Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  MACEDONIA TIMELESS

  пријавена од MartinStefanov популарна пред 10 месеци. (www.youtube.com)

  new PR MK video

  11 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Македонци работеа на Терминатор!

  пријавена од DImce популарна пред 10 месеци. (www.vecer.com.mk)

  Во новиот хит, Арнолд Шварценегер не го спасува светот, но од скопското студио "Фх3х" работеа 42 кадри, односно на три минути од "Терминатор 4: Спасување"

  2 коментари | проблем? | категорија: Наука

  The Sex Education Show

  пријавена од ribaro популарна пред 10 месеци. (pablisher.nicer2.com)

  Итересна британска документарна серија во продукција на ТВ каналот „Channel 4“, наменета првенствено за тинејџери + торент.

  0 коментари | проблем? | категорија: Забава

  Топ 10 гиковски ТВ серии

  пријавена од Damjaan популарна пред 10 месеци. (it.com.mk)

  Во продолжение следи листата на топ 10 гиковски ТВ серии според IT.com.mk...

  5 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Паметен Street View за Google Maps

  пријавена од gemidjy популарна пред 10 месеци. (mislam.blogspot.com)

  Уште еден чекор на Google кој покажува зошто се во моментов толку напред од конкуренцијата (Yahoo и Microsoft, првенствено).

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Грешат и Македонија и Грција

  пријавена од gdamjan популарна пред 10 месеци. (www.bbc.co.uk)

  „Антиквизација - тоа е грешка. Ама тоа од научна гледна точка. На крајот на краиштата не е релавантно, јас дури би рекол дека Букефал е тројански коњ за Макеоднија - тоа е грчка игра", вели Фридман. Тој смета дека товарот сепак го има посилната Грција како членка на НАТО и на ЕУ.

  4 коментари | проблем? | категорија: Политика

  Фејсбук национализам

  пријавена од gemidjy популарна пред 10 месеци. (okno.mk)

  Начинот на кој технологијата ги менува комуникациските полиња во основа е редефинирање на нивните граници (или дури и нивно бришење). Комуникацијата денес е детериторијализирана, во смисла на тоа што физичкиот простор не е битен (па дури да се во прашање различни континенти).

  11 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Пирати во Европскиот парламент

  пријавена од Lavot популарна пред 10 месеци. (www.taratur.com)

  Во Европскиот парламент ќе седне и најмалку еден ’пират’ од Шведска. Пиратската партија, која се залага за слободно симнување филмови, музика и сл од интернет освои над 200.000 гласови!

  0 коментари | проблем? | категорија: Политика

  alati.org

  пријавена од ribaro популарна пред 10 месеци, 1 седмица. (mislam.blogspot.com)

  Корисни веб апликации кои се со општа намена, сублимирани во еден сајт кој има намера да се шири.

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Реклами на Facebook. Може ли да променат нешто?

  пријавена од darko156 популарна пред 10 месеци, 1 седмица. (komunikacii.net)

  Актуелна тема. Мноооогу актуелна тема. Всушност тема која може конечно да мрдне некои закоравени работи на полето Интернет огласување во Македонија.

  2 коментари | проблем? | категорија: Бизнис

  Ред Хет ја тужи Швајцарија поради монополската зделка со Мајкрософт

  пријавена од razvigor популарна пред 10 месеци, 2 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

  Ред Хет, заедно со 17 други дистрибутери на Линукс протестираше против договорот што Швајцарската влада го склучи со Мајкрософт без да распише тендер за јавна набавка.

  1 коментар | проблем? | категорија: Вести

  Онлајн дебатирање (дискутирање) и негово менаџирање - локални искуства

  пријавена од bobir популарна пред 10 месеци, 2 седмици. (komunikacii.net)

  Локаланта традиција вели дека се треба да се најави во последен момент. Не бевме далеку од ова, но ете изгледа сепак ќе успееме да изорганираме уште еден од серијата настани именувани како F2F (face 2 face). За што станува збор?

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Земјотреси

  пријавена од kotle популарна пред 10 месеци, 2 седмици. (zemjotresi.appspot.com)

  Скорешните 300+ земјотреси кои што се случуваа во југоисточна Македонија ми дадоа идеа да изработам веб апликација која што ќе ги листа земјотресите на територија на Македонија. Така и беше. :)

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Уште еден Чак Норис пост

  пријавена од глиша популарна пред 10 месеци, 3 седмици. (sead93.crnaovca.mk)

  Чак Норис иде со маичка со слика на Бранко на митинг на ВМРО и стои во прв ред.

  5 коментари | проблем? | категорија: Забава

  Студентски протести

  пријавена од kuzevski популарна пред 10 месеци, 3 седмици. (www.demotix.com)

  Фотосторија од денешните студентски протести за укинување на партиципацијата на факултети и за животниот стандард на студентите.

  0 коментари | проблем? | категорија: Политика

  Анкета за корисниците на Фејсбук од Македонија

  пријавена од razvigor популарна пред 10 месеци, 3 седмици. (www.facebook.com)

  Ако го користите Фејсбук и имате 3 минути време, ве молам повелете да одговорите на прашањето: „Што правите со огласите од македонските фирми кои се појавуваат најдесно од страна?“

  3 коментари | проблем? | категорија: Бизнис

  Битката на скулптурите

  пријавена од Коља популарна пред 10 месеци, 3 седмици. (www.okno.mk)

  Се сврте нагоре и го виде по кој знае пат, плоштадот исполнет со грандиозни скулптури од славното минато. Александар Македонски на својот славен Букефал, распослан грандиозно на средината на плоштадот, до него Никола Карев и Гоце Делчев, нешто подолу Јустинијан, па до нив Цар Самуил, Гемиџии, Кирил

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Македонци-атеисти

  пријавена од Внукот популарна пред 10 месеци, 3 седмици. (babamitrajanka.blog.com.mk)

  На крајот, откако ќе се отарасиме од сите останати, ќе останат вистинските Македонци, оние со ариевско потекло, оние што припаѓаат на едната и вистинска религија што се занимава со препродажба на хотели на струшкото крајбрежје.

  1 коментар | проблем? | категорија: Блогови

  Македонските куглари урнаа светски рекорд

  пријавена од JetLiChan популарна пред 10 месеци, 3 седмици. (www.a1.com.mk)

  Машката кугларска репрезентација на Македонија стартуваше со победа на СП во куглање кое се одржува во Детенхајм во Германија. Она што е уште поважно е што нашиот репрезентативец Борис Бенедик успеа да го собори светскиот рекорд со соборени 698 кегли.

  0 коментари | проблем? | категорија: Спорт

  BLAGODARAM, IMAJTE UBAV DEN!

  пријавена од nadezna популарна пред 10 месеци, 3 седмици. (nadezna.blog.com.mk)

  ДА БИДЕМЕ ЧОВЕЧНИ СО ТЕТКИТЕ ОД ТИНЕКС!

  1 коментар | проблем? | категорија: Блогови