Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Алоо Microsoft Македонија!?!?

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 4 месеци. (it.com.mk)

  Повеќе од 15 часа сајтот на Microsoft Македонија наместо досегашните содржини во левото мени го содржи неколку пати зборот "Tatabon", иаку линковите сеуште се валидни и поврзани со внатрешните содржини на сајтот. Дали се работи за досредување на сајтот или пак microsoft.com.mk е хакиран?

  17 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Firefox Surpassing 50% Market Share in More Regions

  пријавена од gdamjan популарна пред 1 година, 4 месеци. (autological.wordpress.com)

  кои regions? (after the break)...

  6 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  ИТ.МК: Онлајн припејд надополнување и пријавување

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 4 месеци. (it.com.mk)

  ВИП воведува онлајн надополнување на препејд кредит, а Агенцијата за вработување онлајн систем за пријавување вработени/невработени. Повеќе детали + коментар.

  9 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  @ Cisco Expo 2008

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 4 месеци. (it.com.mk)

  Како еден од лидерите во бизнисот на мрежна технологија, присуството на Cisco Systems во Македонија покажува дека во оваа земја користењето на најновата технологија во секојдневната работа може да стане блиска иднина. Текст + Видеа од конференцијата

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Постапокалиптични ефекти со Photoshop

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 4 месеци. (it.com.mk)

  Како да направите постапокалиптични ефекти со помош на Photoshop, напишано од член на IT.com.mk форумот. Во случајов едитирана е слика од Милениумскиот крст.

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Зошто twitter?

  пријавена од vikt0r популарна пред 1 година, 4 месеци. (it.com.mk)

  Одлична статија за моќта на twitter. Јас лично бев против овај мал сервис ама од пред недела-две и јас масовно (на цело село) го користам.

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  мал Линукс придонес

  пријавена од moondowner популарна пред 1 година, 4 месеци. (mklinuxos.wordpress.com)

  [latest blog entry] Си имаме нов асистент, ни даде домашно, во network simulator, и ај ти снајди се да го инсталираш [...] па мојот мал придонес е Лајв DVD (2GB) од Ubuntu (Linux Mint поточно, [...]

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Моќта на Терминал на вашиот десктоп

  пријавена од Andrijeski популарна пред 1 година, 4 месеци. (it.com.mk)

  Ако ви е здосадено од стандардните десктоп апликации и позадини, особено поради фактот што ниедна од нив не придонесува кон продуктивност, овој запис преку конкретен пример ќе ве упати кон интересна идеја и апликација за десктоп оптимизација под Mac OS X

  11 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Технологијата е дел од нас - Игор Трајковски

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 4 месеци. (it.com.mk)

  Интервју со Игор Трајковски на тема футуристика, машинско учење, вештачка интелегенција и сл.

  4 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Конечно, МОН ќе ги обучи професорите!

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 4 месеци. (it.com.mk)

  Мала анализа (со груб скетч)за каде го утнаа проектот "Компјутер за секое дете".

  6 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Како да ја заштитите Вашата приватност?

  пријавена од MetalGear популарна пред 1 година, 4 месеци. (debagiraj.com)

  Според Член 25 од Уставот на Република Македонија, На секој граѓанин му се гарантира почитување и заштита на приватноста на неговиот личен и семеен живот, на достоинството и угледот.Ова се однесува и на Вашите онлајн активности.

  2 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  "Лугархија" Број 02, ноември 2008

  пријавена од vikt0r популарна пред 1 година, 4 месеци. (ezine.lugola.net)

  Речено, сторено.

  4 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Joomla 1.5.8 [Wohnaiki] на Македонски.

  пријавена од strumjan популарна пред 1 година, 4 месеци. (top.net.mk)

  Најважно, барем за нас, е тоа што од оваа верзија Македонскиот јазик е дел од официјалната постапка при инсталирање на Џумлата.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Мојата дипломска

  пријавена од ta4ka популарна пред 1 година, 4 месеци. (www.ilovethismusic.com)

  Поентата на сајтов е да најдете нова музика за слушање. Пишете коментари што мислите.

  23 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  DRM технологија на PDF дело

  пријавена од whiteeagle популарна пред 1 година, 4 месеци. (miladinoski.trap17.com)

  ... и како да се избегне

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Чекајќи го ИНФОКОМ...

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 5 месеци. (it.com.mk)

  Во пресрет на овогодинешниот, 14-ти по ред ИНФОКОМ, се наметнуваат две прашања - што се случува со ИНФОКОМ – на што се должи константниот пад и тонењето на единствената манифестација од ваков вид кај нас? Дали овогодинешниот ИНФОКОМ ќе блесне со некогашниот сјај или ќе се загуби во сивилото на...

  6 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Супер, сега има и правопис.

  пријавена од vikt0r популарна пред 1 година, 5 месеци. (www.365.com.mk)

  Во инстант речникот на 365.com.mk е додаденаи опција за правопис.

  7 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Барак Обама и ИТ

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 5 месеци. (it.com.mk)

  Во вторник 23 часот источно-централно време во САД, 5 часот наутро среда во Македонија, Барак Обама беше изгласан за претседател на САД. Светот го одбележа денот како историски. Првпат на телевизија се презентираше холограм технологијата.Прв пат интернетот одигра главна улога во изборите.

  7 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Избран победникот на Криејтив комонс конкурсот

  пријавена од Irinka популарна пред 1 година, 5 месеци. (cc.org.mk)

  Избрани се најдобрите фотографии кои учествуваа на конкурсот за најдобра фотографија направена со мобилен телефон, кој имаше за цел да поттикне споделување на што повеќе дигитални авторски дела под најнерестриктивната помеѓу Криејтив комонс лиценците – Наведи извор.

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Навики од програмирање

  пријавена од ta4ka популарна пред 1 година, 5 месеци. (stackoverflow.com)

  I really need control+Z in real world.

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија