Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Кајмакот - не толку слободен софтвер

пријавена од zborovi пред 2 години, 1 месец. (zborovi.info)

Повеќето слушнале за Кајмакот, некои и не, што и не е некоја голема трагедија. Впрочем и јас за кајмакот слушнав вчера и веќе се одлучив да го претставам во рубриката „Сајт на денот“… но да почнеме од почеток.

проблем? |  кој гласал? |  категорија: Сешто

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +5 гласови

  Ужасно ти е конфузен текстот, не сфатив баш што сакаш да постигнеш освен да си направиш скрипта за автоматски да ги пријавуваш сите твои постови? :)

  Како е сјебана архивата? Мене без проблем ми ја отвара. Кај си видел дека фалат фајлови од /admin фолдерот? Админ фолдер не ни постои. Кои други фајлови мислиш дека фалат?

  Зашто очекуваш да има упатсво за инсталација на Кајмакот за непрограмери? Пробај да направиш некое мало програмче со Џанго ќе научиш и Кајмакот како да го инсталираш.

  Какви скрипти си пробувал да модификуваш? Неколку луѓе успешно модификуваа модули за Друпал, Вордпрес Блогспот.

  Дај мејл или пиши на kajmakot@gmail.com, радо би ти помогнал да направиме нешто, одвај чекам некој да се понуди да го модификуваме кодот на подобро.

  Ако сакаш да подигнеш клон инсталирај Plone. Тоа ако не си програмер можеби ќе ти биде полесно да го инсталираш.

 • +1 глас

  Види машта, Блажо разбираш...

 • +2 гласови

  http://sajtnadenot.blog.com.mk/system/fi...
  вака е сјебана архивата, а ете го и админ фолдерот се гледа.

  Конфузно не. Сложено можеби.

  Очекувам да има упатство за инсталирање затоа што до соге сите 1000 опен софтвер интернет апликации што сум ги инсталирал, тестирал имале упатство.
  Впрочем оди на http://hotscripts.com сними било која рандом апликација и ќе видиш дека има упатство. Ова дефинитно е прва интернет апликација која доаѓа без стандарден ReadMe.txt или Install.txt датотека, а тоа што доаѓа од Македонија во голема мера ја објаснува причината што тој фајл го нема.
  Некои успешно модификуваа скрипти за ова-она ама тие имаа и референтна литература достапна на сајтот што го објавува за да не мора се сами да бараат, и најважно да не ја нагаѓаат логиката што ја користел програмерот (затоа што секој програмер иста работа ќе ја направи различно).

 • +3 гласови

  Друже, тој фолдер што кобајаги ти фали е од Џанго, framework-от врз кого е изграден Кајмакот. Која е поентата тој да биде во тарболот на апликацијата? Во сорсот на Линукс кернелот сите Ц библиотеки доаѓаат? Симни си го http://www.djangoproject.com/.

  А да во право си сложено е, не е копи-пејст како oд хот-скриптс. Ќе мораш да прочиташ документација за Џанго малку како што ти кажав горе. :)

 • +1 глас

  како и да е, архивата е сјебана. јавува грешка така да не е битно што е како е. грешка си е грешка. ако некој незнае да користи обичен компресор мене воопшто не ме интересира.

  да беше кајмакот нешто како друпал можеби и ќе листав документација.

  и каков е тој слободен софтвер без документација?
  сложен слободен софтвер? бил гејтс би бил презадоволен да го слушне ова.

 • +1 глас

  Осигурајте се дека оваа вредност има најмногу 900 знаци.
  ---------------

  Пффф... ете баг. Да продолжам.

  Плус тоа немале проблем со оштетни архиви.

  Плус инсталација не е нешто тешко, само база база, подесуваш сервер, (user & pass по потреба, многу опен софтвер апликации си имаат и сопствена инсталација што се сведува на кликање) , CHMOD кај што треба и тоа би било тоа.

  Ама без никаква документација и со оштетена архива не би рекол дека станува збор за слободен софтвер, повеќе е фрустрирачко-полу-слободен софтвер кој на мојата ранг листа е полош и од комерцијалните.

 • +1 глас

  инаку скриптата што ја модифицирав работи ама само на siglepage темплејтот односно кога се гледа еден пост, ако ја повикам на index теплејтот тогаш адресата ја зема не од постот туку од блогот а во таков случај е бескорисна.
  така да оправете ја вашата јава скрипта, архивата, а од мене ќе добиете њордпрес плагин што има документација и се инсталира со еден клик и еден копи-пејст.

 • +1 глас

  Во духот на слободен софтвер отворив нова задача на
  http://bugs.softver.org.mk/task/274

  Ако сакаш да помогнеш, пиши таму коментар која скрипта ја модификуваш, какво копче сакаш и слично да видиме каде е проблемот.

 • +1 глас

  еве како изгледа обично еден слободен код:
  // end if test

  /*
  Use the output buffer to capture the text
  output from the_ID() rather than having
  it rendered to the page.
  */
  ?>

  digg_bodytext = '

  /*
  Get the body of the post, remove HTML,
  remove carriage returns and line feeds,
  escape 's, return only the first 350 char.
  '''
  */

  кодот е изоставен поради очигледни причини.

 • +1 глас

  Го претеруваш.

  Ако си имал мака, прво си требал да контактираш со луѓето од Кајмакот. А не да плачиш, вака било, онака било.

 • +1 глас

  Зошто сте го гласале ова?

 • +3 гласови

  Па да се чуе и другата страна, пошто иначе ќе остане само на неговото грешно гледиште. :)

  Го знаеш http://xkcd.com/386/ :)

 • -2 гласови

  што другата страна?
  сјебана архива и без документација - тоа е факт.
  инаку url не било точно(како што е во forms.pv во оној полуопенсофт што ви е даден за преземање) туку било adresa и сега функционира со тоа што останува да направите да прифаќа и наслов и текст и плагинот би бил функционален, а и кајмакот би бил пофункционален.

 • -1 глас

  Ах, баш за тоа што тебе ти било проблемот си e баш убаво пишано.

  http://kajmakot.softver.org.mk/zakajmako...

 • +1 глас

  па не е баш убаво напишано.
  очигледно кајмакот е уште поконфузен од мене. мене многу пологично ми е да се користи истото име за полето. впрочем затоа и го барав во формуларите.
  како би биле имињата во јава на полињата во формуларите opis и naslov?
  и во иднина не ставајте само линкови туку напишете ги и имињата за повикување. како на пример adresa за адреса, опис за kajmak_opis, и наслов за kajmak_naslov.

 • +2 гласови

  е, а може и kajmak_ot_naslov_za_onie_koi_sakaat_da_se _kompliciraat_nestata_za_da_ne_bi_bile_ednostavni

 • +1 глас

  зборче, а да си намачкаш мармалад?

 • -1 глас

  брука е овој типот

 • -1 глас

  зошто слободен софтвер ама не слободен ум?

  зошто „зборови“ ми го цензурирал коментарот на неговиот блог?

 • +1 глас

  затоа што од лектори ми е преку глава.
  да работиш професионално како лектор в ред, ќе го рачунам за професионална деформација.
  секој втор пост во моја кариера е цел на барачи на грешки, и тоа не во содржината туку во зборовите, а збор како збор сам по себе нема никакво поголемо значење. важен е распоредот на зборови, а не нивната правилно напишана форма.

  под слободен софтвер се подразбира оној кој е употреблив за сите корисници, а не оној кој е употреблив само за 1% од популацијата. тоа беше поентата за која сите избегнуваат да разговараат.

 • +1 глас

  Не знам како линк до текст кој го објаснува решението на твојот проблем со готовиот javascript од кајмакот и погрешната адреса која ја покажува е лекторство или барање на грешки?

 • +1 глас

  тој коментар?
  па затоа што веќе беше одговорено тука.

 • +1 глас

  само што ја симнав архивата на кајмакот од http://kajmakot.softver.org.mk/zakajmako... и со "tar xf kajmakot_07032007.tar.gz" најнормално си се отпакува.

 • +1 глас

  Дебилу, ретардиран. Па ти воопшто не разбираш што е тоа слободен софтвер. Ако е софтверот е слободен тоа не значи дека некој треба да ти стои над глава коа ќе ти прдне за да ти објасни што е програмски јазик, да те научи да програмираш и општо да те описмени за да ги разбираш работите малку повеќе во светот во кој што живееш. Соочен со твоето незнаење и неразбирање на работите доаѓаш и им сереш на други. Не си ти за компјутер и интернет очигледно.

 • +1 глас

  ц ц ц.

  да повторам „комплициран слободен софтвер кој може да го користи само 1% од популацијата. бил гејтс ќе биде презадоволен.“

  ај трк на хотскриптс сними рандом скрипта и види дали има install.txt па потоа сери. до сега сите 1000 скрипти што сум ги симнал имале упатство за инсталација, освен оваа.

  тоа ти е исто како некој да ти ја дава колата да ја повозиш ама не ти ги дава клучевите.