Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  ... до Firefox 3

  пријавена од gocem популарна пред 3 години. (pablisher.blogspot.com)

  Што сè треба да се случи, пред Firefox 3 и официјално да биде објавен?

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Don't you FYROM me!

  пријавена од GoodBytes популарна пред 3 години. (video-macedonia.blogspot.com)

  Кратко видео од 4 минути, кое го направиле членовите на невладината организација „Youth For Youth - Macedonia“, во рамки на проектот „Phoenix- Freedom and Liberations“.

  1 коментар | проблем? | категорија: Политика

  Дигитални фотоапарати под Ubuntu Edgy

  пријавена од Арангел популарна пред 3 години. (ufo.linux.net.mk)

  Решение за проблемот со дигиталните апарати под Ubuntu Edgy - Грешка: An error occurred in the io-library (’Could not claim the USB device’): Could not claim interface 0 (Operation not permitted). Make sure no other program or kernel module (such as sdc2xx, stv680, spca50x) is using the device.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Зошто „Македонија“ а не „Македониа“

  пријавена од ribaro популарна пред 3 години. (jasnesumjas.blogspot.com)

  Никогаш не ми било убедливо граматичкото правило за употреба на „ј“ помеѓу „и“ и „а“, особено во случај на зборот „Македонија“...

  0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

  Која линукс дистрибуција е за мене?

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (www.zegeniestudios.net)

  Волшебник кој може да Ви помогне која GNU/Linux дистрибуција да ја изберете. Прашањата се на македонски да Ви биде полесно бидејќи и поголемиот број дистрибуции се на македонски. Во секој случај во крајна линија според мене, без волшебници, -> Десктоп-Убунту, Сервер-Дебиан. :)

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Спотот на Каролина за Евровизија 2007

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (www.ogaemacedonia.org.mk)

  Спотот на Каролина за „Мојот свет“ за Евровизија 2007. Има и DivX и Youtube верзија.

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  У триста... Требало да кажат дека е македонска народна!

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (razvigormk.blogspot.com)

  Може да помогнете во демаскирање на авторот на музиката во „300“ со тоа што ќе го проширите гласот, на пример со ширење на линкот за веста на англиски јазик особено преку Диг.

  0 коментари | проблем? | категорија: Политика

  Дали сте чуле за кајмак.от?

  пријавена од GoodBytes популарна пред 3 години. (mislam.blogspot.com)

  Мој пост во кој известувам за кајмак.от. И, нека е аирлија! :-)

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Скопје до Њујорк - Гугл мапс

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (maps.google.com)

  Детални упатства како да стигнеш од Скопје до Њујорк на Гугл мапите. Се разбира приметете го „исправи се Делфина моментот“ во чекор 46.

  1 коментар | проблем? | категорија: Сешто

  Олистаклофон

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (www.utrinskivesnik.com.mk)

  „Олистаклофон“ е името на уникатниот инструмент иновација на контрабасистот и композитор Оливер Јосифовски, поранешен член на Фолтин сега на Љубојна. Денеска во 20 часот во Салон 19/19 ќе има концерт со музика во живо на олистаклофон.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Photo-Soulz ( фото-блог )

  пријавена од gjole популарна пред 3 години. (photo-soulz.blogspot.com)

  Photo-Soulz е македонски фото-блог, со фотографии од најразлична тематика - воглавно направени со дигитален апарат. ...проверете го!

  0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

  Зошто слободниот софтвер е подобар? (1)

  пријавена од Арангел популарна пред 3 години. (ufo.linux.net.mk)

  Ако не живеете во САД, кога купувате неслободен софтвер (пр Windows Vista), пола и повеќе од парите одат директно во софтверската компанија (пр. Microsoft): овие пари излегуваат од нашата земја...

  0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

  Писмото на Тито - пардон Грујо

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (volanskopje.blog.com.mk)

  Така Тито често знаеше да пише писмо ... Тоа ке се читаше по сите партиски состаноци... Само што тогаш писмата се читаа по партиски состаноци ... не се читаа да речеме на работнички совет...

  1 коментар | проблем? | категорија: Политика

  Кафе - запознавање со Java

  пријавена од gemidjy популарна пред 3 години. (blog.gemidjy.info)

  Први впечатоци од Java (програмскиот јазик), низ кафе и зборови.

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Македонскиот јазик(от)

  пријавена од gocem популарна пред 3 години. (pablisher.blogspot.com)

  Што сè не може да се најде по опаковките на странските производи :)

  2 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Зголемена АДСЛ брзината

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (revolucija.blogspot.com)

  Max4GB ADSL оди од 1024/256 на 1536/256 Kb/s. Брзината не е загарантирана. Лимитот останува на легендарните 4 гига, а и цените се исти - 1500 денари месечно со купен модем, 2100 со изнајмен модем.

  6 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Основи во студентското кулинарство - мачкано

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (sp.blog.com.mk)

  Што треба да знаеш за кулинарство ако си студент далеку од дома. Серија скрипти објавени во Елфаско по курсот „Основи во студентското кулинарство“.

  0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Формула 1 - девојки се разбира

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (www.koli.com.mk)

  Од минатата сезона Формула 1 баш и не ми е многу интересна... ама Ф1 девојките сеуште се интересни.

  2 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Know How - Како да шеташ како пензионер?

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (www.kajgana.com)

  Истражување и совети кога да се држиш кога се шеташ а си дочекал пензија.

  0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Автостопери Да или Не

  пријавена од глиша популарна пред 3 години. (www.koli.com.mk)

  Совети за возачите дали да земаат автостопери или не. Мој совет е да се заемаат автостопери/ки само од Охрид накај плажите кога се во купачи за да нема каде да скријат нож/пиштол.

  2 коментари | проблем? | категорија: Сешто