Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Вечер злоупотребува креатив комонс лиценца

пријавена од глиша пред 2 години, 5 месеци. (www.softver.org.mk)

Вечер објави слика на македонски автор која е под „Наведи извор-Сподели под исти услови 2.0“ креатив комонс лиценца без да ја почитува.

станала популарна пред 2 години, 5 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Технологија

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Јас мислам дека поголем проблем е тоа што врз сликата се става друго авторско право, тоа што се става врз другите содржини во Вечер.

 • +3 гласови

  А дали воопшто фотографија на туѓо авторско дело е твое авторско дело?

 • +1 глас

  да, затоа што кога Скопска филхармонија сними албум со музика од Моцарт, авторското право им припаѓа ним.

  Може и да не е исто со оглед на тоа шо Моцарт е јавна сопственост..

 • +2 гласови

  и 365.ком.мк ја има објавено сликата без „наведи извор“..

 • +1 глас

  Се беше супер, освен: „...јас ќе бидам принуден, против своја желба, да си ги барам правата по судски пат.“

 • +3 гласови

  „Вечер“ = Латас + Бојо (Андревски)
  Проста математика. Што очекувавте? И не, нема да му успее на суд. Овие двајцава се полигави од сексуално возбуден полжав после дожд. Ќе се излизгаат од правдата.