Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Ново регистрирани .мк домени

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 2 месеци. (domejn.ot.mk)

  График и рсс канал со ново регистрираните .мк домени, да не пропуштиме некој.

  6 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  DreamWorks vs PirateBay

  пријавена од Vnuce популарна пред 1 година, 2 месеци. (on.net.mk)

  ДримВоркс во преписка со PirateBay околу стандардните авторски права, торенти, копирање и пиратерија, сето тоа проследено со соодветни закани. Прво прочитајте го дописот од ДримВоркс а потоа одговорот на Швеѓаните.

  4 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Како економската криза го погоди ИТ светот (во бројки)

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 3 месеци. (it.com.mk)

  Економската криза несомнено се одрази и кај едни од најмоќните ИТ компании и брендови во светот и доведе до отпуштање на над 100.000 вработени за период од само 4-5 месеци...

  9 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Кажете им збогум на тастатурите?

  пријавена од ipopovski популарна пред 1 година, 3 месеци. (www.crnobelo.com)

  MacBook Wheel - првиот лаптоп без тастатура!

  12 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Како Бил Гејтс ја реши пиратеријата?

  пријавена од whiteeagle популарна пред 1 година, 3 месеци. (blog.gemidjy.info)

  32 години подоцна...

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Што ќе биде "кул" во 2009, а што не?

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 3 месеци. (it.com.mk)

  Џејсон Хинер (Jason Hiner), еден од авторите на блогот "Between The Lines" на популарниот ZDnet.com, денеска објави пост во кој истакна неколку трендови за 2009 и за тоа што ќе биде "ин" во новата година, а што "аут". Тој вели дека во 2009 ќе видиме многу повеќе од работите кои ќе бидат "ин"...

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Како да го доведете Firefox до совршенство?

  пријавена од gocem популарна пред 1 година, 3 месеци. (pablisher.lugola.net)

  Firefox е еден од најпопуларните интернет прелистувачи. Го користат многу луѓе во светот. Достапен е на многу светски јазици. Има отворен код. Поддржува додатоци. Еве како со некои од најпознатите персонализации да го направите уште подобар.

  2 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Прв ден од 25c3

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 3 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Кратко видување на настаните и дебатите од првиот ден од 25тата ccc конференција во Берлин.

  21 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Македонските телевизини во живо!

  пријавена од pero популарна пред 1 година, 3 месеци. (zulu.mk)

  Вордан, ова е на он.нет :))

  16 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Цела плата се потроши за рекламирање на ISIC и Коузон

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 3 месеци. (img78.imageshack.us)

  Цела плата се потроши за рекламирање на ISIC студентска картичка и Коузон. (CTRL+U на celaplata.gov.mk)

  6 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Why Linux sucks! [english]

  пријавена од zlochko популарна пред 1 година, 3 месеци. (bash.org)

  :))) Морам да признаам дека има вистина во ова.

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Цела плата се потроши на бендвит

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 3 месеци. (novica.softver.org.mk)

  Цела плата се потроши на бендвит.

  4 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Facebook напредува со "брзина на светлината"

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 3 месеци. (it.com.mk)

  Интересно е што на почетокот на декември се објави бројката од 130 милиони корисници на друштвената мрежа Facebook. Сега има 140 милиони. Ако продолжи со раст од 600.000 нови корисници дневно, до пролет ќе има 200. П.С. Не има околу 65.000.

  8 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  80% од фирмите имаат интернет-пристап

  пријавена од strajkoski популарна пред 1 година, 3 месеци. (dnevnik.com.mk)

  Повеќе од 80% од деловните субјекти од финансискиот и нефинансискиот сектор од земјава годинава имале пристап до интернет.

  2 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Компајлирање на Linux кернел

  пријавена од liquidworm популарна пред 1 година, 3 месеци. (it.com.mk)

  Linux кернелот е делот кој се нарекува срцето на GNU/Linux оперативниот систем. Тоa беше онаа последна состојка за реализирање на сонот на Ричард Сталман (Richard Stallman), односно за создавање на оперативен систем кој ќе биде слободен софтвер.

  4 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Оглас за работа

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 3 месеци. (img201.imageshack.us)

  Ве молам помогнете, следува награда.

  8 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Лугархија број 3, декември 2008

  пријавена од vikt0r популарна пред 1 година, 3 месеци. (ezine.lugola.net)

  Нема опис...

  7 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  За мали лаптопи, големи 10 млн. евра

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 3 месеци. (utrinski.com.mk)

  Владата набавува 75 илјади мали лаптопи во вредност од над 10 милиони евра, кои се очекува учениците да ги добијат најдоцна до крајот на учебната година.

  14 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  е-Општество.мк: Едукацијата е важна за сите

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 3 месеци. (it.com.mk)

  Целта е да се научат методите, а не фактите да се учат на памет, вака Марјан Гушев од Фондацијата Метаморфозис ја објасни темата „ИКТ во образованието“ на овогодинешната конференција е-Општество.мк (e-Society.mk) која се одржа на 10 Декември во хотелот Холидеј ин во Скопје.

  6 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  10 идеи што да подарите на гик

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 4 месеци. (it.com.mk)

  Се ближат празниците, а со тоа пред вас имате одлична можност да го изненадите вашиот пријател, дечко или девојка со подарок кој ќе остави насмевка на нивното лице. Најпрвин да напоменеме дека идеите во текстов се само за луѓе кои спаѓаат во категоријата гикови (geeks).

  4 коментари | проблем? | категорија: Технологија