Кајмакот / bobibobi - пријавениhttp://kajmakot.softver.org.mkkorisnik/profil/bobibobi/Послeдни пријавени статии од bobibobimkРеволуцијата ќе биде пренесувана на Твитер http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Revolucijata_kje_bide_prenesuvana_na_Tviter/Студентите во Молдова, како реакција на парламентарните избори, се организирале преку Твитер и го запоседнале парламентот. Еве и линк со некои слики http://zzzop.wordpress.com/ Tue, 07 Apr 2009 14:58:49 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Revolucijata_kje_bide_prenesuvana_na_Tviter/Слобода на говор? http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Sloboda_na_govor/Советот за човекови права при ОН донесе резолуција со која се мотивираат земјите-членки да донесат закони што забрануваат критикување на религиите. Sun, 29 Mar 2009 08:49:51 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Sloboda_na_govor/Како да заштедите 50 милиони евра http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_da_zashtedite_50_milioni_evra/Француската национална полиција заштедила околу 50 милиони евра со употреба на слободниот канцелариски пакет ОпенОфис и мигрирала голем дел од работните станици на Убунту Линукс. Се планира до крајот на 2015 година сите работни станици да се мигрираат на Линукс. Thu, 12 Mar 2009 21:03:26 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_da_zashtedite_50_milioni_evra/Најголемиот жив историчар за Македонија http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Najgolemiot_zhiv_istorichar_za_Makedonija/Грчкиот национализам го одбива правото на Македонија дури на име. Историски зборувајќи, тоа е вистинска глупост. Не постоела грчка држава-нација во IV век пред Христос. Древните Грци ги сметале и македонските владетели варвари, исто така како што подоцна ги сметале за варвари и римските владетели. Thu, 19 Feb 2009 20:31:11 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Najgolemiot_zhiv_istorichar_za_Makedonija/Русија ќе прави национален оперативен систем http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Rusija_kje_pravi_nacionalen_operativen_sistem/Руската ИКТ-заедница бара од на претседателот да ја поддржи идејата за оперативниот систем. Идејата е по иницијатива на Иља Пономарев, претседател на Подкомитетот за технолошки развој при руската Дума. Fri, 23 Jan 2009 21:00:59 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Rusija_kje_pravi_nacionalen_operativen_sistem/Qt е лиценцирана под LGPL http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Qt_e_licencirana_pod_LGPL/Тргната е последната пречка кон светска доминација :) Сега веќе нема оправдување дека е подостапно за програмерите да користат GTK и GNOME заради лиценцата. Wed, 14 Jan 2009 09:48:31 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Qt_e_licencirana_pod_LGPL/Опен Сорс Електромобил http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Open_Sors_Elektromobil/На типов му се здосадило да слуша за и околу коли на струја, па решил да си направи сам... Хм, во контекст на тоа и http://www.pininfarina.com/index/storiaModelli/B0.html Tue, 02 Dec 2008 09:46:52 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Open_Sors_Elektromobil/Вештачко сонце http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Veshtachko_sonce/Дали конечно ќе видиме нуклеарна фузија? :) http://en.wikipedia.org/wiki/Inertial_confinement_fusion Fri, 02 Jan 2009 12:38:42 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Veshtachko_sonce/3D-камера со 100 мегапиксели http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/3D-kamera_so_100_megapikseli/Камерата е со малку поголеми димензии од вообичаените и користи Јава-апликации за обработка на податоците. Wed, 14 Jan 2009 18:03:01 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/3D-kamera_so_100_megapikseli/Премиерот е едноок идиот http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Premierot_e_ednook_idiot/Телевизискиот водител на Би-би-си, Џереми Кларксон, го нарече британскиот премиер Гордон Браун едноок шкотски идиот што ја лаже јавноста. Инцидентот се случил во Австралија, во текот на интервју. Sat, 07 Feb 2009 11:56:46 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Premierot_e_ednook_idiot/Автомобил за 1.500 евра http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Avtomobil_za_1500_evra/Индискиот производител на автомобили Тата Моторс денеска на пазарот го пушта најевтиниот автомобил на светот. http://www.tatanano.com/ Mon, 23 Mar 2009 14:42:18 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Avtomobil_za_1500_evra/Колку може да издржи вашиот компјутер... http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kolku_mozhe_da_izdrzhi_vashiot_kompjuter/Што се случува кога ќе ставите сервери затворени во контејнер и ќе ги стресете со магнитуда од 6.7 степени? Thu, 26 Mar 2009 16:04:43 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kolku_mozhe_da_izdrzhi_vashiot_kompjuter/Суперкомпјутер во Македонија! http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Superkompjuter_vo_Makedonija/Екстерни тестови во средните училишта и е-здравствена картичка се дел од проектите на државата кои ќе одат преку најмоќниот компјутерски систем во Македонија и поширокиот регион, т.н. супер компјутер, што денеска во Државниот завод за статистика свечено беше промовиран од Иво Ивановски. Fri, 27 Mar 2009 12:41:29 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Superkompjuter_vo_Makedonija/Бик на скопските улици http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Bik_na_skopskite_ulici/Еве уште еден бик, во Њу Јорк. http://en.wikipedia.org/wiki/Charging_Bull Mon, 13 Apr 2009 09:59:14 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Bik_na_skopskite_ulici/Име си е име http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Ime_si_e_ime/Филмот е во режија на Сигурјон Еинарсон, музиката ја напиша Мортен Харкет, познат како фронтмен на норвешката група А-ха, а продуцент е Џејсон Мико. Fri, 19 Jun 2009 09:06:53 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Ime_si_e_ime/