Кајмакот / blogovihttp://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Послeдни популарни статии во /blogovi/mkq Translate мулти јазичен додаток за Вордпрес http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/q_Translate_multi_jazichen_dodatok_za_Vordpres/Q Translate ви нуди можност да направите повеќе јазичен блог со многу едноставна инсталација, многу едноставно додаавање на Македонскиот јазик (со неколку клика и самиот плагин го има нашето знаменце), објавувањето на мулти јазичната содржина е исто така едноставна Sun, 20 Sep 2009 23:08:27 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/q_Translate_multi_jazichen_dodatok_za_Vordpres/Ајде да се здружиме – Македонска независна блог заедница http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Ajde_da_se_zdruzhime_Makedonska_nezavisna_blog_zaednica/Системот се наоѓа на http://bloger.designova.info и е наменет да ги здружии сите блогери што работат на независна блог платформа, сакам да ве поканам сите вас да ми пишете e-mail (ivica.micev [at] gmail.com) и да се здружиме. За да постанете член треба да ми ги пратите следниве податоци: Wed, 16 Sep 2009 19:49:40 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Ajde_da_se_zdruzhime_Makedonska_nezavisna_blog_zaednica/Македонски сајтови со највисок Гугл-ранг http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Makedonski_sajtovi_so_najvisok_Gugl-rang/Македонски сајтови со највисок Гугл-ранг Sun, 06 Sep 2009 14:15:23 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Makedonski_sajtovi_so_najvisok_Gugl-rang/Конкурс за Blogopedia 2009 http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Konkurs_za_Blogopedia_2009/Во контекст на овогодинешниот Blogopen 2009 распишан е конкурс за текст од сајт или блог објавен после 05.09.2008 година. Sun, 16 Aug 2009 12:22:06 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Konkurs_za_Blogopedia_2009/Градежниците http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Gradezhnicite/Уште еден горлив поблем на нашето деморализирано општество, кое заборава на обичните луѓе... Tue, 28 Jul 2009 22:47:06 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Gradezhnicite/Онлајн „уличарство“ http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Onlajn_ulicharstvo/И сега еден временски фастфорвард, кога ќе ја видиш нашава реалност, сфаќаш дека уличарството од кое ме чуваше мајка ми денес не да цути, туку е во невидена експанзија! Секако, со една мала разлика, денес во мода не се улиците, туку Information highway-от на Ал Гор... Thu, 11 Jun 2009 15:48:19 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Onlajn_ulicharstvo/Македонци-атеисти http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Makedonci-ateisti/На крајот, откако ќе се отарасиме од сите останати, ќе останат вистинските Македонци, оние со ариевско потекло, оние што припаѓаат на едната и вистинска религија што се занимава со препродажба на хотели на струшкото крајбрежје. Thu, 21 May 2009 11:13:23 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Makedonci-ateisti/BLAGODARAM, IMAJTE UBAV DEN! http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/BLAGODARAM_IMAJTE_UBAV_DEN/ДА БИДЕМЕ ЧОВЕЧНИ СО ТЕТКИТЕ ОД ТИНЕКС! Sun, 17 May 2009 19:10:09 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/BLAGODARAM_IMAJTE_UBAV_DEN/Со еден ваш пост помогнете Global Voices Advocacy да добие 3000 долари http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/So_eden_vash_post_pomognete_Global_Voices_Advocacy_da_dobie_3000_dolar/Парите од наградата Глобал војсис Адвокаси ќе ги вложи во подигање на свеста за нападите на слободата на говор на интернет и на споделување алатки и тактики за активистите и блогерите кои се соочуваат со цензура во различни делови од светот. Thu, 14 May 2009 08:50:47 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/So_eden_vash_post_pomognete_Global_Voices_Advocacy_da_dobie_3000_dolar/Автоцензура во македонската блогосфера? http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Avtocenzura_vo_makedonskata_blogosfera/Од повеќе извори имам слушано дека бројот на написи и бројот на посетители на македонските блогови опаѓа, што е чудно ако се земе предвид дека бројот на луѓе со пристап до интернет во Македонија расте... Tue, 12 May 2009 12:10:14 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Avtocenzura_vo_makedonskata_blogosfera/Шако Полумента рулз http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Shako_Polumenta_rulz/Окезен Кинез на каса, само се смешка и ништо не зборува, во позадина Миле Китич, а на каса стојат дечко и девојка и се расправаат дали да купат ЦД од Драгана Мирковиќ или Шако Полумента. А јас кога стигнав во домов со пакетот, натоварена како магаре отклучувам влезна врата, еден Шваба позади мене... Mon, 27 Apr 2009 19:47:32 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Shako_Polumenta_rulz/Ем верници, ем комедијанти http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Em_vernici_em_komedijanti/Еве, празникот помина, некои си ги искористија трите неработни дена за одмор, некои си славеа во духот на христијанството, некои си славеа по кафани, некои продолжија да ги навредуваат сите кои мислат различно но тоа е она по што се разликуваме едни од други,нели. Tue, 21 Apr 2009 16:48:14 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Em_vernici_em_komedijanti/Спорот за името во South Park? http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Sporot_za_imeto_vo_South_Park/Користејќи ги предностите на новиве медиуми, се одважив и им пишав на авторите на „South Park“. Навистина, без зезање, онака најотворено, пишав фино-лепо, па што биде нека биде. Отако френдовски ги испоздравив и им посакав убав спринг брејк, ги информирав за нашиве маки со Грците. Mon, 20 Apr 2009 15:14:30 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Sporot_za_imeto_vo_South_Park/Весела Веронаука http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Vesela_Veronauka/Драматизиран час по веронаука Fri, 17 Apr 2009 14:06:56 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Vesela_Veronauka/Јас, атеистот - наркоман комуњарски http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Jas_ateistot_-_narkoman_komunjarski/Деновиве ги гледам „вернициве“ православни, во време на најтешкиот пост пцујат, колнат, вреѓаат се живо. Ај за лепење етикети знам, не е ништо ново, ама си викам барем сега во деновиве на жалост на православниот христијански свет не би требало да ги има црните мисли и зборови... Fri, 17 Apr 2009 12:28:22 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Jas_ateistot_-_narkoman_komunjarski/Пронајдена професорката на Александар Македонски http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Pronajdena_profesorkata_na_Aleksandar_Makedonski/Ексклузивно, сензационално и спектакуларно... Мојон Блог дознава дека откако археолозите го пронајдоа гробот на големиот војсководец Александар Македонски, после половина час копање пронашле и фотографија која Александар ја сликал со својот мобилен телефон за време на предавање во училиште. Tue, 14 Apr 2009 17:28:57 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Pronajdena_profesorkata_na_Aleksandar_Makedonski/САЕМ НА КНИГИ ЗА ИЧ ПАРИ http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/SAEM_NA_KNIGI_ZA_ICh_PARI/Мој пост, но сепак, корисен и за поширокиот аудиториум... :) Wed, 08 Apr 2009 21:59:51 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/SAEM_NA_KNIGI_ZA_ICh_PARI/ Ви ја претставувам поранешната советска република Туркменистан! http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Vi_ja_pretstavuvam_poraneshnata_sovetska_republika_Turkmenistan/Не знам како ова не стигнало до кајмаков до сега. Некој на блогерај направил список на интересни факти за Туркменистан. Sat, 28 Mar 2009 13:48:02 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Vi_ja_pretstavuvam_poraneshnata_sovetska_republika_Turkmenistan/Скриена Македноја-фотосесија на "Требениште" http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Skriena_Makednoja-fotosesija_na_Trebenishte/Неописливо... Fri, 20 Mar 2009 16:22:07 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Skriena_Makednoja-fotosesija_na_Trebenishte/Масовен оргазам http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Masoven_orgazam/Случајно налетав на албумот со фотки од централниот митинг на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ кој се одржа вчера на плоштадот Македонија во Скопје. Оваа слика најмногу ми бодеше очи па решив да ја ставам тука и да прашам: Mon, 16 Mar 2009 21:40:54 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Masoven_orgazam/