Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Кога шегата станува реалност

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

  Читателите на добро познатиот комичен веб стрип Xkcd.com, како и оние на YouTube, беа видно изненадени кога Google реши да објави функција која претходно беше посочена и исмејувана во хумористичен цртеж на сајтот. Функцијата е аудио преслушување на коментарите од страна на корисникот пред тие да...

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Форматирате на USB меморијата со NTFS фајлов систем

  пријавена од DejaVu популарна пред 1 година, 6 месеци. (makpcworld.com)

  Форматирате на USB меморијата со NTFS фајлов систем

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Прoсeчнa цeнa нa клучни кoмпјутeрски кoмпoнeнти вo Мaкeдoнијa

  пријавена од vordan популарна пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

  Ова ми се виде корисно. Не сум сигурен колку се прецизни и од колку извори се прави листата - добро е да кажат, не е срамота. Исто така, јас би ја проширил и со други производи ... Како и да е, и вака е употребливо.

  13 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  25 највлијателни луѓе на „мрежата“

  пријавена од vikt0r популарна пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

  Ми се бендиса статијава, многу.

  2 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Елвис Присли е жив, не-сигурноста кај RFID чиповите

  пријавена од liquidworm популарна пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

  Дечките од групата "The Hacker's Choice" (http://www.thc.org), поточно Jeroen van Beek (vonJeek) најде начин да ги дуплицира (клонира) и модифицира пасошите(Passport) коишто содржат во себе RFID (Radio-frequency identification) чип.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Ден на Слободен софтвер 2008

  пријавена од chombium популарна пред 1 година, 6 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Утре, 4.10.2008, Слободен софтвер Македонија ќе го прослави денот на слободен софтвер организирајќи презентации за слободен софтвер и слободна култура во културниот центар Точка и на плоштадот Македонија

  9 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Владата размислува за Microsoft.

  пријавена од gemidjy популарна пред 1 година, 6 месеци. (dnevnik.com.mk)

  w t f ?

  40 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Десет интересни факти поврзани со мобилните

  пријавена од Acid популарна пред 1 година, 6 месеци. (kajgana.com)

  Малку историја, статистика и екологија поврзани со најверниот електронски придружник на човекот.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Безбедноста во целата нејзината блескавост

  пријавена од whiteeagle популарна пред 1 година, 6 месеци. (i33.tinypic.com)

  Знам, old as the intertubez но кому би му наштетила мала носталгија? :)

  2 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Лесно и едноставно инсталирање на игри под Ubuntu

  пријавена од whiteeagle популарна пред 1 година, 6 месеци. (miladinoski.trap17.com)

  Најлесен начин за инсталирање на игри природно создадени за играње под Debian базирани системи со неколку клика на глушецот.

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Cloud computing претставува замка, предупредува Сталман.

  пријавена од dime популарна пред 1 година, 6 месеци. (www.guardian.co.uk)

  Веб-базираните програми како Google-овиот Gmail ќе ги турне корисниците во затворени системи кои ќе чинат се повеќе како времето поминува - наведува Ричард Сталман !

  13 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Лимуксика = уметноста на создавање и снимање Музика на Линукс

  пријавена од vikt0r популарна пред 1 година, 6 месеци. (vm.blog.com.mk)

  Како што можев да укапирам типот се занимава со правење на музика исклучуво користејќи ГНУ/Линукс. Браво!

  20 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Внимавај!!! Реклами светкаат

  пријавена од strumjan популарна пред 1 година, 6 месеци. (komunikacii.net)

  ... и очи болат. Но дали и пари носат?

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Наскоро ќe лансираме „Вајмакс“

  пријавена од kzograf популарна пред 1 година, 6 месеци. (utrinski.com.mk)

  Покриеноста со 3Г-мрежата е над 50 отсто, вели техничкиот директор на „Космофон“, Адам Космас. Кроки интервју во „Дневник“.

  7 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Каков тип на човек користи каков прелистувач

  пријавена од whiteeagle популарна пред 1 година, 6 месеци. (imagechan.com)

  АБЕ СУМ СЕ ЗГАЗИЛ ОД СМЕЕЊЕ, ОВА НЕ МИ СЕ СЛУЧИЛО ДОСЕГА, ХАХАХАХ :)

  7 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Авантурата со IT.mk доменот и Владата

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

  R.I.P. IT.mk

  17 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Интервју со Драган Варагиќ

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

  Чисто за мала споредба како работите се одвиваат северно од нас на полето на е-бизнис...

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Сподели знаење: Градење на Убунту живо ЦД

  пријавена од chombium популарна пред 1 година, 6 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Уште едно дружење од серијалот "Сподели Знаење". Овој пат ќе разгледаме како се гради Убунту Живо цд (live cd)

  6 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  ИТ флеш новости

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 6 месеци. (www.twitter.com)

  Кратки и брзи ИТ вести на дланка, овозможени за следење преку Twitter или пак на главната страна на IT.com.mk

  2 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Гугл увид за .Мк

  пријавена од kzograf популарна пред 1 година, 6 месеци. (it.com.mk)

  Kако-што бараме, во однос на нас и во однос на другите, според Google Search Insights.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија