Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи во категорија

Гласајте за штотуку објавените страници од оваа категорија и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.Топ 10 седмицава

  сите топ листи...

  Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

  Ова е листа на статиите кои штотуку станале популарни благодарение на вашите гласови. Можете да гласате за статиите кои Ви се интересни. Се разбира гласајте и за свежите статии и помогнете да станат популарни.

  цела архива на Тајмс онлајн 1785-1985

  пријавена од Ania популарна пред 1 година, 9 месеци. (archive.timesonline.co.uk)

  200 години преку призмата на Тајмс. Регистрацијата е бесплатна! Интересно е да се видат статии за Македонија од 1903 а богами и од 1895.

  3 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Титлувајте филмови онлајн

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година, 9 месеци. (sajtnadenot.blogspot.com)

  Посетителите на „дотсаб“ можат да одберат некое од поставените видеа и да го преведат на својот мајчин или пак на некој друг јазик. На тој начин, еден видео материјал станува достапен за повеќе луѓе од светот кои разбираат различни јазици.

  0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Кина: Проклетство на олимписката маскота?

  пријавена од ignatova популарна пред 1 година, 9 месеци. (mk.globalvoicesonline.org)

  Верување во Кина дека олимписките маскоти се проколнати. Ги поврзуваат со катастрофите што и се случија на Кина последнава година.

  0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Повик за хуманост

  пријавена од dasaf популарна пред 1 година, 9 месеци. (maknba.com.mk)

  Енко, уредникот на макнба.ком.мк има потреба од крв...

  0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Кромид без десетка

  пријавена од jpetrov популарна пред 1 година, 9 месеци. (www.utrinski.com.mk)

  Сите трговски објекти за храна и производители на храна, вклучувајќи ги и малите пекари, бурекчилници и ќебапчилници, од почетокот на наредната година ќе мора да го имаат имплементирано или почнато да го вградуваат системот ХАССАП.

  7 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Неинформации

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година, 9 месеци. (komunikacii.net)

  „Каролина ќе сече вени“

  1 коментар | проблем? | категорија: Сешто

  66 години старо пророштво

  пријавена од jpetrov популарна пред 1 година, 10 месеци. (history.sandiego.edu)

  Мапа направена во САД во 1942 која го предвидува новиот светски поредок. Точка 24: „Просторот на Грција, Македонија, Албанија, Крит и останатите острови во Егејското Море ќе бидат обединети во демилитаризираната Федеративна Република Грција“. СССР е огромна, додека посто и Соединети Европски Држави.

  2 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Нарушување на јавен ред и мир

  пријавена од глиша популарна пред 1 година, 10 месеци. (kirilica.com.mk)

  „Се прашува што толку ги испровоцирало девојките да се степаат. Но се прашувам и дали една од ваквите девојки нема мене да ми се падне за сопруга?“

  5 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Ужасна слика во центарот на градот?!

  пријавена од ribaro популарна пред 1 година, 10 месеци. (ivance5.blogspot.com)

  Кој има првенство на минување и колку ни сечи мозокот? - прашува Ивана.

  5 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Интервју на Букарски за Булевард Блгарија

  пријавена од woona популарна пред 1 година, 10 месеци. (retv.bg)

  јако, да се изгледа скроз (третиот дел од емисијата од 23ти мај)

  0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  30 минути пред земјотресот во Сечуан

  пријавена од gemidjy популарна пред 1 година, 10 месеци. (www.mdolla.com)

  Чудни бои на небото, 30 минути пред земјотресот. Ми личи на некое магнетно зрачење :)

  5 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  "Sicko" на Мајкл Мур... Македонска верзија

  пријавена од Vnuce популарна пред 1 година, 10 месеци. (on.net.mk)

  По враќањето во Македонија, луѓето со ЦД-то одат кај кардиолог од Клиника кој без да го отвори, откако ја чул приказната искоментирал: “Па ако е така, нека му платат и карта за контрола“.

  5 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  СподелиКино на 7.мај ги дочекува учесниците на Glocal

  пријавена од kotle популарна пред 1 година, 11 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Во четврток почнува Glocal конференцијата во Скопје, па заедно со организаторите на конференцијата, одлучивме да им посакаме добредојде на учесниците. Ќе пуштиме неколку филмови за web 2.0 а после ќе се фокусираме на слободна музика лиценцирана под криејтив комонс.

  2 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Ubuntu на Сподели Знаење во Точка 03.мај 12ч.

  пријавена од kotle популарна пред 1 година, 11 месеци. (spodeliznaenje.blogspot.com)

  Излезе новото Ubuntu и ние ќе си играме со тоа оваа сабота во Точка. Ако имате прашања или пак сакате копија од најновото Ubuntu на CD - повелете. Арангел ќе дели и лепенки. :)

  4 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Топ 5 причини како медиумите ја влошуваат општата живеачка

  пријавена од Motoko популарна пред 1 година, 11 месеци. (komunikacii.net)

  Сè што пишува тука е вистина.

  0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Интервју со Иво Ивановски

  пријавена од drown популарна пред 1 година, 11 месеци. (it.com.mk)

  Во Декември, 2006 година, Владата го избра М-р Иво Ивановски за министер без ресор задолжен за развој на информатичкото општество во Македонија. Иво, кој е роден во Битола, има дипломирано на американскиот универзитет Охајо Стејт во 2000 година, а својата магистратура во насоката хардверски...

  10 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Време е за критика врз нас свештенството

  пријавена од pero популарна пред 1 година, 11 месеци. (preminportal.com.mk)

  Статија на дедо Пимен.

  0 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  10 MB за „само“ 199 ден. без ДДВ

  пријавена од zlochko популарна пред 1 година, 12 месеци. (www.t-mobile.com.mk)

  Последен пат кога проверив сеуште живеевме во Европа. По се изгледа некој преку ноќ не префрлил во третиот свет. :)) Категорија: хумор и сатира, подкатегорија: сешто!

  4 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Помогнете во локализацијата на Ubuntu на македонски

  пријавена од Арангел популарна пред 2 години. (ufo.linux.net.mk)

  Ubuntu е оперативниот систем што ќе се користи во сите македонски средни и основни училишта, на компјутерите што ги купи владата на РМ како дел од проектот „Компјутер за секое дете“. Помогнете и вие да се осигураме дека нашите деца ќе имаат можност да се образуваат со помош на софтвер на македонски.

  9 коментари | проблем? | категорија: Сешто

  Како да гледате YouTube видеа во HD?

  пријавена од TargeT популарна пред 2 години. (srkaj.com)

  Доста корисна финта. Се што треба да направите е да го додете &fmt=18 на крајот од видеото. Резултатите се феноменални.

  5 коментари | проблем? | категорија: Сешто