Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  Скопје го доби првиот хаклаб

  пријавена од kotle популарна пред 5 месеци, 3 седмици. (novamakedonija.com.mk)

  КИКА е прва технолошка автономна зона што ќе се користи за промовирање и развој на еманципирачки технологии. Целта на основачите е да ја поттикнат креативната употреба на компјутерската технологија наспроти отуѓувањето и пасивното консумирање кои се најчеста асоцијацијa

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Мозочни болести кои даваат суперчовечки особини

  пријавена од strumjan популарна пред 5 месеци, 3 седмици. (mislam.blogspot.com)

  Една страница на Интернет: Brain Diseases I Wish I Had („Мозочни болести кои би сакал да ги имам“), резимирана со по еден краток коментар за секоја болест.

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  „Бесплатен“ е слаба маркетинг стратегија

  пријавена од kotle популарна пред 5 месеци, 3 седмици. (novica.softver.org.mk)

  Кога ќе помислите на Mozilla Firefox, на која негова особина прво ви текнува?

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Франција: Речиси целиот јавен сектор користи софтвер со отворен код

  пријавена од razvigor популарна пред 6 месеци. (metamorphosis.org.mk)

  Речиси целата администрација (96 отсто) користи софтвер со отворен изворен код, според едно истражување на францускиот пазар на софтвер. Најкористени апликации се системите за управување со бази на податоци и системите за управување со содржини.

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  Енциклопедијата на МАНУ е плагијат на Википедија?!

  пријавена од ivica популарна пред 6 месеци, 1 седмица. (razvigormk.blogspot.com)

  За прекршувањето на лиценцата Википедија може да ја тужи МАНУ. Ако не знаете англиски, може да ви се најде локализираната верзија на претходната верзија на лиценцата, односно договорот за неекслузивно пренесување на авторските права: Наведи извор-Сподели под исти услови верзија 2.5 Македонија.

  1 коментар | проблем? | категорија: Сешто

  Google го официјализира google.mk

  пријавена од kristijan популарна пред 6 месеци, 1 седмица. (google.mk)

  Од денес Google како официјален домен за Македонија го користи google.mk. Порано тоа беше http://www.google.com/intl/mk

  1 коментар | проблем? | категорија: Технологија

  Како работи TIME.mk ?

  пријавена од starchild популарна пред 6 месеци, 1 седмица. (www.time.mk)

  Сите детали за тоа како работи TIME.mk Оваа статија е дел од ICT Innovations Conference (http://ict-act.org/) одржана во Охрид, од 28 до 29 Септември 2009.

  0 коментари | проблем? | категорија: Наука

  q Translate мулти јазичен додаток за Вордпрес

  пријавена од ivica популарна пред 6 месеци, 2 седмици. (blog.designova.info)

  Q Translate ви нуди можност да направите повеќе јазичен блог со многу едноставна инсталација, многу едноставно додаавање на Македонскиот јазик (со неколку клика и самиот плагин го има нашето знаменце), објавувањето на мулти јазичната содржина е исто така едноставна

  0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

  Учебници за основно во PDF формат

  пријавена од gocem популарна пред 6 месеци, 2 седмици. (mislam.blogspot.com)

  Владата на својот сајт објави учебници за основно, во PDF формат. Panta Rei ја нуди прочистената колекција за преземање преку торент. Има и објаснување зошто...

  1 коментар | проблем? | категорија: Вести

  Ајде да се здружиме – Македонска независна блог заедница

  пријавена од ivica популарна пред 6 месеци, 3 седмици. (blog.designova.info)

  Системот се наоѓа на http://bloger.designova.info и е наменет да ги здружии сите блогери што работат на независна блог платформа, сакам да ве поканам сите вас да ми пишете e-mail (ivica.micev [at] gmail.com) и да се здружиме. За да постанете член треба да ми ги пратите следниве податоци:

  0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

  Put it On: Глобален онлајн натпревар за креатори на филмови

  пријавена од razvigor популарна пред 6 месеци, 3 седмици. (mk.globalvoicesonline.org)

  Наградата на филмскиот натпреварот на Put it On е стипендија на Њујоршката филмска академија и парична награда од 5000 долари како прва награда во категориите за најдобар долгометражен, најдобар краток филм и најдобро актерско достигнување. Рок: 26 ноември 2009.

  0 коментари | проблем? | категорија: Култура

  Фејсбук достигна 300 милиони корисници – и почна да заработува

  пријавена од razvigor популарна пред 6 месеци, 3 седмици. (www.metamorphosis.org.mk)

  По пет години и повеќе од 700 милиони долари инвестиции, Фејсбук сега генерира позитивен готовински тек, благодарение на неговите 300 милиони корисници ширум светот.

  0 коментари | проблем? | категорија: Бизнис

  Скопскиот аквадукт заробен во сајбер просторот

  пријавена од razvigor популарна пред 6 месеци, 3 седмици. (arheo.com.mk)

  Ако општина Бутел не се способни да одржуваат еден веб сајт, кажете ми ве молам како ќе бидат спремни да заштитат монументален архитектонски објект каков што е Скопскиот Аквадукт?

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Швајцарија: Политичарите бараат поголема застапеност на слободен софт.

  пријавена од moondowner популарна пред 6 месеци, 3 седмици. (metamorphosis.org.mk)

  Школото не сакало никакво друго решение освен MS, а политичарите се спротивставиле на тоа, „Ова иритира, особено кога станува збор за набавките од страна на училиштата, бидејќи државните и меѓународните примери покажуваат дека Линукс е валидна алтернатива“. Кај се нашиве политичари вака?

  0 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Увид во оштетувањата на локалитетот Градиште, с. Граиште, Демир Хисар

  пријавена од Arwena популарна пред 6 месеци, 4 седмици. (arheo.com.mk)

  Мој скромен обид во борбата против уништување на културното наследство на Република Македонија

  1 коментар | проблем? | категорија: Култура

  Многу точно..!

  пријавена од tom популарна пред 6 месеци, 4 седмици. (mislam.blogspot.com)

  Политички маркетинг, популизам или едноставно лошо планирање..??

  0 коментари | проблем? | категорија: Политика

  Најчест облик на дискриминацијата е онаа по партиска основа

  пријавена од bobir популарна пред 7 месеци. (www.mcms.org.mk)

  МЦМС го спроведе истражувањето наречено Барометар за еднакви можности. Дури 60% од граѓаните на РМ сметаат дека дискриминацијата по основа на партиска припадност е почеста сега, отколку пред пет години.

  0 коментари | проблем? | категорија: Вести

  IPCOP Вашиот полицаец во локалната мрежа а богами и прекрасен Firewall

  пријавена од ivica популарна пред 7 месеци. (blog.designova.info)

  Еве една цела година се токмев да инсталирам нешто што целосно ќе може да го менаџирам, нешто што ќе го контролира интернет сообраќајот, ќе ми биде гејтвеј ќе има веб пристап и user friendly околина и покрај тоа ќе може да се поврзам преку SSH.

  3 коментари | проблем? | категорија: Технологија

  Македонски сајтови со највисок Гугл-ранг

  пријавена од kristijan популарна пред 7 месеци. (razvigor.blog.com.mk)

  Македонски сајтови со највисок Гугл-ранг

  0 коментари | проблем? | категорија: Блогови

  Осигурај и пали

  пријавена од GoodBytes популарна пред 7 месеци. (www.vecer.com.mk)

  На 25 јануари 2001 година, во Кјуби била извадена осигурителна полиса на 24 милиони денари на шест месеци. Следниот ден во фабриката избувнува пожар кој зафатил три погони. Чуварот е тепан од полиција за да признае дека спиел кога избувнал пожарот. По три месеци, загинува во чудни околности.

  1 коментар | проблем? | категорија: Политика