Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Јавни лицитации во македонските цркви

пријавена од mitko пред 1 година, 2 месеци. (www.a1.com.mk)

Бог да чува!

станала популарна пред 1 година, 2 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Цобе буљашо :)

 • +1 глас

  :-)
  Навистина би било интересно кога УЈП би била во можност да влезе во МПЦ или да излезе со информации, макар и со естимации колку средства влагаат во црквата, а колку се трошат на основните црковни работи (одржување на објекти, градење на нови, плати и слично...)

  Во секој случај +1 за воведување на фискални каси во црквите, па макар и пред секоја икона!

 • +1 глас

  Ми текна нешто... Доколку некогаш и се воведат фискални покрај секоја икона, дали молбите за здравје и среќа и се останато ќе излагаат во патриотскиот дел од сметката или во оној другиот?

 • +1 глас

  Што сте се фатиле за црквите? Кога има будали што им даваат пари, нека си ги трошат.
  „Додека има овци, ќе има и џемпери“ - си мисли владиката Стефан, си погледнува на Ролексот дека дошло време за швалерката, и си седнува во Мерцедес џипот за да оди кај неа.

 • -1 глас

  проблемот со парите во црквате се дека после тие пари се употребуваат за лобирање и манипулирање и мешање во световните работи.

  да не беше тоа, и мене ќе ме болеше уво.

 • +1 глас

  Точно така. Државата постои за ги заштити нејзините граѓани од разни „баба роги“.

 • +1 глас

  Мене ова ми падна во очи:

  "Од МПЦ, пак, велат едно била теорија, друго било пракса. Лицитацијата покажувала дека и МПЦ живеела во современ дух, а на тој начин се собирале пари за црквите. И како таква, е апсолутно дозволена."

  Современ дух? Поголема хипокризија, амин.

 • +1 глас

  Ха! „Современ дух“, жими таквиов!
  .
  И тоа доаѓа од организација во која свештениците уште носат долги црни мантии, бради до појас, низ некакви мистични ритуали овозможуваат комуникација помеѓу верниците и нивниот бог, не дозволуваат жени да вршат обреди и кадат со темјан.

 • -1 глас

  Абе . .не е до верата, до практикувањето на истата е. Уствари, да објаснам подобро, не е до ОВАА ВЕРА (религија) пошто има една друга која е проблем сама по себе, без грешки во толкувањето.
  Лици-факинг-тација за крстот, среќен добитник или таканаречен КУМ (godfather?!?) е никој друг до велелепниот Томиќ, човек кој сам за себе вели „јас сум мнооогу мнооогу голем верник“ ?!?
  И после народов не бил образуван во верата . . па кој да го обарзува, попон со џигерици кои не убедува дека „едно е теорија друго е пракса“? Ха, па ако е така . . .шо уопште мора да постои и тоа осветување на води, на крст? Нели ако не е битно како е у теорија, батали све, да не правиме џабе трошкови? Или, ако е за 100 еур кај попе у џеп, арна е теоријата, а ако треба попе да направи нешо така, Христа ради тогаш . .заеби теорија . .оф, леле, куку и аман ! ! !

 • -1 глас

  Не лај оти и тебе ќе те минусираат! :))

 • +2 гласови

  Корекција: „Газот на народот“.
  .
  Проста маса, сељак, морон, шпрт и потплатено куче за лаење. Неговата екселенција Томиќ.

 • -2 гласови

  не, проблемот е до религијата.. до слепото следење на догми во кои не смееш да се сомневаш.