Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  „Бесплатен“ е слаба маркетинг стратегија

  пријавена од kotle популарна пред 5 месеци, 3 седмици. (novica.softver.org.mk)

  Кога ќе помислите на Mozilla Firefox, на која негова особина прво ви текнува?

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Google го официјализира google.mk

  пријавена од kristijan популарна пред 6 месеци, 1 седмица. (google.mk)

  Од денес Google како официјален домен за Македонија го користи google.mk. Порано тоа беше http://www.google.com/intl/mk

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Швајцарија: Политичарите бараат поголема застапеност на слободен софт.

  пријавена од moondowner популарна пред 6 месеци, 3 седмици. (metamorphosis.org.mk)

  Школото не сакало никакво друго решение освен MS, а политичарите се спротивставиле на тоа, „Ова иритира, особено кога станува збор за набавките од страна на училиштата, бидејќи државните и меѓународните примери покажуваат дека Линукс е валидна алтернатива“. Кај се нашиве политичари вака?

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  IPCOP Вашиот полицаец во локалната мрежа а богами и прекрасен Firewall

  пријавена од ivica популарна пред 7 месеци. (blog.designova.info)

  Еве една цела година се токмев да инсталирам нешто што целосно ќе може да го менаџирам, нешто што ќе го контролира интернет сообраќајот, ќе ми биде гејтвеј ќе има веб пристап и user friendly околина и покрај тоа ќе може да се поврзам преку SSH.

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Google Translate: конечно и на македонски!

  пријавена од tom популарна пред 7 месеци, 2 седмици. (translate.google.com)

  Ете, после неколку месеци тестирање (меѓу другото, и на picasa приметив дека имаа обиди :)), Гугл ја објави алатката за преведување и на македонски! Ај честито :)

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Батерија за домашни потреби? :)

  пријавена од tom популарна пред 7 месеци, 2 седмици. (mislam.blogspot.com)

  Нов начин на чување и складирање на енергија. Ќе дозволат ли само големите енерго-играчи да заживее??

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Норвешка: Владата ги усвојува отворените стандарди

  пријавена од moondowner популарна пред 8 месеци, 2 седмици. (metamorphosis.org.mk)

  Уште една државна администрација на правилен пат.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Енкриптирана комуникација

  пријавена од Арангел популарна пред 8 месеци, 3 седмици. (ufo.linux.net.mk)

  OTR е додаток (plugin) кој што се користи за енкриптирана комуникација. Автоматски доаѓа со популарниот мулти-платформски мулти-протоколски клиент Pidgin. Ако сакате да се осигурате дека користите енкриптирана комуникација ѕирнете го текстов.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  0.мк

  пријавена од ribaro популарна пред 8 месеци, 3 седмици. (0.mk)

  0.мк е македонски сервис за кратење на долги линкови. Браво!

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Македонија.тв

  пријавена од ribaro популарна пред 10 месеци. (www.makedonija.tv)

  Алал да му се потрошените 50 евра за доменот?

  6 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Топ 10 гиковски ТВ серии

  пријавена од Damjaan популарна пред 10 месеци. (it.com.mk)

  Во продолжение следи листата на топ 10 гиковски ТВ серии според IT.com.mk...

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Паметен Street View за Google Maps

  пријавена од gemidjy популарна пред 10 месеци. (mislam.blogspot.com)

  Уште еден чекор на Google кој покажува зошто се во моментов толку напред од конкуренцијата (Yahoo и Microsoft, првенствено).

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Фејсбук национализам

  пријавена од gemidjy популарна пред 10 месеци. (okno.mk)

  Начинот на кој технологијата ги менува комуникациските полиња во основа е редефинирање на нивните граници (или дури и нивно бришење). Комуникацијата денес е детериторијализирана, во смисла на тоа што физичкиот простор не е битен (па дури да се во прашање различни континенти).

  11 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  alati.org

  пријавена од ribaro популарна пред 10 месеци, 1 седмица. (mislam.blogspot.com)

  Корисни веб апликации кои се со општа намена, сублимирани во еден сајт кој има намера да се шири.

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Земјотреси

  пријавена од kotle популарна пред 10 месеци, 2 седмици. (zemjotresi.appspot.com)

  Скорешните 300+ земјотреси кои што се случуваа во југоисточна Македонија ми дадоа идеа да изработам веб апликација која што ќе ги листа земјотресите на територија на Македонија. Така и беше. :)

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Википедија на македонски јазик надмина 30.000 статии

  пријавена од Makfax популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (www.makfax.com.mk)

  Википедија на македонски јазик има повеќе од 10.000 регистрирани корисници, тринаесет администратори и три бирократи, кои заедно со останатите нерегистрирани корисници работат на достапност на светското знаење на македонски јазик.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Firefox 3.5 Beta достапен за симнување

  пријавена од pitstop популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (pitstop-info.blogspot.com)

  Тимот на Firefox ја пушти во употреба првата Firefox бета верзија со ознака 3.5. Што вклучува? За почеток, тука е подобреното приватно сурфање и ултра брзиот TraceMonkey JavaScript пребарувач.

  4 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Што е lawful intercept и како сите нас ќе не боли

  пријавена од новица популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (softver.org.mk)

  Законот ги обврзува операторите да му обезбедат на МВР да може во било кој момент да ја прислушува целата комуникација која ја прави некој корисник.

  9 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Како да се надогради од Убунту 8.10 на 9.04

  пријавена од новица популарна пред 11 месеци, 2 седмици. (ubuntu.linux.net.mk)

  Како да надградите, низ слики.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Првостепената пресуда за екипата на ПајратБеј: Виновни [Англиски]

  пријавена од новица популарна пред 11 месеци, 3 седмици. (torrentfreak.com)

  Just minutes ago the verdict in the case of The Pirate Bay Four was announced. All four defendants were accused of ‘assisting in making copyright content available’. Peter Sunde: Guilty. Fredrik Neij: Guilty. Gottfrid Svartholm: Guilty. Carl Lundström: Guilty. All receive 1 year in jail.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија