Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

„Бранители, Ви благодарам! А сега пасете овци!“ - Македонија

пријавена од zlochko пред 1 година, 1 месец. (netpress.com.mk)

На овој начин јас, Вие и сите останати кои треба да бидат благодарни на луѓето кои ни го чуваа грбот додека ние пиевме кафе по кафулињата, сега им се заблагодаруваме. Уште ова да беше единствениот случај...

станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +2 гласови

  Ко кур се досадни со флеш рекламиве.

 • +9 гласови

  Од оваа дистанца колку е лесно да се каже „Траеше само едно лето“, просто ко љубовна приказна. Незнам какви искуства имаш, но 1 минута да ти фрчат оловни зрна над глава и да прскаат околку тебе (да, да, како на каубојки филм) ќе видиш колку времето е реалтивно и ќе викаш „ура за Ајнштајн“ (патем можда ќе се подмочаш малце, ама страв е тоа јеби га).
  И не сме сите на „улица“, туку некој бил на „улица“ и чарето си го барал во војска (или полиција), а од таму му прават тонч и не му признаваат ништо. Не е тоа за осуда, тоа е катастрофа.
  „Сите имавме стрес“ ... малце подругачии е стресот под тетовско кале и под скопско кале.

 • +3 гласови

  Абре јас и ти се некако у конфликт. За твојов коментар имам само: Засрами се, и појди до кај татко ти да ти ги истегне тие уши и да те напраи ко магаре за тоа што го кажа овде.

  Ептен кајмаков стана буниште, што се не држи земјава.

 • +2 гласови

  Ти си дефинитивно за лечење. Или си attention freak, или некоја полоша дијагноза ќе ти дадат докторите.

 • +1 глас

  „attention freak“ да бев ќе какав овде цело време како ... Martin или како и да се викаше. Редовно си читкам овде и се осеќаат пореметувања во народов, ете на пример од тебе не очекував ваков прост коментар, сериозно. Ако не какам секој ден овде не значи дека не следам. Или чак што више баш ја користам основната идеја/функција на „кајмаков“ за да стасам до интересни написи, за разлика од некои (што морам да признаам дека сенамножија) што само какаат воа ноа. Ако нема некој нешто паметно да каже боље нека не кажуе ништо. Користи го сервисот како таков (одличен морам да признаам) и немора на се коментар да се удри да го е*ам.
  Очигледно е дека се пореметува народов, така да тука заклучувам со коментари и само ќе си продолжам со користење на сервисот како таков.

 • +3 гласови

  Ха, ха, за тој глушецот без мозок од над тебе беше коментарот. Со месеци го гледам како се лигави со некакви uber-либерални ставови, всушност бесмислени глупости.

 • +7 гласови

  Упс сори, знаев дека не си таков, али реков јеби га, се пореметуе човек. Извини уште еднаш.

 • +2 гласови

  Ти бе арен си или не си?

 • +3 гласови

  кога тие од другата страна се во владата, тогаш ова е сосем нормално.
  тоа значи дека мора сите бенефиции да одат паралелно. исто што го бараат бранителите мора да им се даде и на борците за човекови права.
  со тоа ни останува само уште да пиеме кафе низ кафичите, а јас тоа би сакал да биде во осло, рејкјавик или копенхаген...

 • -1 глас

  Што подалеку од овде ... што после се е и нормално таквото размислување

 • +2 гласови

  Абе аман... платени војници се знае по кои правила работат. Што сега? Тие кога го потпишувале договорот за работа не си дочитале дека ќе трае до толку и толку години и дека нема бенефиции?

 • +2 гласови

  Абе не ме дупи сеа ... ако се повредиш ти на работно место, оштета си бараш, нормално.

  Не е проблемот дека истекол договорот. Проблемот е оштетувањето при работа. Дека после одработувањето на договорот и настанување на штета кај работникот по кривица на работното место, јеби га, оштета следува.

 • +2 гласови

  во право си. се сложувам... но сепак не знам дали тоа е така решено со овој тип на работно место. и да е и да не е, тие знаеле со што се соочуваат.

  ова е тажна приказна за луѓето. но, обидите да се претстави како некакво пошироко прашање и да се зборува вие кафе пиевте, ние војна водевме се без врска.

  пс. по мое скромно десно-капиталистичко убедување нема шанси некој што бил супер-дупер војник да бара и не најде работа 5 год. мислам јебига, ако ништо друго тука се приватни организации за обезбедување, да не ги спомнувам нивите.

 • -3 гласови

  гемо е у право. кој грабнал пушка, не е битно какво знаме и симболи носи.

 • +3 гласови

  Лечете се и двајцата. Вистинското прашање е: "Зошто зеле пушка в раце?". Само се надевам нема да има потреба пак да се браниме од некого. За тебе знаеме ти си на сигурно сега, како Пешта а? А Гемо ќе си земе б'лгарски пашапорт па можеби ќе си се дружите таму со ороспиите пештански.

 • -2 гласови

  Буквално не да се лечите двајцата, во секоја нормална земја за вакви муабети се одговара пред закон...
  И кај нас постојат, ама бадијала кога недоветни мочковци изјавуваат вакви работи.

 • +2 гласови

  Едно лично прашање до тебе ВУна, си слушнал некогаш за терминот „самоодбрана“. И дали планираш со цвеќе да се браниш пред качакот кој сака да ти ја силува невестата? Или ќе му бапнеш една ганџа и ќе му речеш: биди кул, малце човече?

 • -2 гласови

  ќе му бапнам една ганџа и ќе му речам Peace man :) вие само за Израел сте. Би биле горди на вас.

 • -3 гласови

  А, вие сте печени да извадете некој денар од чичко Сороззззз

 • +1 глас

  па сега кога ме плаќаат .. вмро помалку понуди ;)

 • +1 глас

  Аман бре...
  Покрај длабочината на муабетите ВМРО-СДС, Бранко-Грујо, стигнавме до нова длабочина - Сорос...
  Има напредок. Добро е :-Р

 • +2 гласови

  Анастас, „кој грабнал пушка, не е битно какво знаме и симболи носи“??? ТИ го поддржуваш Че, ТИ поддржуваш револуција, ТИ ги поддржуваш анархистичките насилни протести во Грција, веројатно уште некој насилен акт од нашата историја. Преиспитај се што зборуваш.

  Од друга страна, не можам да дозволам да изедначуваш патриоти кои доброволно се пријавиле да ја бранат Македонија, со агресори за големоалбанска кауза, финансирани од дрога и шверц, кои разнесуваат луѓе со динамит, се изживуваат со часови над јагленосани трупови од војници и со нож им режат букви на цивили. Ми се чини дека ја прелева чашата оваа твоја генерализација.

 • +1 глас

  Љубе е убиец. И сите кои беа под негова команда.

 • +1 глас

  По кој тоа критериуми ти го нарекуваш министерот за внатрешни работи за убиец, а не го нарекуваш да речеме тогашниот министер за одбрана Владо Бучковски?
  И која е суштината на државата како субјект, ако таа не може со ОРУЖЈЕ да се одбрани од сите елементи кои сакаат насилно да го сменат поредокот кој СО ДЕМОКРАТСКИ МЕРКИ Е ДОНЕСЕН И ФУНКЦИОНИРА?

  Сте се запрашале некогаш за ова, или убаво ви е само да лупетате глупости, на кои би им се смееле и деца мали?

 • -1 глас

  Точно, и Владо е убиец, иако не бил министер во време на војната ниту пак во било која војна, но војната не е единствен начин да убиваш луѓе. Еве пример сега нема војна, а луѓето умираат бавно и во агонија. Да не се сфатиме погрешно, исто ќе беше и со СДСМ или било кој.

  И да прашам, дали мислите со цел ум, колку што имате, дека еден единствен од „бранителите“ излегол за да ја брани Македонија? Знаете колку се плаќаше дневница за волонтерите нели? Тоа им беше работа, тогаш. И тачка. Се повлекувам од дискусијата.

 • -1 глас

  Оф леле... боту.

 • +3 гласови

  Само процедурално - Бучковски беше министер за одбрана во мешовитата Влада за време на конфликтот.

 • +2 гласови

  Прво, информациите со кои располагаш се прилично мизерни - Бучковски беше министер токму за време на конфликтот од мај 2001 до ноември истата година. Второ, една од најбитните фукнции на една држава е да го штити населението од внатрешни и надворешни агресори. Тоа што вие дебилно ги изедначувате бранителите со агресорите, доволно зборува само за мазохизмот кој од перење на мозок од удбаши, вордановци, и слична сорозитна багра оставила последици кај вас.

 • -1 глас

  Вие сте, извинете на муабетот и 9748 минуси да ми закачите, психијатриски случаи со кои науката треба да се позанимава, бидејќи се исклучително ретки ваквите нус појави (ако има некој од дотичната проблематика би било добро да се вклучи).
  Како во една држава, која изгубила цела војна, на која и се случило етничко чистење и злосторства против човештвото, дел од квазиинтелегенцијата ги поистоветува агресорите, со оние кои се јавиле да му помогнат на своето семејство, населба, град... татковина. Бог нека ви помогни, иако знам дека не верувате ни во него!

 • -1 глас

  Извртени вредности.... страшно!

 • -2 гласови

  Забегувате деца на неубо....

 • -2 гласови

  Еве го овој гнасниов спамер, пак почнува со неговото...
  Една дискусија не може да се води нормално, како природна катастрофа се.
  Шпртови.

 • -3 гласови

  Сус бе Удбаш!

 • +3 гласови

  Мислам дека во дискусијава се измести човечката приказна за двајца војници, со конфликтот 2001.

  Луѓево можеле да настрадаат и во Ирак и во Авганистан и во Босна... не е битно.

  Мене ваквите приказни ми се показател дека не вреди да се биде војник. Не вреди морално, бидејќи те праќаат да убиваш и не вреди практично, бидејќи никој лично не се вратил како победник, дури и кога си на победничката страна.

 • -1 глас

  Не вреди со оглед на тоа каква некрофилска багра се има собрано овде. Луѓето заминале да БРАНАТ!!!!, а некои ИДИОТИ дебилни вордановски овде се заебаваат со нивната судбина.
  Има скоро 100 жртви, кои починале за вие овде да се драпате смрдежи едни јадни!!!

 • +4 гласови

  они ме бранеле, а ти ме нарекуваш смрдеж. покажи малце почит према нив.

 • -1 глас

  Па да знаеле што бранат, сигурно ќе размислеле пред да одат во војна. Како што би размислиле следните на кои ВИЕ ЌЕ ИМ СЕ МОЛИТЕ ДА ВЕ БРАНАТ!

 • +5 гласови

  Во целата таа тиња „ситуација 2001“ имало војници (од двете страни) кои наивно некој ги изманипулирал да влезат во таа ситуација, имало типци кои отишле да убиваат и ги имало оние што курвински ги влечеле конците...

  Искрено, после такво срање правда никога нема да се види. Најдобро е на сите овие да им се даде такво обештетување кое им следи според некои стандарди (и на едните и на другите).

  Тажно е што со тоа и тие срањето говеда ќе добијат но тоа е.

  Се прашувам дали нешто научивме од сето тоа??

 • +2 гласови

  заборавив да кажам.. гемиџи неправедно генерализираш (исто како и некои други овде).

 • -3 гласови

  А бе јунаци од баџа сте сите, нема грешка за вас... Само ќе ви удри некое пичлеме чврга на улица и веднаш пиштите и барате заштита од ИНСТИТУЦИИТЕ НА СИСТЕМОТ, а не пак за организирана агресија врз татковината од страна на качачки орди!
  Уствари вие во друг свет живеете....
  Прашајте во вашата Европа како се однесуваат кон своите безбедносни сили.

 • +2 гласови

  што е ова бе... отидов да работам, се враќам сте се испозаклале :) ај малку релакс. Инаку мене лично ми е криво како завршија сите оние чии животи беа жртвувани 2001ва, и уште повеќе ми е жал што оние кои ги жртвуваа наместо казна добија кариера.......

  Но тоа ти е, фетишот да ни бил некрофилија...