Кајмакот / vojdan - гласаниhttp://kajmakot.softver.org.mk/korisnik/profil/vojdan/Послeдни гласови за статии од vojdanmkWindows 7 ќе има шест изданија http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Windows_7_kje_ima_shest_izdanija/Насловот кажува се .... Sat, 07 Feb 2009 23:23:32 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Windows_7_kje_ima_shest_izdanija/Star Trek: Countdown #1 http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Star_Trek_Countdown_1/Првиот број на стрипот кој претставува вовед во новиот Star Trek филм премиерата ќе ја има во мај годинава. Sun, 01 Feb 2009 02:10:08 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Star_Trek_Countdown_1/Google Drive наскоро http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_Drive_naskoro/GDrive ќе биде новиот сервис на Google кој ќе треба да овозможи онлајн складирање и пристап до податоци. Mon, 02 Feb 2009 12:25:46 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_Drive_naskoro/AMD гo исфрли Catalyst 9.1 http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/AMD_go_isfrli_Catalyst_91/За сите фанови на AMD еве ги и најновите драјвери за речиси сите АTI/AMD графички картички Fri, 30 Jan 2009 16:53:37 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/AMD_go_isfrli_Catalyst_91/Еден од најлошите http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Eden_od_najloshite/... македонски сајтови Fri, 30 Jan 2009 10:10:25 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Eden_od_najloshite/Александар се превртува во гроб [англиски] http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Aleksandar_se_prevrtuva_vo_grob_angliski/Џабе ни се реклами во Фајнешл тајмс кога уредниците во Фајнешл тајмс не перципираат вака и пишуваат вакви едиторијали. Thu, 29 Jan 2009 21:14:35 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Aleksandar_se_prevrtuva_vo_grob_angliski/Јапонците си создадоа сопствен "робокоп" http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Japoncite_si_sozdadoa_sopstven_robokop/Внимание. Не се приближувајте... робокап чувар :) Fri, 30 Jan 2009 16:41:27 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Japoncite_si_sozdadoa_sopstven_robokop/Nvidia ги исфрли мобилните GeForce 9XXX серии http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Nvidia_gi_isfrli_mobilnite_GeForce_9XXX_serii/Можеби не станува збор за којзнае колку помоќни интегрирани графички решенија но барем имаат поддшка за Hybrid SLI. Ова значи дека нема да се нервираме со слабите интегрирани графички чипови, туку на сцена стапуваат лаптопите со дополнителни дискретни графички картички... Thu, 05 Jun 2008 12:29:48 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Nvidia_gi_isfrli_mobilnite_GeForce_9XXX_serii/Конечно. Нешто вон-изборите! :) http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Konechno_Neshto_von-izborite/Да се пофалам. Ми се роди второто дете. Машко е и ова. За среќа. Мојот втор долг расказ, или кратка новела, нормална приказна. Критики секогаш добредојдени. Wed, 04 Jun 2008 21:17:58 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Konechno_Neshto_von-izborite/Австралија - Македонци (протест - За Мајка Македонија) http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Avstralija_-_Makedonci_protest_-_Za_Majka_Makedonija/Над 30 000 Македонци И пратија порака: Никогаш нема да дозволат менување на името Македонија Побараа до Австралиските власти да ја признаат Македонија под нејзиното уставно име Испратија порака до нивната татковина да не потклекнуаат, туку да се обединат Sat, 24 May 2008 17:31:15 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Avstralija_-_Makedonci_protest_-_Za_Majka_Makedonija/Skazi во Скопје! http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Skazi_vo_Skopje/Skazi повторно во Скопје! Sun, 25 May 2008 15:16:27 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Skazi_vo_Skopje/"Jurassic Park" реалност во иднина? http://kajmakot.softver.org.mk/nauka/Jurassic_Park_realnost_vo_idnina/Клонирањето на изумрените животински видови е долго време сон на научниците. Уште повеќе, откако филмот Jurassic Park во 90-тите ја украде имагинацијата на јавноста..... Sun, 25 May 2008 15:44:32 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/nauka/Jurassic_Park_realnost_vo_idnina/Google сеуште крал на пребарувањето http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_seushte_kral_na_prebaruvanjeto/Google и овој месец е убедливо прв со 62% остварени пребарувања, ова ја покажува ограмната доминација на овој пребарувачки сервис. Следуваат Yahoo, Microsoft.... Thu, 22 May 2008 08:57:50 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_seushte_kral_na_prebaruvanjeto/Windows XP (32bit) драјвери за Toshiba Satellite L300-110 http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Windows_XP_32bit_drajveri_za_Toshiba_Satellite_L300-110/За сите кои сакаат да инсталираат Windows XP на своите Toshiba L300-110 направивме колекција на драјвери кои одлично функционираат на овој оперативен систем. Toshiba не нуди официјални Windows XP драјвери за овој лаптоп, но ние се потрудивме да ги најдеме и да го собереме во еден пакет. Thu, 22 May 2008 03:21:25 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Windows_XP_32bit_drajveri_za_Toshiba_Satellite_L300-110/Највисока фреквенција на DDR-3 Corsair Dominator модул http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Najvisoka_frekvencija_na_DDR-3_Corsair_Dominator_modul/За сите хардкор оверлокери > погледнете ја фреквенцијата на модулов, страшно. Значи Dominator се стварно луди мемории. Wed, 21 May 2008 11:12:57 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Najvisoka_frekvencija_na_DDR-3_Corsair_Dominator_modul/Firefox 3RC1 достапен за превземање http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Firefox_3RC1_dostapen_za_prevzemanje/Првиот кандидат од популарниот пребарувач Firefox 3, конечно е достапен за превземање. Firefox 3 е достапен на вкупно 45 јазици. Sat, 17 May 2008 22:06:02 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Firefox_3RC1_dostapen_za_prevzemanje/Големиот брат го следи Вашиот IP број http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Golemiot_brat_go_sledi_Vashiot_IP_broj/„Логиран, нелогиран, на интернет никој не е анонимен спартаче, поштарче.“ и „Пред малку постот "ЦДУ упати поддршка до ВМРО-ДПМНЕ" беше спамиран од IP адреса 89.205.47.17 адреса на Меганет.“. Ова го најдов кај Волан, а јас сум логиран, на Кајмакот. ;) Sat, 17 May 2008 00:33:54 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Golemiot_brat_go_sledi_Vashiot_IP_broj/Руски инжинери дизајнираат уред со мозочна контрола http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Ruski_inzhineri_dizajniraat_ured_so_mozochna_kontrola/Руски истражувачи заедно со Јужниот Федерален Универзитет работат на мозочно-контролиран шлем кој ќе овозможи интеракција на луѓето со нивните компјутери користејќи ја моќта на мислите.... Sat, 17 May 2008 10:19:39 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Ruski_inzhineri_dizajniraat_ured_so_mozochna_kontrola/Gta 4 сруши 3 гинисови рекорди! http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Gta_4_srushi_3_ginisovi_rekordi/Grand Theft Auto 4 е пуштена во продажба од Април 29, 2008 за Xbox и Ps3 и од тогаш па до сега успеа да сруши не еден туку 3 гинисови рекорди и тоа: Tue, 13 May 2008 22:08:04 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Gta_4_srushi_3_ginisovi_rekordi/Првиот човек на Nvidia жестоко го критикува Intel http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Prviot_chovek_na_Nvidia_zhestoko_go_kritikuva_Intel/Препукувањата меѓу Nvidia и Intel продолжува, може ли едната од овие компании да биде нокаутирана?....море нашле па зашле ја викам:) Mon, 12 May 2008 23:53:02 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Prviot_chovek_na_Nvidia_zhestoko_go_kritikuva_Intel/