Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Новото руво на TIME.mk

пријавена од starchild пред 1 година, 4 месеци. (www.time.mk)

за сите news nerds, "нов" дизајн, нови категории, приказ на најнови вести, итн.

станала популарна пред 1 година, 4 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  RSS?

 • +3 гласови

  Ова не личи на news.google.com?

 • +1 глас

  Па човекот што го прави работи во Гугл, шо очекуваш повеќе :)

 • +1 глас

  Сервисот е страшно добар, не знам зошто и претходниот пат кога беше пријавен имаше негативни коментари: http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologi...
  Уште РСС забелешката на Глиша, и ќе биде ѕвер. А за личење на њуз.гугл личи, а тоа според мене е добро. Секогаш сенешто на нешто личи :)

 • +2 гласови

  1. Авторот е поранешен вработен во Гугл, можеби тоа ја објаснува сличноста со Google News.

  2. За употребливоста: јас ги тргнав СИТЕ линкови и РСС извори од Google Reader за вести на македонски јазик и сега исклучиво се информирам со отворање на http://time.mk/ неколку пати на ден.

  Честитки до Игор Трајковски.

 • +2 гласови

  Можеби сличноста е слабост, но начинот на кој работи е добро изведен. Честитки и од мене.

  Главниот мој проблем е што немам доверба во нашите медиуми. Ниеден алгоритам (досега) не може тоа да ти го „класифицира“.

 • +1 глас

  Фали секција за технологија + како што беше кажано РСС. :-)
  Освен тоа, одлично изгледа.

 • +5 гласови

  Секција за технологија фали кај медиумите, не кај TIME.mk. :-)

 • +1 глас

  on.net.mk и 365.com.mk ги превземаат вестите од TIME.mk

 • +1 глас

  да?:)

 • +1 глас

  Со тоа што се исто сортирани. :)
  http://on.net.mk/includes/news_cat.asp?c...
  http://www.time.mk/index.psp?slot=3&...

  А на 365.com.mk си пишува дека се од time.mk.
  http://www.365.com.mk/index.php?option=c...

 • +1 глас

  А зошто точно ви треба РСС и што би добивале на РСС? Дајте да помогнеме малку конструктивно :)

  Прво што ми паѓа на памет е дека едни исти вести (од различни извори) ќе доаѓаат во фид, искрено без потреба.

  Од друга страна ако веќе има фид би сакал да ги има повеќе и да се поделени по теми, и да може да се избере што да доаѓа. Знам може претерувам, ама коментаров нема намера да биде критички туку да биде од помош за развој на сервисов

 • +1 глас

  Ајде да сме конструктивни:

  1. Фидот не би требало да ја пренесува цела вест и нејзините дупликати, туку како што е сега на сајтот: една вест е прикажана со наслов-линк и првите реченици, а сличните се со линкови. Истото ова би бил еден feed item, па ти кликаш на линкот кој го претпочиташ.

  2. Втората идеја значи дека треба да има: сумарен фид со цела содржина како на насловна, потоа фид со најнови, фид со топ вести, и по еден фид за секоја од осумте категории кои во моментов ги има на агрегаторот.

  Големата работа веќе е завршена, ова со фидовите е со релативно многу помал опсег.

  Сепак, мене ми е сосем ОК и вака, да си читкам вести од сајтот (една страна е, се отвора за 3 секунди). :-)

 • +2 гласови

  браво, сајтот е супер.

  каде е кодот?

 • +1 глас

  View - Source code. Таму е. Кодот, та кодот...

 • +1 глас

  тоа не е ни View-то :)
  финтата е што според мене, би било фино да се објави материјата што ја генерира HTML страницата, би било едукативно и транспарентно. А и супер би било со оглед на искуството на авторот, многумина ќе може да учат од искусен Гугл програмер.

  Поздрав

 • +1 глас

  Уште поново руво за луѓе што сурфаат на поголеми резолуции (поконкретно, со минимум 1280 пиксели хоризонтала)
  http://userstyles.org/styles/12888

 • +1 глас

  нема едит а заборавив да кажам дека само за луѓе со „огнена лисица“ кои имаат инсталирано екстензија Stylish

 • +1 глас

  Уште едно нешто што ми недостасува на Time.mk. ПРЕБАРУВАЊЕ.

  Почнав да си го користам и како пристап до архива на вести. и ми зареба такво нешто. Покрај другото се разбира се соочив и со промента на пермалинковите на Дневник :(