Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

3Д моделирање во архелогијата со можност за стипендии

пријавена од strumjan пред 2 години, 5 месеци. (arheo.bloger.com.mk)

Ај, белким, некој наш ќе навлезе во ова, па да имаме и ние ќар :)

станала популарна пред 2 години, 5 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Вести

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +3 гласови

  Па има веќе неколку проекти изработени од www.cdnh.edu.mk (Центар за дигитизација на национално наследство). Како поинтересен би го издвоил:
  http://www.cdnh.edu.mk/Proekti/multimedi...

 • +1 глас

  Нели овој Центар работеше со ЕТФ (сега ФЕИТ)? Никогаш не сум го видел, но збореа дека имаат некаков 3Д скенер... Сега гледам на сајтот дека Центарот работи со ИИ на ПМФ. Смениле екипа?

 • +1 глас

  Не. Центаров е дел од ИИ. Секогаш бил :). Можеби само соработувале со ЕТФ.

 • +1 глас

  Терминот визуелизација е со многу поширок дијапазон од горенаведениот - дигитализација. Секоја чест на дечките за проектот CDNH, но тие нудат само технички решенија на археологијата и културното наследство. Сосема е поинаква перцепцијата и приодот на некој на кого тие му се работа.

 • +1 глас

  Ќе заборавевев :)

  Во секој случај благодарност што текстот е поставен на Кајмак.от од каде што е подостапен на сите. На оние кој ќе се пронајдат во овој проект и аплицираат за учество, им посакувам многу успех.