Кајмакот / Igorce - пријавениhttp://kajmakot.softver.org.mkkorisnik/profil/Igorce/Послeдни пријавени статии од Igorcemk"We're Going to Be in the Hudson" http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Were_Going_to_Be_in_the_Hudson/Слушнете ја аудио снимката на разговорот помеѓу пилотот и контролната кула кога авионот на US Airways удри во јато птици и мораше принудно да слета во замрзнатата река Хадсон. Капетан Chesley ''Sully'' Sullenberger спаси 155 животи благодарејќи на неговата смиреност и искуство. Браво мајсторе! Thu, 05 Feb 2009 23:33:47 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Were_Going_to_Be_in_the_Hudson/Џорџ Буш vs. чевел (видео) http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Dzhordzh_Bush_vs_chevel_video/Ирачки новинар неочекувано го фрлил својот чевел врз претседателот на САД Џорџ Буш, додека тој се ракувал со премиерот Нури ал Малики. Новинарот веднаш бил изнесен од салата. Mon, 15 Dec 2008 04:16:17 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Dzhordzh_Bush_vs_chevel_video/Аеродром Скопје - конечно без кучиња на писта http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Aerodrom_Skopje_-_konechno_bez_kuchinja_na_pista/Стручниот тим на нашиот главен меѓународен аеродром конечно по десет години анализирање и санирање на проблемот, го најде вистинското решение како да ги тргне кучињата од полетно - слетната писта. Tue, 09 Dec 2008 23:28:52 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Aerodrom_Skopje_-_konechno_bez_kuchinja_na_pista/На што се палат тинејџерите? http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Na_shto_se_palat_tinejdzherite/Децата чии родители растеа со рокенрол, сега созреваат со турбофолк и сапуници. Нашите најмили уште неизживеани бегаат од стварноста, а со тоа и го губат индивидуалитетот и лесно се претопуваат во толпата поклоници на „врвните уметнички квалитети“ Tue, 11 Nov 2008 19:45:27 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Na_shto_se_palat_tinejdzherite/Топ 10 ски центри http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Top_10_ski_centri/Еве ги светските топ 10 ски центри Fri, 07 Nov 2008 16:50:17 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Top_10_ski_centri/Српска панда http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Srpska_panda/Драго ни е што во последно време и нашиот Балкан се вклучува во глобалните кампањи за заштита на животните. Комуникациската стратегија, барем делот што се однесува до печатените медиуми во Србија, почнува со приложеново креативно решение ... Fri, 07 Nov 2008 17:25:52 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Srpska_panda/Ericsson: 20 megapixel мобилни http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Ericsson_20_megapixel_mobilni/Иако е тешко да се предвидува иднината поради глобалната економска криза, убаво е да се види дека има компании кои гледаат напред и во областа на мобилните телефони. Thu, 13 Nov 2008 02:02:35 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Ericsson_20_megapixel_mobilni/Меккејн: Се будам на секои два часа и плачам! (видео) http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Mekkejn_Se_budam_na_sekoi_dva_chasa_i_placham_video/"Спијам како бебе. Спијам два часа, се будам и плачам. Потоа, кругот се повторува" Thu, 13 Nov 2008 04:00:26 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Mekkejn_Se_budam_na_sekoi_dva_chasa_i_placham_video/Статистика за плавушите http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Statistika_za_plavushite/Ви нудиме навистина интересна статистика за плавушите. Еве ги и бројките Fri, 14 Nov 2008 11:50:54 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Statistika_za_plavushite/Хотелски соби со поглед на аквариум http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Hotelski_sobi_so_pogled_na_akvarium/Хотелскиот комплекс „Атлантис“ повторно ги помести стандардите во луксузниот Дубаи Sun, 16 Nov 2008 22:55:41 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Hotelski_sobi_so_pogled_na_akvarium/Те нема на Facebook - значи, не постоиш! http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Te_nema_na_Facebook_-_znachi_ne_postoish/За мошне кратко време, мрежата “Facebook“ собра повеќе од 100 милиони активни корисници од целиот свет. Mon, 17 Nov 2008 11:48:12 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Te_nema_na_Facebook_-_znachi_ne_postoish/Грешки на младоста: Славица Еклстон гола! http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Greshki_na_mladosta_Slavica_Eklston_gola/Пред 27 години, младата и анонимна манекенка од Ријека се обратила кај тогашниот познат фотограф Иван Балич - Чорба. Резултат се сликиве со кои во тоа време сакала да се пробие во јавноста ... Tue, 18 Nov 2008 14:41:16 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Greshki_na_mladosta_Slavica_Eklston_gola/Фотографија: Дали е ова Ратко Младиќ? http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Fotografija_Dali_e_ova_Ratko_Mladikj/Анонимно лице на адреса на редакцијата „ЈУГпрес“ испратила фотографија, на која како што самата тврди се гледа хашкиот бегалец Ратко Младиќ. Thu, 20 Nov 2008 01:57:16 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Fotografija_Dali_e_ova_Ratko_Mladikj/Русија: украдена Црква! http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Rusija_ukradena_Crkva/Москва: Се бара една Руска црква. Последен пат видена во Јули. За пронаоѓачот следува награда! Thu, 20 Nov 2008 14:14:17 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Rusija_ukradena_Crkva/Како се финансира македонската естрада? http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Kako_se_finansira_makedonskata_estrada/Tри моменти се пресудни за стабилен финансиски грб. Јас тебе, ти мене, а тоа значи лични контакти, или поточно дел од парите да се исперат и да се вратат назад. Вториот момент е политичката припадност, односно помош од државни институции и третиот начин се повторно личните контакти, ама во многу пои Sat, 22 Nov 2008 13:09:46 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Kako_se_finansira_makedonskata_estrada/Двајца идиоти Vs. едно црево http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Dvajca_idioti_Vs_edno_crevo/Планираат да го измијат џипот, но цревото не го одобрува нивниот план... Следниот пат, да се надеваме дека ќе им текне да го исклучат :) Mon, 24 Nov 2008 20:54:37 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Dvajca_idioti_Vs_edno_crevo/Greenwich Village http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Greenwich_Village/Њујоршкиот Greenwich Village денес е познат по високите цени на становите и дизајнерските бутици, но во минатото ова место било собиралиште на разни уметници и боеми. Во раната американска историја, Greenwich Village бил само полјана која се користела за одгледување на тутун. Tue, 09 Dec 2008 02:33:14 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Greenwich_Village/Carla Bruni повторно во центарот на вниманието http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Carla_Bruni_povtorno_vo_centarot_na_vnimanieto/Првата дама на Франција Carla Bruni повторно е во центарот на вниманието на јавноста, овој пат во врска со своите права на личност. Имено, во Париз се продаваат “како алва“ ташните од платно на кои е отпечатена нејзината фотографија без облека... или на која таа е гола. Sat, 13 Dec 2008 15:33:25 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Carla_Bruni_povtorno_vo_centarot_na_vnimanieto/Трговија со луѓе http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Trgovija_so_lugje/Активистка на Amnesty International влегла во мртовечки сандак и така позирала во аеродромската зграда во Минхен. Со овој чин сакала да предупреди на проблемот со трговијата со луѓе. Sun, 14 Dec 2008 19:25:24 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Trgovija_so_lugje/Нобеловиот комитет корумпиран? http://kajmakot.softver.org.mk/nauka/Nobeloviot_komitet_korumpiran/Шведското правосудство донесе одлука да започне истрага за можен случај на корупција меѓу членовите на Нобеловиот комитет, кои ги доделуваат престижните награди. Шведското радио информира дека членови на три Нобелови комитети, за медицина, физика и хемија, ја посетиле Кина, а тамошните власти им ги Thu, 18 Dec 2008 11:45:27 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/nauka/Nobeloviot_komitet_korumpiran/