Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Топ 40 анимирани филмови

пријавена од Damjaan пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

"Во кратки црти, според мене најдобрите анимирани филмови што сум ги гледал, но и неколку што допрвин треба да излезат а имам добро претчуство за нив... филмовите ќе ги подредувам по година на производство, со дадена слика и трејлер."

станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Технологија

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +2 гласови

  Млад автор на текстот, очигледно - сите се од последнава декада. Иако, листата е одлична, се согласувам дека се добри сите посочени (освен еден-два, кои не сум ги гледал).
  .
  Но, ќе ви кажам за друго, поскудно време, кога светот беше помал, и кога гледањето на фул-колор анимиран филм беше нешто што се чека цела година (и тоа не секоја година), а се помни цел живот.
  Пинокио, Бамби, Снежана и седумте џуџиња, Том и Џери ... беа вистинска експлозија на бои, музика, полн звук и одлична забава во времето кога имавме црно-бел ЕИ Ниш телевизор со еден канал (вториот дојде кога бев поголем).
  Денес, секоја година излегуваат по седум-осум нови анимирани филмови, гледачите се презаситуваат и брзо забораваат.
  .
  Ух, јебига, се чувствувам старо...

 • +2 гласови

  добрите цртани остануваат засекогаш. разликата е сеа што децава имаат хард диск од 0,5 тера, тастатура и можност да упалат телевизор кога ќе станат од спиење.

  на ќерка ми омилени и се: снежана, малата сирена, убавицата и ѕверот, заспаната убавица, кралот лав, шрек, немо. од кратките dora the explorer (од овој цртан научи англиски на 3 години боље од груевски на денешен ден) и спанџбоб.

  книга за џунглата е расистички, не е добар за деца.

 • -1 глас

  Том и Џери не можам да ги поднесам.. ваљда премногу сум ги гледал ко мал..

 • +2 гласови

  Incredibles

 • +2 гласови

  Кај мене дома најмногу се гледа Bee Movie, Cinderella, Shrek 123, Toy Story 12, Monsters Inc, Wall-E. Прекрасни филмчиња.

  Точно е дека недостасуваат некои постари работи на листава, а од краткометражните би ги спомнал и старите добри ствари од Хана Барбера, загрепската школа па и полските и руските цртани филмови.

 • +2 гласови

  Штрумфовите!!!

 • -1 глас

  овде има излистано и филмови кои допрва треба да излезат. чудно.

 • +2 гласови

  90% од оваа листа од Disney филмови се феноменални, другите се OK за гледање.

  http://www.disneymovieslist.com/disney-m...

 • +1 глас

  Го нема Hayao Miyazaki?

 • +1 глас

  Нема аниме :(