Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Владата размислува за Microsoft.

пријавена од gemidjy пред 1 година, 6 месеци. (dnevnik.com.mk)

w t f ?

станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Технологија

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +4 гласови

  http://it.com.mk/index.php/Statii/Interv...

  Обрнете внимание на последното прашање! ЛЕЈМ!

 • +1 глас

  Обидете се да го пронајдете Ивановски на следнава слика: http://is.gd/3fgV .
  Hint: Отворете го линкот на vikt0r и видете кој му е омилен ОС (а со тоа претпоставувам и фирма).

 • +1 глас

  Ц-ц-ц-ц-ц... срамота! Се надевам само дека она „се размислува“ е во процес на размислување ДАЛИ да го продолжи, а не КОГА. :(

 • -1 глас

  Перо... не го тупи!

 • -3 гласови

  Не го тупам, јас сум за Microsoft!

 • -3 гласови

  сега уште Ристески да те поддржи во ова - и ќе извадам заклучок. :)))

 • -1 глас

  :)))))))

 • +3 гласови

  Јас користам ГНУ/Линукс конкретно на десктоп имам старо кубунту 7.10 а на лаптоп иам 8.04.1. А Перо по ова прашање е фејкер пошто и тој користи ГНУ/Линукс :)

 • +2 гласови

  И ако се случи некоја пиздарија со Мајкрософт, јас ќе ви се придружам во востанието!

 • +1 глас

  Братче, ќе те разочарам сега: Користам Windows XP, и супер ми е, од кога ми е купен компјутерот, го немам ниеднаш преинсталирано.
  Ја не сум The Dark Side of the Force (СС Гестапо заедницата), јас размислувам со своја глава, и сам одлучувам што е подобро, а што не.
  Во јануари 2008 година, на светскиот пазар, Windows е застапен со 91.46%, а РАЗЛИЧНИТЕ варијанти на Линукс (значи, сите соберени на купче), 0.67%.
  Ок, линуксашите се елитата, шо да ви кажам... СС елита!! Zieg Heil.
  П.С. Минусирајте, се радувам кога сум минусиран :)

 • +1 глас

  Е за инает да не се радуваш ќе те плусирам, ете така :D

 • +1 глас

  :))))))))

 • +1 глас

  Е бе Перо, фејкер еден. Ела во Охрид да ти изрежам едно (У/К)убунту или нешто слично и веднаш да станеш дел од елитата на СС. Btw имаш многу лејм изговори, фејкерче едно :)

 • +1 глас

  Ај утре ако тркнам до Калишта, можи ќе го обидам и Охридон. ;)

 • +1 глас

  Е ај да видиме колку ќе дојш.

 • +1 глас

  на светскиот пазар на што? трактори??

  има различини сегменти во пазарите на компјутери:
  сервери, работни станици, десктопи, мобилни телефони, супер компјутери, рутери, embedded уреди, Point of sale, итн итн итн.

  во колку од тие сегменти windows го држи 90% од пазарот? кои од тие сегменти и треба на државата?

 • +1 глас

  На светскиот пазар од вазелини и стрепонт за мажи. :)

 • +2 гласови

  Абе каков договор, тие пари може да са инвестират во друго а не во Microsoft!!!

 • +1 глас

  р е в о л у ц и ј а :)

 • +1 глас

  Абе мене нешто не ми е јасно. Лиценциве за windows истекуваат ? Или овие праат муабет за некаков договор за поддршка ?

 • +1 глас

  Мислам дека истекуваат, ама како што ми излгедаше претходниот потег на Иво ова не го очекував ...

 • +1 глас

  Ne znam. Jas mu pishav na email toa shto go mislam. Sepak, vo Dnevnik pishuva deka "Vladata razmisluva DALI da go prodolzhi..."
  Mi dava toa trunka nadezh. Vo sprotivno kje bide ogromno razocharuvanje.

 • +1 глас

  Јас мислев и речиси сум уште сигурен дека минатата година истече договорот. Мај 2007ма :/ пошто беше на 3 години. Не знам од кај испадна сеа ова

 • +1 глас

  Да го прашаме Макрадули. Нели едно време имаше свој блог. Можеби се ќе беше во ред доколку самиот договор не беше обвиен во толкава тајност. Никогаш никој вон владата не го виде.
  А и на самото „разгледување“ на седница на владата на министрите им бил поделен така што на 1 страница А4 формат биле вметнати/намалени 4 А4 страници. :))) Ова е проверена информација од човек кој што имаше шанси да го држи во раце договорот.

  А да... нели имавме ние и некој закон за достап до информациите ? :))

 • +2 гласови

  па тоа не е тајна дека договорот не беше транспарентен. Али да се праша Макрадули сеа нема да е од голема помош

 • +3 гласови

  Ма какво прашување. Јас тоа само како потсетување до него (ако не следи ;) и до некои други тука присатни дека сеуште не сме заборавиле. :)

 • +2 гласови

  Го поштовав Иво многу, сега сум разочаран од него.

 • +2 гласови

  еј чекај можда не е точна шпекулатиото :) А и да се направи истата грешка се организираме веднаш и пред Влада.

  Who's with me?

 • +2 гласови

  Одиме, и Манаки ќе си го земиме успат со нас!

 • +1 глас

  јако јако :)))))

  хаха

 • +2 гласови

  Министеров забушава нешо, кај не го завршија проектот компјутер за секое дете ко шо треба сега пак ќе трошат пари на непотребни глупости.

 • +5 гласови

  дуи го земаа
  микрософт ќе го земат
  абе овие во се го копираат сдсм? :)))

 • +3 гласови

  Владата „размислува“ затоа што не се осмелува да не го продолжи договорот - истиот момент Мајкрософт ќе им светне тужба пред некој меѓународен суд и ќе ги добие за пет минути.

  Зошто?
  Затоа што Владата ќе продолжи да користи софтвер од Мајкрософт и после непродолжувањето на наемнината.

  Зошто?
  Затоа што сите спиеја (и претходната влада и овие две-во-една) кога требаше да се направи ИТ стратегија на државните институции. Не се осмелуваат да поминат на алтернативни оперативни системи затоа што не ги обучиле службениците, немаат систем администратори, немаат никаква проекција ниту продготовка.
  Даночните обврзници ќе ги плаќаат волунтаристичките и аматерските прчкања по инфоматичките прашања.

  Ете ви ги одговорите.

 • +1 глас

  Инертноста по ваквите прашања е тешка работа. Се согласувам со vordan. Загреота сме :( Дали тужба од Мајкрософт е нешто најлошо што може да ни се случи?

 • +1 глас

  +1

  Истиот проблем го имаат и со училиштата сега. Купени толку компјутери на „УРА“ без никаков план воопшто за тоа како ќе се користат, кој ќе ги оддржува, дали треба да се вработат систем администратори во училиштата итн.

 • +1 глас

  Све експерти до експерти! И леви и десни експерти.

 • +1 глас

  Перо не го дрви! И ти и јас знаеме дека Мајкрософт ис ивил!

 • +1 глас

  оооооbontoooo :)

 • +1 глас

  Хахаха,
  зар уште се карате за лунуз и њиндоњс? и мало дете знае дека неможе све да се направи во линуз што може во виндоз и обратно...

  на пример, во виндовс неможеш да го форматираш дискот додека ти работи компјутерот, во линукс нејќеш... - немаш потреба....

  "Братче, ќе те разочарам сега: Користам Windows XP, и супер ми е, од кога ми е купен компјутерот, го немам ниеднаш преинсталирано."

  --- а кога ти е купен компјутерот, пред една недела? биди по концизен :)))