Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Академик Каневче: За Македонија е добро сама да гради нуклеарka

пријавена од drugarce пред 11 месеци, 2 седмици. (utrinski.com.mk)

„Националната стратегија за енергетика во моментов е во постапка во Министерството за економија, и верувам дека наскоро ќе биде разгледувана од Владата за потоа да се отвори јавна расправа“

проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Абе јас не знам што се плашите, и така албанциве ќе градат, бугарите ќе градат, која и да рикне отидовме и ние.
  Второ, кај ги најдоа тие 1000 вработени, со лопати ќе ринат осиромашен ураниум?!
  Новите типови на нуклеарки се бескрајно автоматизирани и мноооогу сигурни, сеа нуклеарниот отпад...во Вардар, нека му ја мислат грците...
  Факт е дека сме премногу зависни од енергенсите кои ги увезуваме, башка дефицитот ни е огромен заради увоз на струја и енергенси за производство на ел.енергија. Немаме многу избор.

 • +2 гласови

  И јас со две раце гласам за нуклеарка. Докажано статистички најчистиот _моќен_ извор на електрична енергија. И онака за 30-40 години ќе имаме добро разработени системи за соларна, геотермална и слични природни извори на енергија ќе можеме да го зашвајцуваме кризниот период.

  И отпадот _никако_ со МЖ да се пренесува :)