Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Рецензија за новиот сајт собрание.мк

пријавена од глиша пред 1 година, 1 месец. (it.com.mk)

Фали: Нексенс да научат да прават урл што ќе бидат малку people-friendly. И да има гласање за законите на граѓанството паралелно со тоа во собрание и во реално време да се гледа како мислат граѓаните како пратеници. Mожат да воведат и регистрација со лична карта и сл. како анти-спам заштита.

станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Технологија

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +2 гласови

  Аман бе, копирајт на собрание...

 • -1 глас

  Факат. Стварно глупо. Копирајт на сите дискусии кои ги вадат од дупе „мала група педера“.
  Не можам да се воздржам. А ми спомнат Собрание, ми асоцира на пратеник, а тоа ми асоцира на расипаност (како во гнила, смрдена расипаност).

 • +4 гласови

  Нексенс 10 години не научија да прават url-а .. а и немаат време сигурно

 • +3 гласови

  Има зошто не научија да прават URL-а за сите овие години. Програмерски одговор, но претпоставувам дека ќе ме разберат повеќето гикови од кајмаков :)
  Значи, пред десет години имаше малку CMS системи, не беа многу потребни. Некои од нив беа и open-source. Некстсенс и Логин, имајќи бизнис-осет (бизнис-сенс?), „дигнаа“ по еден и го ребрендираа. Нема ништо лошо до тука, лиценцата им дозволува да го прават тоа.
  Но, во подоцнежните години, овие две компании екстензивно ги модифицираа своите верзии, додавајќи го она што им го бараа клиентите, но никој не нашол време да го надгради и системот за приказ на url-а.
  Во изворните CMS-и тоа е сигурно направено, ама не може да се вметне во сегашниве верзии на НС и ЛС.

 • +4 гласови

  1. Ги гледам туриве: барокни мебели, резби, мермери, уметнички слики и предмети, раскош! Оди сега учи школо и работи од утро до мрак за да преживееш - ако воопшто и најдеш работа.

  2. Некстсенс ги заболе маусот какви УРЛа прават, кога не знаат кој тендер побрзо да го „земат“.

  3. Прашај го пратеникот: како да се смениме, ти да одиш малку под Биро, а јас да си го топлам газето на тие кожните фотелји?

 • +1 глас

  Кандидирај се, ќе гласаме за тебе! :)

 • +3 гласови

  Ќе ме расипаат, ќе почнам да крадам и да вработувам фамилија и пријатели. Освен тоа, ќе почнам да давам тендери на фирми блиски до мене. Ќе ме возат и хранат на државен трошок. Ќе бидам над законот... Ох, колку убаво почнува да звучи! :-)

 • +2 гласови

  Што сака да каже линков: http://www.sobranie.mk/?ItemID=DBAE4E5AB...
  Европска унија!?!?

 • +3 гласови

  Бојата ја згрешиле. Ние сме црна точка.

 • +1 глас

  :)

 • +1 глас

  #ifndef EU
  #define EU MKD

  :)

 • +5 гласови

  мене ова не ми се допаѓа
  http://img19.imageshack.us/img19/6897/so...
  5 зони за навигација, 2 од кои се зависни од Јаваскрипт (accesibility е нешто друго што немаат научено во NextSense)
  плус, немаат информации кој (личност или собраниска служба) е одговорен за содржините на веб сајтот.
  Во делот за прашања од граѓаните, гледам ајвно објавени е-маил адреси на тие што поднеле предлози (спамери навалете), плус гледам во формата за поднесувања прашања нема информации колку долго може да биде прашањето а ставено мало поленце. Некој може сериозно ќе земе ќе пишува некое подолго прашање, ќе ги прати податоците на процесирање и ќе добие известување дека прашањето не е пратено (а вооедно и ќе се изгуби целиот текст кој е напишан)
  Но во секој случај сајтот е далеку подобар од стариот :)

 • +1 глас

  Good points, другарче.

 • +1 глас

  Динамичко мени се прави и без JS, само со CSS. Но и тука пак важи мојата точка 2 од погоре. :-)

 • +3 гласови

  Државно е, да не чекате слатки?