Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Рецензија за новиот сајт собрание.мк

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

  Фали: Нексенс да научат да прават урл што ќе бидат малку people-friendly. И да има гласање за законите на граѓанството паралелно со тоа во собрание и во реално време да се гледа како мислат граѓаните како пратеници. Mожат да воведат и регистрација со лична карта и сл. како анти-спам заштита.

  15 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Топ 40 анимирани филмови

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

  "Во кратки црти, според мене најдобрите анимирани филмови што сум ги гледал, но и неколку што допрвин треба да излезат а имам добро претчуство за нив... филмовите ќе ги подредувам по година на производство, со дадена слика и трејлер."

  10 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Колку е брз твојот сајт?

  пријавена од kingpin популарна пред 1 година, 2 месеци. (mislam.blogspot.com)

  Малечка JavaScript алатка која мери колку брзо се вчитува одреден сајт, односно страница која ќе се посочи. Мерењето е релевантно за твојот компјутер и интернет конекција.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Брз, ефикасен и кул начин за преземање Јутјуб видеа

  пријавена од Irinka популарна пред 1 година, 2 месеци. (sajtnadenot.blogspot.com)

  Еве еден начин за преземање на видеата што ги гледате онлајн на вашите компјутери, кој веројатно ќе сакате да го практикувате - нема инсталација на софтвер, нема посета на други веб-сајтови. Доволно е да ставите „pwn“ пред „youtube“ во адресата на секое видео што сакате да го преземете од Јутјуб.

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Сајтови од минатото

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 2 месеци. (it.com.mk)

  Во 1996 година, сајтот Archive.org го објави сервисот Wayback Machine преку кој започна со индексирање и архивирање на разни веб сајтови на интернет. Користејќи го овој сервис, во продолжение ги објавуваме архивираните верзии на едни од најпопуларните светски сајтови, но и неколку .мк.

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Француска анализа зашто мерките против пиратерија не функционираа

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 2 месеци. (it.com.mk)

  Повторувајте по мене: Piracy is not stealing, it's sharing.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Еден од најлошите

  пријавена од ta4ka популарна пред 1 година, 2 месеци. (ta4ka.blog.com.mk)

  ... македонски сајтови

  13 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Три предлози за подобрување на Кајмакот

  пријавена од razvigor популарна пред 1 година, 2 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

  Пребарување, персонализирани фидови, проширени опции на корисничките профили.

  41 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Боледувањата проблем за софтверот на УЈП

  пријавена од drugarce популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.dnevnik.com.mk)

  Македонија - земја на информатичари! Хајлјат на сторијата, „доколку има само една грешка кај еден вработен, никој од фирмата нема да може да земе плата“. И можам да замислам што ќе се случи со фирмите со голем број вработени каде во овој период е нормално да има барем некој на боледување

  22 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Ubuntu Pocket Guide and Reference PDF

  пријавена од cchevy популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.ubuntupocketguide.com)

  Written by award-winning author Keir Thomas, Ubuntu Pocket Guide and Reference is a totally unique and concise guide for everyday Ubuntu use. It is the world's most popular and widely-read Ubuntu book!

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Лорем ипсум - текст како замена за оној што моментално ви недостига

  пријавена од Irinka популарна пред 1 година, 2 месеци. (sajtnadenot.blogspot.com)

  Лорем ипусм е едноставен модел на текст кој може да ви се најде доколку се занимавате со развој на софтверски апликации или веб решенија. Служи за пополнување на местата на кои треба да има текст во крајните производи, каков во моментот немате.

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Joomla 1.5.9 [Vatani] на Македонски

  пријавена од strumjan популарна пред 1 година, 2 месеци. (top.net.mk)

  На 10 јануари излезе новата верзија Joomla 1.5.9 [Vatani]. Се работи за сигурносна надградба и се препорачува веднаш да почнете да ја користите. Преводот на Македонски малку доцнеше но еве го сега достапен :)

  4 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Русија ќе прави национален оперативен систем

  пријавена од bobibobi популарна пред 1 година, 2 месеци. (spo.cnews.ru)

  Руската ИКТ-заедница бара од на претседателот да ја поддржи идејата за оперативниот систем. Идејата е по иницијатива на Иља Пономарев, претседател на Подкомитетот за технолошки развој при руската Дума.

  12 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Ajax контакт формулар со jQuery и PHP

  пријавена од Delicon популарна пред 1 година, 2 месеци. (deliconinteractive.com)

  Ова е едноставен пример на креирање на Ajax контакт формулар со jQuery и PHP.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Највлијателните жени во веб 2.0

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 2 месеци. (it.com.mk)

  Сите истакнати личности се изберени на основа на иновациите и значајните промени кои ги имаат направено, а не според нивната моментална позиција или висината на платите и хонорарите. Во продолжение ја пренесуваме целата листа збогатена со линкови и подобри слики...

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Дали Обама ќе го задржи својот мобилен телефон?

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 2 месеци. (it.com.mk)

  Досегашната пракса на сите американски претседатели по доаѓањето на функцијата е да се откажат од користењето на е-маил, СМС и секоја друга електронска комуникација заради заштита на националните интереси како и личната сигурност. Но што ќе се случи со Blackberry-то на Обама?

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Приказната за Марко стигна до светските ИТ медиуми

  пријавена од jpetrov популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.readwriteweb.com)

  ReadWriteWeb пишува за младиот Марко, и се повикува на текст во лондонски тајмс. Право време за digg-ање.

  13 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Запознавање со jQuery

  пријавена од Delicon популарна пред 1 година, 2 месеци. (deliconinteractive.com)

  Според jQuery.com, jQuery е брза и мала JavaScript библиотека со која многу лесно се креираат веб ефекти со само неколку линии код. jQuery е дизајниран да го смени начинот на пишување на JavaScript код...

  8 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Qt е лиценцирана под LGPL

  пријавена од bobibobi популарна пред 1 година, 2 месеци. (www.qtsoftware.com)

  Тргната е последната пречка кон светска доминација :) Сега веќе нема оправдување дека е подостапно за програмерите да користат GTK и GNOME заради лиценцата.

  7 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Windows 7 низ екранот на Goodbytes

  пријавена од darko156 популарна пред 1 година, 2 месеци. (mislam.blogspot.com)

  Нема многу за читање, за гледање е повеќе. Има легенди и 55 screenshot-ови

  7 коментари | проблем? | категорија: Технологија