Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Скромноста на македонските владици

пријавена од JetLiChan пред 1 година, 6 месеци. (www.vest.com.mk)

Црковни извори велат дека сите владици живеат во богато опремени резиденции (и возат коли од 30/40000 евра), додека поголемиот дел манастири и цркви мака мачат да обезбедат пари за основните потреби.

станала популарна пред 1 година, 6 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Сешто

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +6 гласови

  „Слушај ме што ти зборувам, не гледај ме што правам“. :-)

 • +3 гласови

  Ммм... и логичкиот заклучок што се наметнува е дека народот мора да стане порелигиозен за што ќе ни помогнат истите тие црковни структури преку десекуларизација на државата и воведување веронаука за која нивните досега невработени пулени ќе добиваат државни плати.

 • +3 гласови

  Уште една група на мафијаши у државата. Кум, поп, ограбувач на банки, сите исти ми се.

 • +2 гласови

  Не е проблем што црквата има многу пари, тоа е нормално
  И владата што има многу пари, и ова е нормално
  Проблем е што народот нема пари

 • +4 гласови

  А убоо ми велеше стариот: Синко, ако си паметен - ќе станеш поп! За политичар не те бива... ако нејќеш поп, тогаш барем биди фризер! :))

 • +7 гласови

  А и нормално е Господ да ги благослови неговите чеда
  Кои постојано се молат за мир во целиот свет

 • +2 гласови

  Глиша... ај воведи permalinks за коментариве. Сакам овој од Априлка на кој што реплицирам да го ставам како посебна статија! :-)

 • +1 глас

  То бе Глишо! :)

 • +1 глас

  Што минусирате? Зарем ве мрзи да го видите кодот? Мрзи низаедни :)

 • +3 гласови

  Добро, Априлка валјда ја знаете појше од мене, сериозна е ова или ?? :)

 • +1 глас

  You can't even start to imagine. :)

 • +2 гласови

  А Исус одел пешки и со магаре. Се она што презирал (лаги, дворски игри, политика, злоупотреба на сиромашните) го имаме олицетворено во „неговите“ институции. Поголемо лицемерие здравје.

  Него, дали може да побараме судски да се предава атеизам и агностицизам... Бидејќи ете верувам дека има луѓе кои не сакаат своите деца да бидат во допир со доктрините на разните религии. На крајот на краиштата - Имеџин на Џон Ленон кажува се'. За тоа и го убија.

 • -5 гласови

  Нема побогат човек на светот од ИСУС
  Замисли од три леба прави 5000 само со неколку зборови
  СИ оди по вода, без чамец, без глисер
  Си вади златници од утроба на риба
  Св Илија летал, слично и Јеремија прелетувал илјадници km
  Богатството не е проблем за Господ, бидејќи е Богат
  Сите Нас ни фали Вера

 • +1 глас

  Монасите при замошувањето се заколнуваат на сиромаштија, меѓудругото. Баш ме интересира како се дефинира сиромаштијата у православијето.

 • +1 глас

  > Исто и богатството на учениците, кои правеле поголеми чуда од самиот Исус

  е како може тоа? тоа сигурно биле дела на сатаната

 • +4 гласови

  Априлка, Сакаш да излеземе?

 • +1 глас

  Цар!

 • +1 глас

  априлка те обожувам.. пишувај повеќе, прекрасно е !!!

 • +1 глас

  Ако ме земеш со GMC SUBURBAN од дома

 • +1 глас

  aprilka: „Некои од апостолите кога оделе по улица, само сенката нивна што ќе засени болен или мртов и веднаш се случувало чудесно исцеление и воскресение...“

  aprilka: „Ако ме земеш со GMC SUBURBAN од дома...“

  Априлка, ем зборуваш за ЧУДА и проповедаш слепа верба во црквата, ем од друга страна си го милуваш материјалното (за секој случај, да не нема Рај од другата страна). Можам да заклучам дека си ПЕЧЕНА ЗА ВЛАДИКА!!!

  :-))

 • +1 глас

  ќе те соберам со автобусот, излези на улица

 • +1 глас

  Многу скромно :))

 • +3 гласови

  Уште ли не разбирате дека не е важно каква кола возиш
  Важно е што имаш во срцето
  Дали го работиш тоа за што си платен и тоа што се очекува од тебе исправно и потполно
  Нашите Владици треба да си ја работат својата работа, да проповедаат и да се молат
  Секој човек може еднаш на ден да побара од Господ, кола и се што ќе посака
  Нема потреба да им завидувате на нашите Владици
  И ТИ МОЖЕШ ДА ВОЗИШ КРАИСЛЕР; САМО ТРЕБА ДА ПОБАРАШ ОД ВЛАДИКАТА НА НЕБОТО

 • +1 глас

  Затоа што не е важно каква кола возиш, најдобро да не гледаме какви коли возат тие што наплатуваат за религиозни услуги.

 • +2 гласови

  Господ ги сака и Богатите и Сиромашните
  И цело време слуша внимателно што ќе побараат во молитва
  Тие што се поупорни можат да очекуваат радосна вест

 • +2 гласови

  Некој праша што е со заветот за сиромашност
  Тоа е личен подвиг на секој монах
  Неговото срце треба да осиромаши од желба за овој свет кој што не е добар
  А да биде богато со огнени желби и воздишки за царството небесно
  Сиромашните луѓе често се поопседнати со желби за коли и секакви удобности од богатите
  Ок. Се извинувам ако претерав, оваа тема ме погоди

 • +1 глас

  Владиците не се опседнуваат со желби за коли. Оти тие желби им се исполнуваат без проблем. :-)

 • +1 глас

  Априлка, и на богатите и сиромашните им треба секс.. а богами и на тебе, што по бизарен толку боље.. :D

 • +1 глас

  Претеринала

 • -2 гласови

  ако некогаш со сателитска сте мењале канали и сте налетале на
  www.lifechurch.tv/
  www.churchchannel.tv/
  www.northwaychurch.tv/
  www.orthodoxchurch.tv/
  www.catholicchurchtv.com.au/

  или на некој од останатите 5000 ч’рч тв канали..
  ,..и сте ѕирнале малку , сте слушнале што се збори и меле..
  и сте си рекле “ОВА КАЈ Нас???“
  - НЕеееее Брееее
  ова само за глупи амери ,латиноси и христијански секташи.. наш народ на ова би се СМЕЕЛ!!

  и сеа еве, ч’рч тв comes to school,theatre,street,blog, near you. и секој втор портпарол на мпц,цпц,пцп,цпц
  :=)

 • +1 глас

  Владиката има 10 телохранители до него. WHAT THE FUCK? Не ми продавај тука вера и не ги брани апашите од МПЦ!
  МПЦ е организирана религија, штеточина за народот. Што подалеку тоа подобро. Верувај и јас бев таму кај што си ти сега (aprilka), ама ова да ти кажам нешто шо ми го кажа човек поголем од Дедо Дедо Стефан Стефан: „поработи сам, па госпо' сам ќе ти помогне“, еве ти и превод, господ ти е на рамења, не е на небото. Чао

 • +1 глас

  Дали ова значи дека твојата покана за судар веќе не важи? :)

 • +1 глас

  Малку кој разбира од Црква ќе знае дека монах и поп ич не е исто.Во текстот стои дека „новите„ Владици возат скромни возила.Тоа се Владиците од Наум надоле до Клиемнта (по старост)
  не дека нема најбезобразни попови, па и Владици кај нас, ама не дека ги нема секаде по светот, дека и тие се луге-грешни се у старт :) (ова не ги ослободува „нашиве“ од одговорност-напротив)

 • +1 глас

  Ама да се каже дека сите Владици возат бесни возила, е во најмала рака невистина, да не речем лага.Плус, новинарот ако сакал да ја каже и напише вистината, малкуцка ќе се потрудел и ке ги погодел Епархиите на Владиците, а не да искача дека еден Владика е на 3 епархии, а друг на туѓа??Јас знам дека попчето што ми доага дома да ми Благослови Слава вози југо старо 10 год, ако и тоа му е многу, да му се земе?Воедно да информисам дека некои од нашите Владици, се максимално активни, па за 1 год, поминуваат некои 150-200 000 километри, што у МК, што надвор.Ако треба да се возат со Дачии, ок, ама се мислам поскапо ќе биде да се менуваат ефтини возила по 3 пати за 3 години.
  Како и да е, 200% сте (сме) во право кога бараме поголема скромност од Владиците на МПЦ, и за тоа нема да се расправаме, само барам да не се генерализира и подлажува, мислам дека не е многу?

 • +1 глас

  оксиморон, јас го разбирам тоа резонирање меѓутоа не си доволно објективна во погледот кон темава.
  Главните владики па и некои локални шетаат во фенси џипови тоа го гледаме и знаеме од поодамна. Но да, има и локални попови кои не шетаат во џипови туку 10г југо(хмм и за ова имам да кажам нешто ама ај)
  И сега , еве прим. шефовите и тие поглавните во некоја фирма од типот мобимак, шетаат во така фенси автомобили ?Да. Службениците и тие други кадри кои се во ранкот под нив, шетаат во автомобили од 20,000-60,000еур автомобили?
  не. Туку, кој како.. некој во старото југо од мајка му некој скапано типо на кредит со по 13%.. итн.

  Е сега, каква споредба направив и каква единствено споредба ни’ остана да направиме ? На комерцијална фирма. Значи, нашите цркви,храмови и цела таа една хиерархија функционира крајно комерцијално и нивното дејание е лукративно.

 • +1 глас

  Убаво е тоа што се грижиме за поповиот газ кој поминува 150,000км годишно (иако и на ова може да се удри една калкулација) и убаво е тоа што сакаме да тие се фино седнати уз клима и абс кочници и сл.
  Истовремено, што ни останува на нас , толпата, масата грешници да констатираме?
  дека една од најосновните услуги на јавната администрација Мк Железници, е во очајна и бедна состојба и има ниво на услуга како да е исклучиво за превоз на добиток а не луѓе.
  Така да европски комисери, претседатели на совети на европа и сета останата бирократија можеш да ја видиш низ возови од стразбург накај лукесмбург или брисел..ама наши владики не ти седнуваат во воз скопје-прилеп испод част им е.. се шетаат со џипови кои трошат 10л/100км и само со бензинот што го плаќаат можат тројца да се возат во воз две години..

 • +1 глас

  наместо значи да дадените пари одат за плати,работни места во железници одат во Shell,Total, и фенси марката која го прави теренцот "јееп", двата типа гуми кои обавеѕно мора дас е менуваат и останати трошоци околу одржување на истиот.

 • +1 глас

  Ама Рокси? Како сега, парите од МПЦ да одат за унапредување на железница?Непаиша априлка, не е до аутото, до чоекот е.Ја возам релативно скапо ауто, и?Мој другар е коцкар и енма ауто, сега иде едвај пешки, па?
  Ај, муабетов нема врска, бателете,или смилете нешто ново, доста со аутата, та зар на магариња да јаваат?

 • -1 глас

  Точно е дека МПЦ е организирана религија, штеточина за народот.
  Само да не заборавиме дека тоа важи за секој човек што се родил на овој свет, од Адам и Ева до сега
  Ако возиш Југо не значи дека си добар, или ако возиш Кадилак не значи дека си Штеточина
  Само Господ е Добар и Милостив, а ние сме сите штетни

 • -1 глас

  Точно знам што треба да ти кажам на ова. Ама мислам дека и кај нас е кривично дело. :))
  Инаку сите религии се штеточини.
  И уште нешто, можеш да ми приложиш било каков материјален доказ за постоењето на Адам и Ева. У ствари не. Премногу барам, тоа бил одамна. Ај вака... приложи ми било каков материјален доказ (па макар и запис од тоа време) за постоењето на Исус.

 • -1 глас

  Што е материјален доказ? Ти имаш душа? Ако имаш, дај ми материјален доказ да видам.
  А има ли мат. доказ за непостоење? И да, она шо сакаше да кажеш е кривично дело :)))

 • +1 глас

  Не извртувај. Јас побарав доказ за постоењето на Исус, а не на душата на Исус.
  А непостоење се докажува на едноставен начин - со недостаток на постоење.

 • +1 глас

  Оксиии?? Па добро побогу читаш ли ти што напишав и дали се пречитуваш себеси???
  какво ти е само прашањето.. “Парите на МПЦ да одат во Железници“ ?? брееее

  па добро ма Окси , парите од купени карти за превоз, нема да одат во железници, во кои се вработени 5000и повеќе наши сограѓани, работници и службеници, туку ете ќе отидат кај магнатите кај Тотал, Land rover, BMW,JEEP и слично . Среќна ?
  инаку, чекај. грото популација во светот, а и кај нас користат јавен превоз, било ВОЗ или меѓуградски автобус.
  Значи тоа е за магариња и стока а не за попчишта и владики?

  Зошто еве ти, самата го доведе тој заклучок. “па нема ли на магариња да одат бре луѓе еј“ ? Значи, ај. од магаре у џип.

 • +1 глас

  Сепак би кажала дека мене ми беше ова само една од работите битни во целава случка , зошто исто така важни се токму и вредностите кои ги претставуваат овие џип попови токму со тоа нивно чаталење наоколу кое ете не’ наведува да заклучиме дека: продавањето исус прикаски, ветувањето дека во задгробниот живот ќе ти биде гееенијално,ма топ.. па дека ако ја испрскаш осветиш куќата пред слава , МОжеби нема да ти се случи беља во таа година(ама нема гаранции) и сè тоа сè тоа ни кажува црно на бело дека ова е обична КОМЕРЦИЈАЛНА професија-бизнис.

 • +1 глас

  Јас одлично и се читам и се препрочитувам. Не знам само каде ти најде така читајки дека јас сум „ТАА“ (освен во пишана грешка) но нејсе., секој со способностаза апсорбирање.
  Нема да расправам понатаму со тебе на темава, мислам дека со сила нејкеш да разбереш.Кажи ми, како да патуваат, со пони, со 3-брзинец или со југо?Ја знаеш песната 1762 лето? Таму имаш дел „Јавнал Патрик брза коња . . “ мада . .да да, и тогаш биле корумпирани и продадени души. Знам те Рокси кад си НГО била :)

 • +1 глас

  А да, и DO NOT worry , Вашите (твоите) ќе победат, бар на овој свет :) А бидејки ти друг свет не признаваш и познаваш, значи победата е целосно ТВОЈА, радуј се :)

 • -1 глас

  Нема ниту еден доказ ни за Адам и Ева ни за Господ ни за ИСУС
  Вера, значи провери па верувај
  Побарај од Господ Чероки, па ако не ти даде, не верувај во Господ
  А ако бараш, барај како што треби
  Три дена моли се по три саати, и тогаш ќе видиш дека ИМА ГОСПОД, и ГОСПОД Е СИЛЕН

 • -1 глас

  А нашите Владици, со чудесните коли
  Секој ден се молат два пати на ден по два саати во Црква
  Плус постојано се молат додека се возат во Џиповите
  Неколку саати се молат во своите ќелии :))))
  И затоа ние македонците сите сме среќни луѓе
  Тешко е а и чудо е да бидеш сиромав и среќен, тоа е поради молитвите на нашите СВЕТИ ВЛАДИЦИ
  Дење и ноќе се молат за нас, а ние мирно и среќно си спиеме
  АЛИЛУИА АЛИЛУИА АЛУЛУИА

 • +2 гласови

  :))) Абе од толку молење, кога ги онадат жените? Или се молат и тоа додека го прават?
  BTW, христијаните се верници. Они не знаат ништо - они веруваат. Алелуиа!

 • +1 глас

  Злочко, заебавај се, не е проблем, ама не е ок да врегаш. Владиците немаат жени, ниту монасите.Затоа е многу навредливо тоа што го напиша.
  така, може некој да се запраша кога ТИ, од олку тресење по форуми, имаш време да ја онадиш женатати, или тоа за тебе го работи комшијата или најмилиот ти другар?
  Не е ОК вака нели? Имај до толку доблест во себе, напагај идеи, мислење, но пробај да не врегаш, посебно кога со врегање на тие лица,ги повредуваш чувствата на сите Христијани во државава (и пошироко).За аутата ај ке ги закачаме, јас тоа сум го пишуел пред 6 год (само колку да го сфатиш мојот став) ама секогаш приказната има две страни, само на тоа сакам да укажам.
  И точно, Христианите се верници, затоа што „Блажени се оние кои не видоа а поверуваа“, ти текнуе? :)

 • -1 глас

  Мојот коментар е навредлив исто колку карикатурата на Мухамед во данските весници.
  А твојот коментар е типичен доказ дека дел од нашите „верници“ полека преоѓаат во христијански фундаменталисти.

  Ако ти беше вистински верник: 1. Немаше да се почувствуваш навредено. и 2. Дури и да се почувствуваше така, немаше да ми коментираш туку ќе ми го свртеше другиот образ како што те учи најсветата од сите твои книги.

  „Блажени се оние кои не видоа, а поверуваа!“. Фала БОГУ што ова не е точно, оти сеуште ќе живеевме во камено време.
  Ајт.

 • +1 глас

  ЕЈ да, приметувам сите незапонаени со Христијанството се повикуваат на ова „сврти го и другиот образ“
  Ох, колку само погрешно е тоа сфатнео . . .да имав време, а и место овде, да пробав да ви објансев, дека е тоа пишувано во време во кое Римјанинот смеел да удри шамар само на бекхенд, а ако удрел форхенд ќе бил тужен, и дека можел да нареди да му се носи товарот една мера, а повече од тоа не . .но . .ајде, терајте, знам дека си знаете, ко што знаете дека ни не мора нешто да се прочита за да се критикува.
  И да, не се врегам, ко ни ти што не се врегаш кога ти ја псујам миалата ти мајка, нали?

 • +1 глас

  Владиците имаат само еден нерешен проблем
  Дали кога одат во ЊЦ да ги извадат крстовите од себе или не
  За ова уште не се согласни сите владици
  А за молење, постојано си се молат
  Нема место на оваа земја каде не се молат

 • -1 глас

  Во однос на моето прашање погоре, како и на твојот одговор под него... не можам, а да не заклучам:
  There must be some kinky shit going on in their badrooms. :))