Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Kaко да и раскинете на Линукс заедницата

пријавена од dime пред 1 година, 5 месеци. (www.crn.com)

На типов му дошло преку глава со макотрпното едитирање, конфигурирање и сл. заебанции кои се "нормални" во Линукс светот.

станала популарна пред 1 година, 5 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Технологија

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • -1 глас

  И шо сеа? Треба да се радувам или да плачам? Нека си користи што му одговара најмногу.

 • +1 глас

  Проблемот е што сите работи кои ги кажува навистина постојат. За да се достигне доминација на FOSS над M$ и слични технолошки успорувачи, потребно е многу повеќе да се слушаат негативните мислења и да се работи на нив. Има премногу избор, а „помалку е повеќе“ филозофијата ОСОБЕНО е ефикасна кај маркетингот, нели?

 • -1 глас

  Знаеш што ме прави да престанам да читам мислење? Кога ќе видам дека некој пишува M$ наместо MS, MSFT или како и да е.
  Излгеда детински и некако не сериозно, нешто слично како ~twitter на Slashdot.

 • +1 глас

  whiteeagle, олабави малце, шо се напна за секунд :-) Типот се откажал зошто се намачил, никој не те тера да правиш ништо. Чим не го разбираш, значи никад не си користел Линукс.

 • +1 глас

  Хаха :) Јас само сакав да кажам дека не е добро да се нарекува фирмата така колку и да е злобна и лоша (со што го делам мислењето).
  бтв, користам *само* гну/линукс веќе 1 година и на почетокот имав проблеми со драјверите но тоа не ме спречи мене да продолжам да го користам. Се разбира не секој има трпение.

 • +1 глас

  whiteeagle, ако ја видиш суштината на мојата реченица, ќе ти биде јасно дека доларот во M$ е тука баш на место, бидејќи го користам како кратенка за профит-ориентирана компанија (наспроти FOSS), која како таква го кочи развојот на техн...

 • +9 гласови

  хах.. а овој пробал некогаш да подесува Windows и соодветните технологии?!? regedit аnyone?!?

 • +2 гласови

  Булкрап, пошто сум слабак идиот ретардиран ќе се вратам да користам оперативен систем кој што се реинсталира секој месец и на кој што треба да му чистам вируси секоја недела - чисто од практичка гледна точка зборам, не ни почињам за другото.

 • -2 гласови

  Глупости на квадрат се ова. Преинсталираш кога ќе мењаш матична плоча. Вирус ќе фатиш ако си глуп.

  Да не почињаме за практичната страна.

 • +3 гласови

  Ја кога имав Win го преинсталирав на точно две недели, Arch-ов две години ми работеше супер, го преинсталирав пред месец дена заради мењање на партиции, имам XP, за ниш не ми користи.
  Иначе ај ќе разберев да беше за десктоп работата, ама на сервер win да користиш ? Глупости.

 • +1 глас

  Така е другар, се слагам максимално, ама пак од друга страна не можеш да го негираш сексот во командна линија, таков, перверзен, валкан, возбудлив :-))))))))