Кајмакот / ignatova - пријавениhttp://kajmakot.softver.org.mkkorisnik/profil/ignatova/Послeдни пријавени статии од ignatovamkПроекција 'Замисли си!' http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Proekcija_Zamisli_si/Во понеделник, 23.02.2009 со почеток во 19:30 часот во Кинотека на Република Македонија ќе се одржи проекцијата 'Замисли си', проект кој им дава слобода на младите луѓе да го искажат својот глас и да ја раскажат својата приказна на начин на кој навистина ќе бидат чуени и разбрани. Mon, 16 Feb 2009 10:17:15 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Proekcija_Zamisli_si/Никарагва: Слободен софтвер во јавните институции http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Nikaragva_Sloboden_softver_vo_javnite_institucii/Јавните институции во Никарагва со помош на локалната група за слободен софтвер мигрираат на Убунту. Fri, 18 Jul 2008 09:30:36 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Nikaragva_Sloboden_softver_vo_javnite_institucii/Чиле: Ученик фрли вода во фацата на министерот за образование http://kajmakot.softver.org.mk/nauka/Chile_Uchenik_frli_voda_vo_facata_na_ministerot_za_obrazovanie/Во Чиле, ученик на кој му е дојдено преку глава од репресијата и затворањето на учесниците во протестите за новиот закон за образование фрла вода во фацата на министерот за образование. Thu, 17 Jul 2008 08:26:13 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/nauka/Chile_Uchenik_frli_voda_vo_facata_na_ministerot_za_obrazovanie/Иран: Смртна казна за блогирање? http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Iran_Smrtna_kazna_za_blogiranje/Иранскиот парламент има предлог закон со кој ќе се овозможи осудување на блогерите на смртна казна. Sat, 05 Jul 2008 08:58:28 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Iran_Smrtna_kazna_za_blogiranje/Русија: „Фудбалска револуција“ http://kajmakot.softver.org.mk/sport/Rusija_Fudbalska_revolucija/Реакција на Русија по победата на националниот фудбалски тим на европското првенство. Tue, 24 Jun 2008 12:01:35 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/sport/Rusija_Fudbalska_revolucija/Иран: Секс скандал прикажан од граѓански медиум http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Iran_Seks_skandal_prikazhan_od_gragjanski_medium/Студентите од универзитетот Зањан во северозападен Иран снимија и поставија видео клип од нивниот заменик директор на училиштето, Хасан Мадади, со откопчана кошула, наводно подготвувајќи се има секс со студентка. Fri, 20 Jun 2008 10:51:37 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Iran_Seks_skandal_prikazhan_od_gragjanski_medium/Јапонија: Земјотрес во внатрешноста на Ивате-Мијаги http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Japonija_Zemjotres_vo_vnatreshnosta_na_Ivate-Mijagi/На 14 јуни, земјотрес со јачина од 7.2 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот Тохоку во Јапонија. Wed, 18 Jun 2008 10:22:08 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Japonija_Zemjotres_vo_vnatreshnosta_na_Ivate-Mijagi/Кина: Проклетство на олимписката маскота? http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Kina_Prokletstvo_na_olimpiskata_maskota/Верување во Кина дека олимписките маскоти се проколнати. Ги поврзуваат со катастрофите што и се случија на Кина последнава година. Tue, 17 Jun 2008 12:36:45 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Kina_Prokletstvo_na_olimpiskata_maskota/Југоисточна Азија: Серија од големи катастрофи http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Jugoistochna_Azija_Serija_od_golemi_katastrofi/Сторија за земјотресот во Кина, циклонот во Мјанмар, земјотресите во Малезија и Индонезија, тајфунот на Филипините. Thu, 05 Jun 2008 10:55:42 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Jugoistochna_Azija_Serija_od_golemi_katastrofi/Кралицата Ранија дебитира на ЈуТјуб http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Kralicata_Ranija_debitira_na_JuTjub/Кралицата Ранија од Јордан се приклучи на многуте корисници на ЈуТјуб, на задоволство на јорданските блогери и видео блогери од Средниот исток. Fri, 11 Apr 2008 08:34:21 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Kralicata_Ranija_debitira_na_JuTjub/Тајван: Премостување на дигиталниот јаз со Пункар http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Tajvan_Premostuvanje_na_digitalniot_jaz_so_Punkar/Интересен проект во Тајван за премостување на дигиталните јазли со комбе опремено со камери, компјутери, преносливи соларни панели итн. Wed, 04 Jun 2008 11:48:35 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Tajvan_Premostuvanje_na_digitalniot_jaz_so_Punkar/Блогерите од Мадагаскар поделени за помошта за земјотресот во Сечуан http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Blogerite_od_Madagaskar_podeleni_za_pomoshta_za_zemjotresot_vo_Sechuan/Владата на Мадагаскар се понуди да помогне на жртвите од земјотресот во провинцијата Сечуан, Кина, со донирање 100 000 долари. Блогосфера на Мадагаскар имаше измешани реакции за оваа донација тврдејќи дека 70% од населението сѐ уште живее под линијата на сиромаштијата. Fri, 06 Jun 2008 08:51:20 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Blogerite_od_Madagaskar_podeleni_za_pomoshta_za_zemjotresot_vo_Sechuan/Еколошки активизам со мобилната телефонија http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Ekoloshki_aktivizam_so_mobilnata_telefonija/Мобилните телефони стануваат важна алатка за екологистите низ светот. Овие активисти развиваат нови технолошки стратегии со цел да ги едуцираат потрошувачите. Mon, 09 Jun 2008 11:58:22 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Ekoloshki_aktivizam_so_mobilnata_telefonija/Кувајт: Полирање на автомобил од 10 000$ http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Kuvajt_Poliranje_na_avtomobil_od_10_000/Дали ќе потрошите 10 000 долари за да го полирате вашиот автомобил? Некој Либанец го направил токму тоа. Mon, 16 Jun 2008 13:36:40 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Kuvajt_Poliranje_na_avtomobil_od_10_000/Кина: Граѓаните новинари се подготвуваат за Олимпијадата http://kajmakot.softver.org.mk/sport/Kina_Gragjanite_novinari_se_podgotvuvaat_za_Olimpijadata/Олимписки игри во Пекинг ќе бидат првите покриени од граѓанско новинарство. Tue, 08 Jul 2008 07:26:45 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/sport/Kina_Gragjanite_novinari_se_podgotvuvaat_za_Olimpijadata/Јордан: Кралот Абдула коментира на веб сајтови http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Jordan_Kralot_Abdula_komentira_na_veb_sajtovi/Кралот Абдула II од Јордан минатиот викенд остави два коментари на јордански веб сајтови Tue, 08 Jul 2008 20:48:02 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Jordan_Kralot_Abdula_komentira_na_veb_sajtovi/Белорусија: Експлозија, апсења и блогерска солидарност http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Belorusija_Eksplozija_apsenja_i_blogerska_solidarnost/Пред една недела, рачно изработена бомба експлодираше во толпа од илјадници луѓе, кои се собраа поради целовечерниот концерт за денот на независноста, во централен Минск. Прочитајте ги реакциите на блогерите Fri, 11 Jul 2008 14:54:53 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Belorusija_Eksplozija_apsenja_i_blogerska_solidarnost/Кореја: Медицински сестри и секс симболи http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Koreja_Medicinski_sestri_i_seks_simboli/Музичко видео на пејачка од Кореја, во кое таа се појавува во секси костум на медицинска сестра, поттикна дискусија за прикажувањето на медицинските сестри во јавноста. Thu, 17 Jul 2008 10:09:20 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Koreja_Medicinski_sestri_i_seks_simboli/Настан: Вдомете куче http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Nastan_Vdomete_kuche/Настанот "Вдомете Kуче" Ви овозможува да ја покажете својата хуманост на дело и на најбрз начин да дојдете до ново, здраво и вакцинирано милениче Fri, 29 May 2009 20:32:21 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Nastan_Vdomete_kuche/