Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

„Доста веќе да се плашите...“

пријавена од zlochko пред 1 година. (www.youtube.com)

Видеото на кое Павлос Воскопулос на 10.03.2009 на грчка телевизија прозборе на македонски.

станала популарна пред 1 година | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +5 гласови

  Секоја чест на човеков.

 • -2 гласови

  ех 21ви век

 • -4 гласови

  секоја чест. прозборе на тв.

 • +2 гласови

  Зошто го нема повеќе видеото?

 • +1 глас

  Грешка, со Chrome го отворав :)

 • -4 гласови

  ја не признавам ништо додека не прозбори на chrome :)

 • +4 гласови

  за сите што ме минусирале патриотски, да дообјаснам - етимологија на Chrome:

  The name is derived from the Greek word "chrōma" (χρωμα) meaning color.

  Плус Сергеј Брин е родум од Русија. Сите коцки се склопија, имајќи го во предвид традиционалното руско-грчко пријателство.

  И ете, со индуктивно резонирање пристигнавме до доказот дека Гугл Хром _свесно_ го цензурира македонското и македонството на интернет. :)

 • +8 гласови

  Ова се луѓе кои од мали се учени да шепотат кога зборуваат на мајчин јазик и кои се потиснувани не само од сограѓаните, туку и од системот контролиран од мнозинската заедница.

  Голем дел од решението на проблемот со името е конечното еманципирање на Македонците од Егејска Македонија, како и репатријацијата на избеглиците, односно враќање на нивните имоти. Секое нивно излегување во јавност е демонстрирање голема смелост: пред некој ден, на пример, еден поп Македонец, Царкњас, беше осуден на затвор затоа што спречувал група малолетни хулигани Грци, додека му ја каменувале куќата - чин кој му се повторува по неколку пати секоја година. Погодувате, тој е еден од тие кои јавно се декларираат за Македонци, што е основно човеково право.

 • +1 глас

  Се гледа дека со голем напор прозборе на Македонски. Голема е репресијата во Грција.

 • +2 гласови

  Па тоа сакам да кажам. Нас тоа ние тешко да го сфатиме како не можеш да прозбориш на мајчин јазик и малкку по малку се потиснува и многу млади Македонци веќе не го знаат својот јазик и не се трудат да го научат, затоа што сегде им носи проблеми. Ова ви го кажувам од искуство.

 • +1 глас

  Тука лежи суштината на проблемот со името, негирајќи ни го правото на името Македонци, Грција всушност сака да го избрише сеќавањето на етничкото чистење извршено во егејска Македонија.

 • +3 гласови

  Каков контраст!
  Овој таму не може да прозбори два реда на Македонски а кај нас вчера на ден избори во штабот на ДУИ во позадина сите можни знамиња на разноразни држави и организации, само Македонското го немаше. А човекот се кандидира за претседател на Македонија!
  Се изнервирав...

 • +2 гласови

  Добрeдојде во реалноста на Чаир ! :-)))