Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Дорис Пак: „Да се биде Македонец во Македонија значи нешто.“

пријавена од zlochko пред 1 година, 1 месец. (www.a1.com.mk)

Замислете... европски бирократ сватил нешто што на голем дел од нашите соговорници тука сеуште не им е јасно. :) „Се чувствувам виновна, зашто сум Европјанка, а гледам дека однесувањето на Грција не е фер, и не е разбирливо.“ Дорис, зачлени се, ќе ти објаснат тука зошто Грците се во право. :)))

станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Гласав, иако морам да кажам дека алудирањето на христијанството ми пречи.

 • +2 гласови

  христијански минус доби, јас те вратив во атеистички еквилибриум :)

 • +1 глас

  Злочко не сери, please, никој на кајмакот никогаш не рекол дека Грчката политика е во ред.

  Тоа не оправдува ништо од Македонската политика.

 • +1 глас

  Ај да пробам да го кренам малце нивото на комуникација... велиш не чини македонската политика (по прашање на нашето име).
  Прашањето што е логично сега да се постави е: Како ти би постапил на место на актуелните властодршци, апропо проблемот со Грција? Кои чекори ти би ги превзел?

 • -1 глас

  шојма дамјан или ти или јас да поставуваме/те такви прашања, не ни е нас тоа работа.

  Ако одиш во бурекџилница и не ти се допадне бурекот ти нема да му речеш „дај да ти покажам како се прави бурек“ туку ќе кажеш зошто не ти се допадна, јебо те.

 • +2 гласови

  И ти си во право.
  Најубаво е да си вечен опозиционер по вокација. Ја имаш таа привилегија да какаш по се, без ниту еднаш да дадеш предлог како нешто да се исправи.

 • +1 глас

  ах еве го овој муабет ... ко прво, не треба да бидеш rocket scientist да знаеш дека со дубење на глава, прикажувајќи ги своите жонглерски способности, не се стига на месечината.

  второ, најјакиот аргумент на Македонија беше:
  - сите правни норми и документи, кои ни гарантираа право на само определување
  - да покажеме дека 100% цело општество стои позади правната граѓанска држава - тоа што го бараме да ни се почитува нас, да го почитува ние внатре.

  Наспроти тоа ние го потпалуваме (и наседнуваме на ефтините провокации на Грција и сличните) конфликтот.

 • +1 глас

  Прво што можеше да се направи уште одамна, беше наместо стратегијата на „дипломатија“ и „пушење на курот на големите браќа“ - стратегија која не се покажа толку успешна пошто месестата Бакојани очигледно е многу боља во пушење, а нашиве дипломати се дилетанти - ќе беше Македонија да ангажира тим на правници по можност странци, кои без трошка емоции ќе го бараа нашето право.

  Наглупо ми е што наседнавме на Грчката идеја да се дискутира за идентитетот - кој во суштина е чувство - и да си ги мериме чувствата!?! Која глупост, наседнавме на дискусија која нема вистинит одговор и може да се оддолжува засекогаш...

  И немојте да ми кажете дека не е така... да не беше, нема дражавата/владата да имаше потреба постојано да го „докажува“ идентитетот.

 • +1 глас

  wrt Докажување на идентитетот -- тоа е наглупа работа на светов што го правиме.

  Нити идентитетот ни е загрозен, нити пак е тоа работа на државата/владата да го регулира, докажува и слични срања.

 • +1 глас

  и не требаше да праќаме војска во Ирак

  пс. и како гледаш мојава критика е кон политиката во континуитет од неколку децении наназад. ако сакате да ми накалемите партиски интереси, be my guest.

  Проблемот кој против кој станува се погласен е дека со текот на годините одиме од поблиску до решавање на проблемите кон подалеку... Таа тенденција е најштетното нешто и нормално со тек на времето
  ќе станувам и погласен против тоа.

 • +1 глас

  Според мене ќе има нова рунда преговори, но овој пат европа ќе застане како двигател. Но Грција е дете на Европа,за нас тоа незнам дали ќе биде добро. Али вето и од таму нема да ни избега.

 • +1 глас

  Се навикнавме да сме надвор од "маалските друштва"...