Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Филип Петровски: За тепаните студенти

  пријавена од gdamjan популарна пред 12 месеци. (www.utrinski.com.mk)

  Радикалната поделба на луѓето на плоштадот е намерно направена за да се оправда употребата на сила и, секако, да се замаскира виновникот.

  0 коментари | проблем? | категорија: Политика

  Сведмилк ја зеде првата жртва

  пријавена од strajkoski популарна пред 12 месеци. (a1.com.mk)

  Случајно забележав нешто сомнително на сликата, па после го прегледав и видеото, Зоран починал во 2008!!!!!

  3 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Продавачите не смеат да ви наплаќаат повеќе ако плаќате со картичка

  пријавена од gdamjan популарна пред 12 месеци. (www.mastercard.com)

  5.9.2 Charges to Cardholders A Merchant must not directly or indirectly require any Cardholder to pay a surcharge or any part of any Merchant discount or any contemporaneous finance charge in connection with a Transaction.

  4 коментари | проблем? | категорија: Бизнис

  Промовирани 10 нови скулптури во центарот на Скопје

  пријавена од gocem популарна пред 12 месеци. (www.netpress.com.mk)

  Добро е! Разбравме дека сте сељаци. Не мора пак да не убедувате. И дај направете категорија „Некултура“, за да има каде да се пријавуваат ваквите вести.

  2 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Исламската Верска Заедница бара изградба на џамија на плоштад

  пријавена од zlochko популарна пред 12 месеци. (a1.com.mk)

  И тука ќе си дозволам да цитирам еден од коментарите под веста, кој вели: „Баравте - гледајте!“

  4 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Протест!!! Плоштад Слобода.

  пријавена од jasnesumjas популарна пред 12 месеци. (femgerila.crnaovca.mk)

  Кој ако не ние? Кога ако не сега?

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Протестот не им припаѓа на политичарите!

  пријавена од darko156 популарна пред 12 месеци. (novica.softver.org.mk)

  Би требало да се засрамат и да се извинат за тоа што го узурпираа медиумскиот простор и се наредија да се сликаат. Новинарите би требало да се засрамат што им придадоа значење.

  6 коментари | проблем? | категорија: Политика

  Рени Глисон на TED [Видео]

  пријавена од новица популарна пред 12 месеци. (www.ted.com)

  ...the experience we're having right now is less interesting than what we'll tweet about it later. (трае само 3 минути.)

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  САЕМ НА КНИГИ ЗА ИЧ ПАРИ

  пријавена од nadezna популарна пред 1 година. (nadezna.blog.com.mk)

  Мој пост, но сепак, корисен и за поширокиот аудиториум... :)

  2 коментари | проблем? | категорија: Блогови

  Рапорт од интензивна нега: гласачкото тело бавно закрепнува

  пријавена од darko156 популарна пред 1 година. (sead93.crnaovca.mk)

  Сума сумарум, се забележува дека телото дава некакви знаци на физиолошка функционалност, но уште е далеку од тоа да застане на свои нозе и да ја одбие веќе штетната партиска инфузија.

  0 коментари | проблем? | категорија: Политика

  Фашистите во Англија

  пријавена од gdamjan популарна пред 1 година. (news.bbc.co.uk)

  Фашизмот зема се поголем замав во светот. Единствен начин да се бориме против него е секој поединечно да се бори за граѓанско општество и да не попушти под притисокот. Дури и кога фашистите се „твоите“.

  2 коментари | проблем? | категорија: Политика

  MyAnimeList.net

  пријавена од Motoko популарна пред 1 година. (japan.mk)

  Една од најдобрите интернет бази целосно креирана од фанови. Многу убав пример што може да се изгради заеднички. За сите љубители на аниме и манга.

  0 коментари | проблем? | категорија: Забава

  Нова сезона Јапанорама, со 5цм во секунда

  пријавена од Motoko популарна пред 1 година. (japan.mk)

  Петок, 10 април 2009, Културен центар ЦК. Со бавното будење на црешите, полека се враќаме со проекциите на јапонски аниме и играни филмови.

  1 коментар | проблем? | категорија: Забава

  Револуцијата ќе биде пренесувана на Твитер

  пријавена од bobibobi популарна пред 1 година. (www.telegraph.co.uk)

  Студентите во Молдова, како реакција на парламентарните избори, се организирале преку Твитер и го запоседнале парламентот. Еве и линк со некои слики http://zzzop.wordpress.com/

  3 коментари | проблем? | категорија: Политика

  МВР не ги почитува "законите" на Facebook

  пријавена од Damjaan популарна пред 1 година. (it.com.mk)

  Медиумите во еден здив ја проширија веста за тоа како Министерството за внатрешни работи отворило своја *неофицијална* страна на Facebook. Од Дирекцијата за заштита на лични податоци велат нема прекршување на законот. Но што велат од Facebook?

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Не сме биле само ние луди...

  пријавена од zlochko популарна пред 1 година. (www.a1.com.mk)

  ...сме имале слични на нас и во најблиското опкружување.

  10 коментари | проблем? | категорија: Политика

  Работилница за дигитални приказни „Сите имаме минато“

  пријавена од Irinka популарна пред 1 година. (www.metamorphosis.org.mk)

  Во втората половина на март, Метаморфозис спроведе работилница за дигитално раскажување приказни, на која учество земаа членови од НВО „Доверба“ и лица зависни од дрога. Видеата на тројцата учесници, со нивна согласност, се достапни онлајн.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Според мене најкорисниот Firefox додаток [MK & EN]

  пријавена од zlochko популарна пред 1 година. (www.dogon.biz)

  Zotero [zoh-TAIR-oh] е бесплатна, лесна-за-користење Firefox надоградба која ќе ви помогне да собирате, управувате и да ги цитирате вашите истражувачки извори. Таа живее таму каде што и ја вршите вашата работа - во самиот веб прелистувач.

  7 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Убави вести од Moneybookers

  пријавена од zlochko популарна пред 1 година. (www.dogon.biz)

  Moneybookers склучиле договор со eBay да бидат додадени како платежен процесор, а тоа значи дека македонските граѓани кочено можат да го користат овој сервис за купопродажба на интернет!

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Македонија барем на една листа е втора!!!

  пријавена од новица популарна пред 1 година. (blog.mozilla.com)

  Firefox 58%.

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија