Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Откриени новите одлики на Windows 7 (видео)

пријавена од cchevy пред 1 година, 10 месеци. (www.365.com.mk)

Еве што Бил Гејтс и Стив Балмер открија пред неколку часа за новиот оперативен систем од Микрософт - Windows 7.

проблем? |  кој гласал? |  категорија: Технологија

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +2 гласови

  Хехе... Мајкрософт страјкс аген...
  Го прави она што Мајкрософт најдобро го знае...
  Имплементација, интеграција и маркетинг (од каде произлегува продажба) на туѓи идеи.

 • +1 глас

  маркетинг = производ, цена, промоција и дистрибуција (плус уште луѓе).
  имплементација и интеграција не ги објаснувам. ама маркетинг на туѓи идеи!!? колку тоа чудно звучи!!

 • +2 гласови

  Што е најинтересно, на 99% од корисниците не им се потребни сите тие новотарии, кои од друга страна бараат инвестирање нови илјада евра во хардвер.

  Речиси сите луѓе кои ги познавам можат сосем успешно да си ја вршат целата работа користејќи само 2-3 апликации и браусер. :-)

 • +1 глас

  Гледам, за ова освен 16ГБ РАМ ќе треба и тач-екран. Оуч!

 • +1 глас

  Сега ќе излезе Асус ЕЕЕ со 9“ тач екран, 1 Гб РАМ, 16Гб ССД ХДД за едно 600-700 долари. Со линукс. Цел компјутер за цената на Профешнл Виндоусот.

 • +1 глас

  Ах тие посерковцки од Мајкрософт.. шо не го измилија Линукс прво ова, па да се здробевме од фалење. Тух, тух. Ајде, дежурници на vordan мој - минусирајте!

 • +1 глас

  Бај д' уеј, иста прича беше кога излезе Windows 3.11, па на крај и линух премина на видоус :)

 • +1 глас

  ти бладаш дечко

 • +1 глас

  точно, новитерииве бараат инвестирање.
  исто се сеќавам на 286-ката виндоусот (3.11) го работев со тастатура, пошто инвестирањето во маус не можев да си го дозволам.
  сега работењето без маус е скоро не замисливи, а еден маус чини (и тоа оптички) 40денари...

 • +1 глас

  http://youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk

  1 година старо видео.

  Кога беше 3.11 имаше 3 подобри компјутери со не-мајкрософт ОС:
  - Епл Мекинтош
  - Амига
  - Атари СТ

  Мајкрософт во голем дел само копира, не памтам кога последен пат сум рекол „КУЛ“ за производ од Мајкрософт (Мислам Ворд 2 беше тоа :).

 • -1 глас

  Ок, така е Мајкрософт копира и се најбогата компанија, да :)
  Поентата со 3.11 е дека сите тогаш униксаши мрчевте шо е ова графички интерфејс, тинтири минтири! БЉАК! После 10 години интерфејсот на Линукс е наизлгед на Виндоус.
  Да бе, Американците се глупи, и Мајкрософт се лајнари, тоа сигурно :)

 • +1 глас

  па како можеш да бидеш најбогат ако го даваш Линуксот под слободна лиценца? Како да имаш маркетинг одделение?

 • -1 глас

  Мене тоа не ме интересира.

 • -1 глас

  Во листава погоре намерно не ги ставив профи работните станици базирани на Unix (таткото на Линукс) како HP UX, SGI, Sun.

 • -1 глас

  Па не коментирај друже ако не знаеш ништо за историјата на оперативните системи. Виндоус ни бил ни ќе биде пионер во последниве 15-20 години. Ете ти видео од 2006 која го покажува Линуксот со тач интерфејс. Ти што сакаш прави, оди плати 1000 евра за виндоус и офис и уживај.

 • -1 глас

  Друже, јас шо знам за виндоус и линукс, мој проблем. А ќе коментирам, затоа што се понашате како фашисти. Смрт фашизму, слобода народу! :)