Кајмакот / kristijan - пријавениhttp://kajmakot.softver.org.mkkorisnik/profil/kristijan/Послeдни пријавени статии од kristijanmkGoogle го официјализира google.mk http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_go_oficijalizira_googlemk/Од денес Google како официјален домен за Македонија го користи google.mk. Порано тоа беше http://www.google.com/intl/mk Tue, 29 Sep 2009 13:02:20 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_go_oficijalizira_googlemk/Македонски сајтови со највисок Гугл-ранг http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Makedonski_sajtovi_so_najvisok_Gugl-rang/Македонски сајтови со највисок Гугл-ранг Sun, 06 Sep 2009 14:15:23 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Makedonski_sajtovi_so_najvisok_Gugl-rang/Нов спот на Манчевски за Македонија http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Nov_spot_na_Manchevski_za_Makedonija/„Македонски храмови“ е насловен новиот спот за промоција на Македонија на режисерот Милчо Манчевски, што деновиве премиерно ќе биде прикажан на Си-Ен-Ен. Mon, 22 Jun 2009 11:38:45 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Nov_spot_na_Manchevski_za_Makedonija/Како куќа на македонец во Германија стана туристичка атракција http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Kako_kukja_na_makedonec_vo_Germanija_stana_turistichka_atrakcija/Интересен начин за промоција на македонската држава. Sun, 14 Jun 2009 18:34:42 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Kako_kukja_na_makedonec_vo_Germanija_stana_turistichka_atrakcija/Македонија на 3 место како локација за инвестирање, според Google http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Makedonija_na_3_mesto_kako_lokacija_za_investiranje_spored_Google/Инвеститорите читаат за Македонија, но не доаѓаат. Според магазинот за странски директни инвестиции на весник Фајненшл Тајмс, Македонија е на третото место како локација пребарувана за инвестирање.Анализата е спроведена од интернет пребарувачот Гугл. Fri, 19 Jun 2009 10:06:32 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Makedonija_na_3_mesto_kako_lokacija_za_investiranje_spored_Google/Пронајден најстариот инструмент во светот http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Pronajden_najstariot_instrument_vo_svetot/Флејтата е првиот музички инструмент во историјата на човештвото, претставувајќи пример на еден од првите вид на технологија која ги изненади сите, демонстрирајќи дека музиката постоела уште пред 35 000 години. Thu, 25 Jun 2009 10:43:33 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Pronajden_najstariot_instrument_vo_svetot/Колку пати е преземен Firefox 3.5? http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kolku_pati_e_prezemen_Firefox_35/На овој сајт во сопственост на Mozilla можете да погледнете колку пати е преземен новиот Firefox 3.5. Има за сите држави во светот, секако и за Македонија. До моментот на пишувањето на статијата Firefox 3.5 е преземен 1,726,563, а од Македонија 1379. Tue, 30 Jun 2009 21:11:47 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kolku_pati_e_prezemen_Firefox_35/Неверојатно сложување на чаши http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Neverojatno_slozhuvanje_na_chashi/Искрено да ви речам досега немам видено некој толку брзо да сложува чаши. Се прашувам само колку тренинзи имало детето за да го изведе ова. Само во Јапонија. Sat, 04 Jul 2009 09:55:00 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Neverojatno_slozhuvanje_na_chashi/Се појавил духот на Мајкл Џексон http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Se_pojavil_duhot_na_Majkl_Dzhekson/Славниот водител Лари Кинг им го покажуваше на гледачите Неверленд, во друштво на брат му на Мајкл, Џермејн, а јавувањето го одбележа дух или обична сенка. Mon, 06 Jul 2009 09:53:33 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Se_pojavil_duhot_na_Majkl_Dzhekson/Бизарно фото куќиште за iPhone http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Bizarno_foto_kukjishte_za_iPhone/Фабриката Factron претстави куќиште за iPhone кое тој убав уред ќе го претвори во, па, нешто не толку убаво, но ќе му даде можност за квалитетно фотографирање со променливи објективи. Tue, 07 Jul 2009 10:29:57 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Bizarno_foto_kukjishte_za_iPhone/Google ќе прави оперативен систем http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_kje_pravi_operativen_sistem/Веста која ги одекна техно блоговите како бомба е тоа дека пристигнувачкиот продукт на Google, каде интернетскиот гигант станува директна конкуренција на Microsoft: Google Chrome OS. Станува збор на оперативен систем заснован на Linux, а ќе биде лесен, брз и сигурен. Wed, 08 Jul 2009 09:50:44 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_kje_pravi_operativen_sistem/Пронајден лек кој го продолжува животот за 10 години http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Pronajden_lek_koj_go_prodolzhuva_zhivotot_za_10_godini/Чудесниот лек кој веќе го нарекуваат еликсир на младоста би можел да го продолжи животниот век за цела деценија. Научниците овој лек го направиле од хемикалии пронајдени во почвата на Велигденските острови, едни од најдалечните и најмистериозните места на планетата. Thu, 09 Jul 2009 11:19:19 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Pronajden_lek_koj_go_prodolzhuva_zhivotot_za_10_godini/Office 2010: Официјален трејлер http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Office_2010_Oficijalen_trejler/Microsoft Office 2003 и 2007 се производи кои се користат во целиот свет, а за неговата најнова верзија која што треба да излезе во 2010, Microsoft направи официјален трејлер. Fri, 10 Jul 2009 10:15:04 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Office_2010_Oficijalen_trejler/Жешка сесија со мократа Keeley Hazell http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Zheshka_sesija_so_mokrata_Keeley_Hazell/Моделот Keeley Hazell не се забележуваше се додека не започна озбилно да се занимава со глума од пред неколку години. Но редакцијата на магазинот Ралф се сети дека можеби бикини фотографии би требало да ја освежат оваа Британка. Sat, 11 Jul 2009 10:09:13 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Zheshka_sesija_so_mokrata_Keeley_Hazell/Пробна верзија на Office 2010 http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Probna_verzija_na_Office_2010/Внимателно одбрана група на корисници добија можност да ја испробаат раната верзија на Microsoft Office 2010. Во пробната верзија не се вклучени оnline верзиите Word и Excel. Tue, 14 Jul 2009 12:34:16 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Probna_verzija_na_Office_2010/Несреќа на руско рели http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Nesrekja_na_rusko_reli/Дечкото што го вози џипот не ги гледа двата гледачи и поминува преку нив како ништо да не се случило, продолжувајќи да вози! Sun, 12 Jul 2009 19:30:28 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Nesrekja_na_rusko_reli/За малку ќе го удреше гром http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Za_malku_kje_go_udreshe_grom/Еден планинар страшно ќе биде изненаден од невреме кое што се случува на врвот од планината. Набрзина бара место каде да се засолни, и во тој момент ја вклучува неговата камера и се снима за време на невремето. Кога си дојде дома виде колку среќа имал. Mon, 13 Jul 2009 12:15:11 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Za_malku_kje_go_udreshe_grom/Метално куќиште за iPhone http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Metalno_kukjishte_za_iPhone/Ако ниедно пластично куќиште не е доволна заштита за вашиот iPhone, можеби е време да размислите за нешто поцврсто, и многу, многу потешко. Wed, 15 Jul 2009 10:44:38 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Metalno_kukjishte_za_iPhone/Девојче фатило сом од 100 килограми http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Devojche_fatilo_som_od_100_kilogrami/Цели 100 килограми тежок сом е фатен со јадица од страна на малата 11 годишна Џесика Вантсал од британското место Ситингбурн, а борбата со овој слатководен ѕвер траела цели 20 минути. Thu, 16 Jul 2009 09:17:15 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Devojche_fatilo_som_od_100_kilogrami/Како изгледа кога ќе полета iPhone http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_izgleda_koga_kje_poleta_iPhone/Ах, тој iPhone - за некои потребен предмет, а за некои предмет кој ќе го заврзат за авион на далечинско управување и ќе го пуштат во воздухот со прилично голема шанса дека ќе се уништи. Fri, 17 Jul 2009 10:15:59 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_izgleda_koga_kje_poleta_iPhone/