Кајмакот / gocem - пријавениhttp://kajmakot.softver.org.mkkorisnik/profil/gocem/Послeдни пријавени статии од gocemmkУчебници за основно во PDF формат http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Uchebnici_za_osnovno_vo_PDF_format/Владата на својот сајт објави учебници за основно, во PDF формат. Panta Rei ја нуди прочистената колекција за преземање преку торент. Има и објаснување зошто... Sun, 20 Sep 2009 00:23:46 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Uchebnici_za_osnovno_vo_PDF_format/Знам, и јас правев така http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Znam_i_jas_pravev_taka/И мене ми велеа дека протестирам за подобро утре. И јас бев теле и ме молзеле. Знам дека Ве лажат и дека се плашите, затоа што и јас правев така. До пред 2001ва. Потоа сѐ се смени. Tue, 28 Apr 2009 22:47:16 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Znam_i_jas_pravev_taka/Содржината како непријател http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Sodrzhinata_kako_neprijatel/Груевски ја билда лажната православно-античка слика на Македонија и им се заканува на сите што не го споделуваат вмровското лудило. Омразата спрема Грција е единствената работа што во моментов ги обединува сите граѓани на Република Македонија... Mon, 20 Apr 2009 22:37:08 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Sodrzhinata_kako_neprijatel/Промовирани 10 нови скулптури во центарот на Скопје http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Promovirani_10_novi_skulpturi_vo_centarot_na_Skopje/Добро е! Разбравме дека сте сељаци. Не мора пак да не убедувате. И дај направете категорија „Некултура“, за да има каде да се пријавуваат ваквите вести. Sun, 12 Apr 2009 11:22:16 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Promovirani_10_novi_skulpturi_vo_centarot_na_Skopje/Одбрани цитати во врска со религиjата http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Odbrani_citati_vo_vrska_so_religijata/„Луѓето никогаш не прават лоши работи толку темелно и безгрижно како тогаш кога ги прават со религиозно уверување“ Mon, 30 Mar 2009 23:55:35 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Odbrani_citati_vo_vrska_so_religijata/Вера, надеж и љубов http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Vera_nadezh_i_ljubov/Дали е ова конечно демократската пролет на Македонија или уште еден чекор кон авторитарно општество? Зависи дали си оптимист или песимист... Sat, 28 Mar 2009 23:40:45 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Vera_nadezh_i_ljubov/Граѓански манифест за Европска Македонија http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Gragjanski_manifest_za_Evropska_Makedonija/Почитувани сограѓанки и сограѓани, Вие што сакате да живеете во европска, а не во некаква си неолитска, библиска или античка Македонија, придружете ни се во борбата против окупаторите на нашата свест и совест! Sat, 07 Feb 2009 01:42:50 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Gragjanski_manifest_za_Evropska_Makedonija/Како да го доведете Firefox до совршенство? http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_da_go_dovedete_Firefox_do_sovrshenstvo/Firefox е еден од најпопуларните интернет прелистувачи. Го користат многу луѓе во светот. Достапен е на многу светски јазици. Има отворен код. Поддржува додатоци. Еве како со некои од најпознатите персонализации да го направите уште подобар. Fri, 02 Jan 2009 16:07:41 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_da_go_dovedete_Firefox_do_sovrshenstvo/Излезе Wordpress 2.7 http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Izleze_Wordpress_27/Со сосема нов дизајн, многу подобрувања на јадрото, QuickPress, можност за автоматска надградба итн. За повеќе информации еве ја целосната приказна. Thu, 11 Dec 2008 22:17:32 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Izleze_Wordpress_27/Google Chrome излезе од бета http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Google_Chrome_izleze_od_beta/Google тукушто ја објави верзијата 1.0 од интернет прелистувачот Chrome. Тој нема претрпено посериозни измени во однос на последната бета (0.4xxx). Сепак од денес Google Chrome влегува во официјалната игра. Thu, 11 Dec 2008 20:25:15 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Google_Chrome_izleze_od_beta/10 причини против промена на името на државата http://kajmakot.softver.org.mk/politika/10_prichini_protiv_promena_na_imeto_na_drzhavata/Не се само 10, но овие на Panta Rei се најверојатно и најочигледните. Mon, 27 Oct 2008 02:30:32 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/10_prichini_protiv_promena_na_imeto_na_drzhavata/Објавен Pidgin 2.5 http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Objaven_Pidgin_25/Офлајн пораки, употреба на смешковци по избор, статус пораки по избор и уште многу други интересни новини во новата верзија од популарната отворена апликација за инстант пораки. Tue, 19 Aug 2008 17:16:53 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Objaven_Pidgin_25/Груевски испрати писмо до Караманлис http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Gruevski_isprati_pismo_do_Karamanlis/"Ви пишувам за две исклучително важни теми, чие решавање убеден сум ќе исправи многу историски неправди, неправди кои се чувствуваат и денес, и ќе го подобри животот на многу луѓе, а секако позитивно ќе влијае на подобрување на односите помеѓу Република Македонија и Република Грција." Mon, 14 Jul 2008 12:57:10 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Gruevski_isprati_pismo_do_Karamanlis/MaxADSL со поголеми брзини http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/MaxADSL_so_pogolemi_brzini/MaxADSL 100 (4096/512 Kbps) MaxADSL 10 (3072/512 Kbps) MaxADSL 2 (1536/256 Kbps) Mon, 02 Jun 2008 10:16:11 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/MaxADSL_so_pogolemi_brzini/Уапсен градоначалникот на Општина Аеродром http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Uapsen_gradonachalnikot_na_Opshtina_Aerodrom/Не беше така одамна, кога им купуваше парфемчиња на неговите соработнички и делеше бајадери од државни пари... Thu, 10 Apr 2008 19:15:10 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Uapsen_gradonachalnikot_na_Opshtina_Aerodrom/Кој ја плаќа сметката? http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Koj_ja_plakja_smetkata/Двајцата глумци - претседателот и премиерот…. Прв пат сложни. Никој од нив нејќе да ја плати сметката… Нејќе ни да ја види… Најфер било народот да одлучи. Fri, 22 Feb 2008 10:29:33 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Koj_ja_plakja_smetkata/Најкул во ГНУ/Линукс, го нема во Windows и на Mac http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Najkul_vo_GNULinuks_go_nema_vo_Windows_i_na_Mac/Која е најкул работа што можеш да ја правиш користејќи ГНУ/Линукс, а не можеш во Windows или на Mac? Mon, 04 Feb 2008 07:33:24 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Najkul_vo_GNULinuks_go_nema_vo_Windows_i_na_Mac/Windows Home Server оштетува датотеки http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Windows_Home_Server_oshtetuva_datoteki/Внимание напредни корисници, по-куќи-инсталирачи и системски администратори!!! Заради некаков засега недокументиран баг со shared фолдерите, Microsoft Windows Home Server ги оштетува фајловите кои се запишани на неговите хард дискови (KB946676). Fri, 28 Dec 2007 10:41:34 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Windows_Home_Server_oshtetuva_datoteki/Збогум Он.нет http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Zbogum_Onnet/Низ што сè требаше да поминам за да ги раскинам договорите со Он.нет... Sat, 01 Dec 2007 12:52:27 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Zbogum_Onnet/Mozilla Firefox 3 Beta 1 низ слики http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Mozilla_Firefox_3_Beta_1_niz_sliki/Албум со 15-тина слики од најголемите промени во Firefox 3 (Beta 1) со едноставни објаснувања. Fri, 09 Nov 2007 02:17:01 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Mozilla_Firefox_3_Beta_1_niz_sliki/