Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Измама на векот

пријавена од Acid пред 1 година, 7 месеци. (kajgana.com)

Кога ќе завршат Олимписките игри, и понатаму ќе се зборува за еден посебен детал од трката на Мајкл Фелпс на 100 метри пеперутка. Дали Американецот навистина победи, и дали ден потоа навистина го сруши рекордот на Марк Шпиц?

станала популарна пред 1 година, 7 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Спорт

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  ... и дали Американците се спуштиле на месечината?
  ... авионот не удри во Пентагон!
  ... и Елвис е жив!
  ... и Аркан е жив!
  (ах, да - и „Омега“ има човек кој може да реагира во илјадинка од секунда. Спајдермен, претпоставувам. Или Бетмен?)

 • -1 глас

  ЛоЛ

 • +2 гласови

  Зошто лол? Не ја гледав трката, ама според тие неколку фотографии мислам има доволно материјал за да се покрене сомнеж.

 • -1 глас

  Нема сомнеж бе! Тоа е исто со цицките на Пинк, и не го приметуваш не-пеењето.

 • +3 гласови

  лол беше за коментарот на вордан :)

  инаку да, интересна содржина мора да речам.

 • +2 гласови

  Де бе вордан, не сме 1908 па мерењата сеуште да се вршат со стоперица. Човечка реакција не е потребна. Мерењата се компјутерски, а луѓето се доволно паметни за да вметнат во својот софтвер една линија која ќе функционира на принцип - „ако Фелпс изгуби за ХХ стотинки = прикажи дека Фелпс победил за 1 стотинка“.

  Гледај слики, гледај видео... Ни Чак Норис не може да победи без да ја допре целта.

 • -1 глас

  Се` е работа на перспектива...
  Ако ги прочитате „досието“ на Њујорк Тајмс за Мајкл Фелпс, таму ќе најдете само пофалби (http://topics.nytimes.com/top/reference/...)
  А ако ја прочитате и сторијата (некаде во првата третина на страницата) во која се објаснува одбивањето на ФИНА да ги прикаже снимките (што е прикажано како крунски аргумент дека некој нешто мати), ќе видите дека извршниот директор на ФИНА изјавува дека „српските официјални лица ја виделе снимката и се согласиле дека Фелпс победил“. Сето друго би било валкање на победата на еден исклучителен спортист.

 • +1 глас

  И уште нешто: сето ова паничарење ми смрдуцка на „вечната дружба на православните браќа србите и македонците“. Да си го браниме „нашиот“ Чавиќ.
  А дека не зборам глупости ќе се увери секој кој ги слушнал рафалите на славење на победите на српските спортисти, во сред Скопје - непропроционално многу во споредба со бројот на вистински Срби.

 • -1 глас

  Србоманишта. :@

 • +1 глас

  Ова што е?

  http://sportsillustrated.cnn.com/multime...

  Не тврдам ништо, само дека има слики...

 • -1 глас

  Ја гледам дека у еден фрејм и двајцата не го допираат, а во наредниот фрејм и двајцата го допираат, при што рацете на Фелпс се свиткани, а Србендата со прстињата го допира (ѕидот де :))). Дланката на Фелпс му е веќе залепена, тоа е поради тој вториот Њутнов закон чинам.
  Точно, не е Фелпс Чак Норис да го бутка ѕидот :))

 • -1 глас

  Во крајна линија, меродавни се само сликите и видеото кое го има ФИНА. Сето друго се шпекулации.

  Е сега, ако почнеме да тврдиме дека и Омега и ФИНА се здружиле во преварата - а да не ги заборавиме и српските претставници на МОК кои се согласиле дека Фелпс е прв ... испаѓа меѓународен заговор кој може да го организира само Dr. Evil.

 • +1 глас

  Вордан, каков ми е сега риспонсот :)
  Инаку, во право си, заговорот е мегало. A штом е мегало, и Грци има умешано. Сигурно тоа е ради спорот со името.

 • +1 глас

  ...Phelps won the same event in similar fashion at the 2004 Olympics, out-touching American Ian Crocker after trailing and winning the gold by .04 seconds.
  (цитат од истиот линк)

 • +1 глас

  значи не само македонското новинарство е смрдеж.
  кој дркаџии се собрале да изиграваат м-експрес.
  фелпс е историја и тоа треба да го сватат, а со овие нивни свршавања овде нема да може ни на нивните внуци да им се трофејат!
  предлог: да се преименуваме во Планета МРЧ.

 • +1 глас

  шо не направат фото компарација од другите трки. особено од првата штафета кога го сменија рекордот за 5 секунди, а Фелпс пливаше прв. Уште после почетното нуркање Фелпс имаше пола тело предност, а на 50 метри беше цело тело пред нив....
  ааа, знам, друг е муабетот таму, се дрогира :)

 • +1 глас

  Користи специјална финта, dolphin kick, после секое свртување и старт, доста голем дел го поминува подвода како делфин...ова важи само за слободен стил.

 • +2 гласови

  Слушајте луѓе и послушајте... На кајгана ексклузивно, Кинеско-Американско-Српски заговор! :)

 • -1 глас

  Па што да не не се дрогира. Наркоманиште едно се прави пливач како не му е срам. ;)