Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Беседа против мизогинијата

пријавена од ribaro пред 1 година, 4 месеци. (femgerila.blog.com.mk)

„Во период во кој се воведува веронаука во училиштата, прашуваме на кои вредности и ставови ќе бидат подучувани и воспитувани нашите деца?“

станала популарна пред 1 година, 4 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Нели им е забрането на поповите (и на сите верски лица) да проповедаат во јавни гласила?

 • +1 глас

  Зошто бе? Како ќе тури бензин за џипот?

 • +1 глас

  Леле каков текст (митрополитскиот). Ќе им го дадам на студенти да читаат хејтспич.

  Патем... одличен текст на Фем...

 • +1 глас

  Наместо да се ослободува денешното општество од демоните од средниот век, некои луѓе упорно работат на тоа да ги вратат назад. За среќа, денес луѓето можат да прочитаат повеќе мислења од повеќе аспекти на проблемот.

  Не сум во тек со закониве и со медиумите, а и не разбрав добро од текстот: во Македонија само се промовира кампања „Абортусот е убиство“ или и со закон истиот е криминализиран? Пошто ако е второто, тогаш: ПУ!

 • +1 глас

  Вие се знаете.

 • +1 глас

  Некој поминал и ни дал неколку „верски минус-едници“. Патетика.

 • +1 глас

  Ха, јас ионака одам во пеколот. Минус еден, плус еден - не е битно.
  :)

 • +1 глас

  Еден ден кога ќе ти гори газот, можеби ќе ти биде битно.

 • -1 глас

  Да, но - како во стариот виц - слушам дека пуш-паузите биле одлични! :)

 • +1 глас

  Сум слушнал дека имало и демончиња мераклии по дебели газлиња, и тоа баш за време на пуш-паузите.

 • -1 глас

  Па тогаш и на тебе добро ќе ти биде!

 • +1 глас

  За разлика од тебе, јас го презирам гревот на противприродниот блуд. И да, јас сум против убиство.

 • +1 глас

  Не мислам дека е паметен потегот на Владиката Иларион да го објави текстов во дневен весник, ама па не знам што ние очекуваме да ни каже Црквата? Се нашла модерната феминистка повредена?? А до сега не го знаевте ставот на Црквата по ова прашање?? И да, и на ЏАМИЈАТА фор дет метер, ист е колку се разбирам јас? Значи . ..глупост е тоа што го направил Иларион, ама е уште поголема глупост кога некој мисли дека поентира со тоа што ќе го исплука истиот, затоа што одамна ги знаеме тие ставови, шо сега кубур вадиме??

 • +2 гласови

  прво, не сум сигурен дека многумината што се плескаат по гради како се големи христијани знаат уствари за што зборат (и какво срање подржуваат)

  второ, позицијата на Иларион треба да се осуди да не помисли некој дека тоа е ок - толку.

 • -1 глас

  Ти не си во ред.

 • +1 глас

  Ако убаво прочиташ оксиморон ќе (што е доблесно кога коментираш) ќе видиш дека реакцијата нема врска со абортусот и ставовите на црквата околу абортусот туку со говорот на омраза и мизогинијата. Аман од едни те исти кои не читаат ама ептен мерак на коментирање.

 • +1 глас

  Е аман и од твоите исти те исти коментари, глеам на пола од тие што коментирале со истава реплика им одговараш „не сте дочитале“
  Дочитав, НИКОГАШ не коментирам недочитано дури и кога ми е досаден текстот дочитувам(јеби га, се надевам дека можда до крај ќе се оправи) и кометирам точно на напишаното, во „твоето“ писмо или реакција на Иларион прво има многу извитоперувања кои најверијатно треба да ги заебат оние кои ги мрзи да го читаат она у ДНЕВНИК. Така, приметив дека сте напишале дека смао по жената куди Владиката, а не кажувате дека барем на 5 места се споменува и таткото-маж-сопруг. Е тоа госпожа не ми се свига, ко што не ми се свига некој(а) да изиграва феминистка само ради мода, што не мора да важи за тебе-искрено не те познавам доволно (од блогерај мислам)

 • +1 глас

  (кој бе паметен стави ограничување на 900 карактера-БРАВО, да не немаш место овде-да те частам?)Значи да се разбереме, и јас го критикувам текстот на Владиката Иларион во Дневник, и не мислам дека е паметно тоа така да се пласира кај овој сеуште Црковно неописменет народ, но исто така не ми се доапага и подлажувањето на јавноста, само да се одработи „проектот“ на кој работата многумина и тоа одамна.
  А да, и некој рече дека Христијаните и не знаеле што учи Црквата. До некаде си во право пријателе, ама па затоа еве сега Црквата кажува ГЛАСНО што таа проповеда, па нема никој да може да рече дека не знаел.

 • +1 глас

  дијр точно во мојот текст пишува колку пати е споменат зборот маж. Гледаш оти не читаш? :) сама се издаде. И зошто менуваш насока? Во првиот коментар кудиш дека е глупо да пишувам за став на црквата по однос на абортус, а потоа откако те опоменав дека воопшто не пишувам за тоа смени прва десно. цц ц :) ајдее назад на читанција.