Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  МВР не ги почитува "законите" на Facebook

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година. (it.com.mk)

  Медиумите во еден здив ја проширија веста за тоа како Министерството за внатрешни работи отворило своја *неофицијална* страна на Facebook. Од Дирекцијата за заштита на лични податоци велат нема прекршување на законот. Но што велат од Facebook?

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Работилница за дигитални приказни „Сите имаме минато“

  пријавена од Irinka популарна пред 1 година. (www.metamorphosis.org.mk)

  Во втората половина на март, Метаморфозис спроведе работилница за дигитално раскажување приказни, на која учество земаа членови од НВО „Доверба“ и лица зависни од дрога. Видеата на тројцата учесници, со нивна согласност, се достапни онлајн.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Според мене најкорисниот Firefox додаток [MK & EN]

  пријавена од zlochko популарна пред 1 година. (www.dogon.biz)

  Zotero [zoh-TAIR-oh] е бесплатна, лесна-за-користење Firefox надоградба која ќе ви помогне да собирате, управувате и да ги цитирате вашите истражувачки извори. Таа живее таму каде што и ја вршите вашата работа - во самиот веб прелистувач.

  7 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Македонија барем на една листа е втора!!!

  пријавена од новица популарна пред 1 година. (blog.mozilla.com)

  Firefox 58%.

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  IT.COM.MK НАГРАДУВА!!! x10 iPhone 3g + x10 BB Storm!!! ПОБРЗАЈТЕ!

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година. (it.com.mk)

  Почитувани посетители на IT.com.mk, со огромно задоволство ви најавуваме дека сме во можност да доделиме 10 APPLE IPHONE 3G и 10 BLACKBERRY STORM мобилни телефони на 20 најсреќни и НАЈБРЗИ читатели на IT.com.mk!!!

  17 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Среќен роденден, WWW!

  пријавена од pitstop популарна пред 1 година. (pitstopinfo.blogspot.com)

  Wolrd Wide Web (WWW) овој месец го слави својот 20-ти роденден. Пред точно 20 години започна техничкиот развој на глобалниот збир на меѓусебно поврзани документи кои корисниците може да ги читаат или пишуваат користејќи ги персоналните компјутери поврзани на интернет мрежата.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Сител со холограмско јавување во програма!?

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година. (it.com.mk)

  Првото "холограмско" ФАНТАСТИЧНО јавување во програмата на Сител кои за прв пат го промовираат ова бидејќи нели "Сител како и секогаш е пионир во иновативноста и во презентацијата на новите техники и технологии кога се работи за да се биде лидер на медиумскиот пазар во Македонија." :)))

  9 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  5г. Лугола интервју за www.it.com.mk

  пријавена од gemidjy популарна пред 1 година. (it.com.mk)

  Пријатно изненадување од it.com.mk. Ова би дошло како благодарност до it.com.mk што изразија желба да видат/прочитаат и презентираат на нивните посетители што впрочем работиме и како би ја сумирале нашата работа изминатите 5г.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  5г. Лугола, група на корисници на GNU/Linux од Битола

  пријавена од gemidjy популарна пред 1 година. (lugola.net)

  Линуксаши и Линуксашки, Вие кои користите и Вие кои размислувате допрва да користите GNU/Linux, почитувани екселенции, младински задруги, подружни единици и кооперации:

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Како да заштедите 50 милиони евра

  пријавена од bobibobi популарна пред 1 година. (arstechnica.com)

  Француската национална полиција заштедила околу 50 милиони евра со употреба на слободниот канцелариски пакет ОпенОфис и мигрирала голем дел од работните станици на Убунту Линукс. Се планира до крајот на 2015 година сите работни станици да се мигрираат на Линукс.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Macedonia online: По стапките на Естонија? Не баш…

  пријавена од strajkoski популарна пред 1 година, 1 месец. (komunikacii.net)

  Most traditional outlets don’t have an online-only team. When they do, they’re made up of so-called editors who simply publish offline content to the website and mix it with newswire stories.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Укради го овој филм (Trial)

  пријавена од Арангел популарна пред 1 година, 1 месец. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Решивме да го реактивираме Сподели кино за прикажување на третото издание на Steal This Film - STF Trial. Се работи за третото (или транзитно) продолжение на Steal This Film, овој пат измиксано видео од првите два дела со додатни снимки поврзани со случајот против The Pirate Bay.

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Wifi мрежи во Скопје (дел од Скопје)

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 1 месец. (glisha.googlepages.com)

  Мапирање на wifi мрежи со слободни алатки (kismet, gpsd, python) и Google maps.

  10 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Дали сајт како Twitter на македонски ќе функционира во МК?

  пријавена од Delicon популарна пред 1 година, 1 месец. (answers.polldaddy.com)

  Што мислите, дали сајт како Twitter на македонски ќе функционира во Македонија? Гласајте на анкетата и ме интересираат вашите мислења.

  14 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  CSS3 проѕирност

  пријавена од Delicon популарна пред 1 година, 1 месец. (deliconinteractive.com)

  Една од најупотребуваните особини на CSS3 е Opacity, која најверојатно веб дизајнерите најмногу ја чекаа. Opacity ви дозволува да ја менувате проѕирноста на елементите.

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  IT.com.mk овозможи коментирање преку Facebook Connect

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

  Апликацијата Comments Box може да се преуреди и лесно да се модерира, а содржините на кои корисник на Facebook ќе коментира се прикажуваат и во неговиот профил со што дополнително се поттикнува подобра дискусија со пријатели во неговиот круг. Предноста на оваа апликација е тоа што автоматски ги...

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  5 чекори до подобар CSS

  пријавена од Delicon популарна пред 1 година, 1 месец. (deliconinteractive.com)

  Во зависност од вашето искуство, кодирањето на CSS понекогаш може да излезе од контрола. Со следењето на овие 5 едноставни чекори може доста да си го олесните вашиот живот :).

  9 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Софтвер за внатрешно уредување за аматери

  пријавена од ukion популарна пред 1 година, 1 месец. (ohridskion.blogspot.com)

  Сакате да го преуредите станот?Да ги префарбате ѕидовите?Да го преместите намештајот во собата? Сакате да ја нацртате основата на станот и сето тоа да го направите со едноставен програм, без да барате архитект или професионални програми? Sweet Home 3D може лесно да ви помогне со сето тоа.

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  13 Twitter совети од 13 Twitter корисници

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

  За да дојдам до информации "од прва рака", се обратив до 13 Twitter корисници кои ги следам подолго време со прашањето "Ваш совет за како нов Twitter корисник да се снајде, да го користи сервисот и да добие повеќе следбеници?". На линкот се одговорите на прашањето кои ги добив преку Twitter..

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Краток преглед на ФОСДЕМ 2009

  пријавена од новица популарна пред 1 година, 1 месец. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Се започна релаксирано вечерта 6.02.2008 во Делириум кафе бар кој нудеше 25 видови на пиво на точење и уште многу повеќе флаширани пива. Многу интересни и забавни луѓе, 25 видови на точено пиво и секако гратис пиво од гугл!

  4 коментари | проблем? | категорија: Технологија