Кајмакот / Makfax - пријавениhttp://kajmakot.softver.org.mkkorisnik/profil/Makfax/Послeдни пријавени статии од MakfaxmkВикипедија на македонски јазик надмина 30.000 статии http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Vikipedija_na_makedonski_jazik_nadmina_30000_statii/Википедија на македонски јазик има повеќе од 10.000 регистрирани корисници, тринаесет администратори и три бирократи, кои заедно со останатите нерегистрирани корисници работат на достапност на светското знаење на македонски јазик. Thu, 30 Apr 2009 08:59:59 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Vikipedija_na_makedonski_jazik_nadmina_30000_statii/Рекорден број сомнителни трансакции во Швајцарија http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Rekorden_broj_somnitelni_transakcii_vo_Shvajcarija/Швајцарија лани примила рекорден број пријави за перење пари, а вкупниот износ на сомнителните трансакции изнесува 1,24 милијарди евра. Швајцарското биро за спречување на перење пари лани добило 851 пријава за сомневање за перење пари, што е за седум насто во однос на претходната година. Thu, 02 Apr 2009 13:22:32 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Rekorden_broj_somnitelni_transakcii_vo_Shvajcarija/Мејер: ЕК го избриша терминот „македонски“ за да ја задоволи Грција http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Mejer_EK_go_izbrisha_terminot_makedonski_za_da_ja_zadovoli_Grcija/Општоприфатените термини „Македонци“ и „македонски“ и кодот на земјата „МК“во Европската унија (ЕУ), неодамна се заменети со назнака дека „ќе бидат дефинирани“. Ова, како што пренесува Дојче веле, Европската комисија (ЕК) официјално го потврди на известувачот во Европскиот парламент (ЕП) за Македон Thu, 02 Apr 2009 13:46:36 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Mejer_EK_go_izbrisha_terminot_makedonski_za_da_ja_zadovoli_Grcija/Мажите озборуваат повеќе од жените http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Mazhite_ozboruvaat_povekje_od_zhenite/Истражувањето што го спроведе една британска фирма за испитување на јавното мислење на примерок од пет илјади лица покажа дека мажите трошат во просек 76 минути дневно на озборување со пријателите или колегите од работа, додека жените на оваа, главно, безизлезна разонода посветуваат дури 52 минути. Thu, 02 Apr 2009 14:11:29 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Mazhite_ozboruvaat_povekje_od_zhenite/Патики со систем за навигација http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Patiki_so_sistem_za_navigacija/Системот за навигација одамна стана дел од стандардната опрема во поскапите автомобили, а од сега ќе можат да го користат и пешаците - во продажба се пуштени патики по цена од 120 долари со вграден ГПС. Fri, 03 Apr 2009 08:51:29 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Patiki_so_sistem_za_navigacija/Хрвати ќе патуваат во вселената http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Hrvati_kje_patuvaat_vo_vselenata/Хрватската туристичката агенција Уликс, која ја застапува американската компанија Вирџин галактик потврди дека има петмина заинтересирани Хрвати за комерцијален лет во вселената. Fri, 03 Apr 2009 09:05:45 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Hrvati_kje_patuvaat_vo_vselenata/Економист - Прегласување на изборите проблем за Македонија http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Ekonomist_-_Preglasuvanje_na_izborite_problem_za_Makedonija/Ова во своја анализа го наведува британскиот весник „Економист“, кој како причина за евентуален неуспех на изборите, ја наведува малата популарност на потенцијалниот победник, претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, кај албанското население во Македонија. Fri, 03 Apr 2009 09:40:59 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Ekonomist_-_Preglasuvanje_na_izborite_problem_za_Makedonija/Макфакс РСС, Дознајте први http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Makfaks_RSS_Doznajte_prvi/Зачленете се за РСС на Макфакс, за да ги дознаете најновите вести од Македонија, Регионот и Светот. Бидете информирани Fri, 03 Apr 2009 12:34:53 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Makfaks_RSS_Doznajte_prvi/САД за нормализација на односите со Куба http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/SAD_za_normalizacija_na_odnosite_so_Kuba/САД и Куба треба да ги нормализираат дипломатските односи, а потоа да ги решат несогласувањата. Ова синоќа во Хавана го изјави шефицата на американската парламентарна делегација Барбара Ли, која престојува во Куба. Mon, 06 Apr 2009 08:03:38 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/SAD_za_normalizacija_na_odnosite_so_Kuba/Избркал крадци од банка http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Izbrkal_kradci_od_banka/Крадецот ја ставил раката во ранецот и заканувајќи се дека држи пиштол им наредил на вработените во банката да не постапуваат глупаво. Во мигот кога преплашените службеници имале намера да ја исполнат наредбата, на крадецот му пришол Стјуарт и му кажал: “Пријателе, сите знаеме дека утре е први апри Mon, 06 Apr 2009 09:43:39 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Izbrkal_kradci_od_banka/Земјотрес - Познат идентитетот на загинатите Македонци http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Zemjotres_-_Poznat_identitetot_na_zaginatite_Makedonci/Според истиот извор, во земјотресот загинале Хасани Рефик (44), Османи Валбона (13) и Ајруби Алена (11), сите родени во Италија, како и Абдија Нурија (41), роден во Македонија. Mon, 06 Apr 2009 11:50:09 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Zemjotres_-_Poznat_identitetot_na_zaginatite_Makedonci/Форд ги „стопи“ долговите за 9,9 млрд. долари http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Ford_gi_stopi_dolgovite_za_99_mlrd_dolari/Американскиот автомобилски гигант „Форд“ соопшти дека со преструктуирање на долгот од 26,8 милијарди долари колку што изнесуваше на крајот од декември, го намалил за 9,9 милијарди долари. Tue, 07 Apr 2009 08:03:06 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Ford_gi_stopi_dolgovite_za_99_mlrd_dolari/Најмало куче на светот http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Najmalo_kuche_na_svetot/Палчето Том,мешанец од Чивава и Џек Расел териер, се натпреварува за титулата најмало куче на светот. Од врвот на носот до крајот на опашчето, кученцето е долго само 10 сантиметри. Tue, 07 Apr 2009 09:55:08 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Najmalo_kuche_na_svetot/Бугарските момчиња се продаваат за 18, девојчињата за 14 илјади евра http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Bugarskite_momchinja_se_prodavaat_za_18_devojchinjata_za_14_iljadi_evr/„Побарувачката е голема, цената на машко бебе достига и до 18 000 евра, додека на девојчињата од 13 000 до 14 000 евра“, изјави денеска главниот секретар на бугарската Национална комисија за борба против трговија со луѓе, Антоанета Василева. Tue, 07 Apr 2009 10:57:54 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Bugarskite_momchinja_se_prodavaat_za_18_devojchinjata_za_14_iljadi_evr/Македонија - земја на сиромашни и богати http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Makedonija_-_zemja_na_siromashni_i_bogati/Најбогатите 20 насто од населението во државата сочинуваат 42 насто од вкупниот расположлив приход, додека најсиромашните 20 проценти имаат само 5 насто од приходот Thu, 09 Apr 2009 11:40:25 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Makedonija_-_zemja_na_siromashni_i_bogati/Нов биланс – 250 загинати во земјотресот http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Nov_bilans_250_zaginati_vo_zemjotresot/Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди Италија се искачи на 250 лица, според најновите податоците на Цивилната одбрана. Претходно, болнички извори во најпогоденото гратче Аквила соопштија за 228 загинати. Wed, 08 Apr 2009 08:53:48 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Nov_bilans_250_zaginati_vo_zemjotresot/Фински бизнисмен ќе гради верна реплика на „Титаник“ http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Finski_biznismen_kje_gradi_verna_replika_na_Titanik/Еден фински бизнисмен најави дека ќе изгради верна реплика на легендарниот брод „Титаник“, што ќе биде лоциран на тло во северна Финска, пренесува Ајсњуз. Wed, 08 Apr 2009 09:50:58 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Finski_biznismen_kje_gradi_verna_replika_na_Titanik/Тупурковски- Пресудата е одмазда и консекуција http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Tupurkovski-_Presudata_e_odmazda_i_konsekucija/Апсолутно е неточно дека сум делел кредити бидејќи јас сум немал законска можност за тоа, рече Тупурковски, нагласувајќи дека судењето има политички карактер. Wed, 08 Apr 2009 13:02:21 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Tupurkovski-_Presudata_e_odmazda_i_konsekucija/Нов биланс на земјотресот - 275 загинати, шестмина од Македонија http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Nov_bilans_na_zemjotresot_-_275_zaginati_shestmina_od_Makedonija/Надлежните стравуваат дека бројот на загинатите ќе надмине 300, бидејќи како исчезнати се водат уште триесетина луѓе, а надежите за нивно спасување се намалуваат, како што изминуваат часовите. Thu, 09 Apr 2009 08:27:09 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Nov_bilans_na_zemjotresot_-_275_zaginati_shestmina_od_Makedonija/Киднаперите бараат милион евра за Јелавиќ http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Kidnaperite_baraat_milion_evra_za_Jelavikj/Јелавиќ исчезнал вчера попладне, а според неофицијални информации синоќа и се јавил на својата сопруга од подрачјето на Јабланица во Босна и Херцеговина и рекол дека за негово ослободување бараат милион евра. Thu, 09 Apr 2009 12:11:38 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Kidnaperite_baraat_milion_evra_za_Jelavikj/