 • +3 гласови

  Се работи за тешка девијација и неморал а ти овде Фројд изиграваш, кој патем цела слава ја стекнал со тоа што им се додворувал со своите "теории" на неморалните итн... Со еден збор им дал оправдување... И да, ги молам сите душебрижници да одговорат на прашањето на Vnuce: "Многу ме интересира.. дали би бил ок со тоа син ти да биде педер?"

 • -1 глас

  Не сум го видел прашањето. Еве да не биде дека нема да одговорам. Со оглед на тоа дека во моментов имам синче на пат:
  Не. Не би бил ок со тоа. Сепак би сакал снаа да добијам некој ден. Ама во секој случај би го прифатил или би научил да го прифатам за тоа што е. Тој е сепак мое дете и мојата работа како родител е да го поддржувам во животот.

 • +3 гласови

  Па зашто да немаш зет???
  Што е тука неприродно, лошо или што ти ја знам што друго?
  Како и да е, чим ти пречи да биде син ти да биде педерче, џабе цела одбрана на “геј заедницата“, “човековите слободи и права“ и што уште не “бранеше“ тука.

 • +2 гласови

  Он мислеше на Геј, Сер-Геј, упс.. Сергеј да си го крсти детето.

 • -2 гласови

  Тоа друже само по твојот начин на резонирање, не и по мојот. Јас (за разлика од тебе, а и од Перо) во овие дискусии гледам да ги тргнам на страна моите лични и религиски чувства. Пошто верувал или не... темата не е за тоа како ние се чувствуваме покрај нив, дали се гадиме или не од нив итн. Доколку не примети до сега, темата е за тоа кои се нивните права да излезат во јавност, а не твоите права да ги ставиш у резерват.

  Значи, дали мене ми смета или не ако мојот/твојот син е педер... и дали тебе ти смета или не... може и најчесто нема апсолутно никаква врска со тоа дали нашето однесување кон тие луѓе е правилно или не е.

 • +3 гласови

  Тие ги уживаат сите права во оваа држава. А мене ми се гади од нив. Затоа нејќам да ги гледам како се лапат по улица. Ми го ускратуваат правото на слободно движење, и даваат лоша претстава за љубовта на моите деца.
  Педерастијата пред се, е болест. Ако се чувствувам христијанин, не може моите верски чувства да ги ставам настрана. Слободната волја не подразбира и злоупотреба, како што тоа го прават педерите во својот болен грев.

 • -2 гласови

  1. Тие ни од далеку не ги уживаат сите права!
  2. Една препорака: TV "Fox Life", секоја среда во 21 часот - "The L word". :)
  ...иако сум сигурен дека сите тројца го гледате ова. :)))

 • +2 гласови

  L-word???
  Педерите уживаат поголеми права од мене.

  Абе.. се замараме сега за оболени луѓе?

 • -1 глас

  Навистина? Де те молам... само еден валиден извор (по можност медицински) со кое ќе го потврдиш твоево тврдење. Фала многу.

 • -1 глас

  Христијанството е болест - компулсивна опсесивна психоза. Нејќам да гледам крстови по вратови и ретровизори пошто ми се гади од нив. Му даваат погрешна претстава за љубовта на моето дете.

 • +1 глас

  Оди во Саудиска Арабија!

 • +1 глас

  Знаев дека нема врска!!!! Ама слонот да ти го начука, сигурно ќе те боли!!!!
  Мене педерите ми се гнасни (и лесбејките такоѓер), и не сакам да ги гледам низ мојот град. Во станови и шупи нека се прават партал, мене не ме занима.

 • -1 глас

  И Фројд и Јунг би имале што да кажат на твојава последна изјава. :))

 • +2 гласови

  Па и Фројд и Јунг биле болесници. Нивното мнение не ми е факт.

 • +2 гласови

  И Ниче :)

 • -2 гласови

  http://googleblog.blogspot.com/2008/09/o...

  Гугл влезе во политика. Погодете на која тема и на чија страна?

 • +1 глас

  Ај сега и со тебе, Гугл е чудовиште, ги интересира само профит (добро поддржуваат и слободен софтвер, ама зашто им се може). И нормално е да ги поддржува гејовите ако веќе ги има многу или премногу во своите редови. Значи уште една геј френдли дестинација за гејовите од овде: Барајте работа во Гугл (шо мојт да имат поубо од то??) и ќе си живејте во сани калифорнија.

 • +1 глас

  Еј, од прва се стануе педер? Или треба двапати да ти го опнат. Онака прашувам, да си знам.

 • +2 гласови

  Хмм... да ти го опне педер од втора, не знам, ама мене ми опнале еден минус. :)