Кајмакот / vikt0r - гласаниhttp://kajmakot.softver.org.mk/korisnik/profil/vikt0r/Послeдни гласови за статии од vikt0rmkКако економската криза го погоди ИТ светот (во бројки) http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_ekonomskata_kriza_go_pogodi_IT_svetot_vo_brojki/Економската криза несомнено се одрази и кај едни од најмоќните ИТ компании и брендови во светот и доведе до отпуштање на над 100.000 вработени за период од само 4-5 месеци... Fri, 09 Jan 2009 13:25:23 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_ekonomskata_kriza_go_pogodi_IT_svetot_vo_brojki/Како да го доведете Firefox до совршенство? http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_da_go_dovedete_Firefox_do_sovrshenstvo/Firefox е еден од најпопуларните интернет прелистувачи. Го користат многу луѓе во светот. Достапен е на многу светски јазици. Има отворен код. Поддржува додатоци. Еве како со некои од најпознатите персонализации да го направите уште подобар. Fri, 02 Jan 2009 16:07:41 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_da_go_dovedete_Firefox_do_sovrshenstvo/Прашај го интернет уредникот на Утрински Весник http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Prashaj_go_internet_urednikot_na_Utrinski_Vesnik/Шанса да се праша уредникот на интернет изданието на Утрински Весник во врска со интернет изданието. Tue, 06 Jan 2009 12:48:18 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Prashaj_go_internet_urednikot_na_Utrinski_Vesnik/Како Бил Гејтс ја реши пиратеријата? http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_Bil_Gejts_ja_reshi_piraterijata/32 години подоцна... Mon, 05 Jan 2009 21:36:19 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kako_Bil_Gejts_ja_reshi_piraterijata/Закон за хартиени ќеси - а каде се хартиените ќеси? http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Zakon_za_hartieni_kjesi_-_a_kade_se_hartienite_kjesi/Кога прв пат слушнав за законот за хартиени ќеси како љубител на природата си реков - одлично. После први, кога ми се потрошија залихите на храна која ја имав за новогодишните празници тргнав да купувам за следните празници добро информирана, по новиот закон да барам хартиена ќеса... Thu, 08 Jan 2009 17:27:23 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Zakon_za_hartieni_kjesi_-_a_kade_se_hartienite_kjesi/ „Порно кралевите“ бараат помош од Конгресот http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Porno_kralevite_baraat_pomosh_od_Kongresot/Кога им дадона на оние од Волстрит... зошто не и на овие добри луѓе. :) Thu, 08 Jan 2009 17:04:01 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Porno_kralevite_baraat_pomosh_od_Kongresot/Новогодишен подарок: Albumot... на Silvy Bond http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Novogodishen_podarok_Albumot_na_Silvy_Bond/Пионерите на пост-ергенскиот панк ви ја честитаат Новата Година со желба догодина да ви свириме тезга на предвремени избори! [знаеме дека има редовни избори, ама предвремени звучи покул] Wed, 31 Dec 2008 12:19:41 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Novogodishen_podarok_Albumot_na_Silvy_Bond/Мама е Дедо Мраз http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Mama_e_Dedo_Mraz/„Мислам дека мама е Дедо Мраз, види што најдов кај неа во фиоката…“ Sat, 27 Dec 2008 02:22:03 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Mama_e_Dedo_Mraz/Отворена акција за хуманост (среда, петок, сабота) http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Otvorena_akcija_za_humanost_sreda_petok_sabota/Прочитајте, разгласете и партиципирајте. Донираните средства подразбираат (здрава и испрана) облека, играчки и трајна храна (со подолг рок на траење). Средствата потоа ќе бидат пренесени во Црвен Крст во Кисела Вода, од каде што ќе ги распределат по социјалните семејства. Tue, 23 Dec 2008 19:14:34 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Otvorena_akcija_za_humanost_sreda_petok_sabota/Facebook напредува со "брзина на светлината" http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Facebook_napreduva_so_brzina_na_svetlinata/Интересно е што на почетокот на декември се објави бројката од 130 милиони корисници на друштвената мрежа Facebook. Сега има 140 милиони. Ако продолжи со раст од 600.000 нови корисници дневно, до пролет ќе има 200. П.С. Не има околу 65.000. Fri, 19 Dec 2008 11:44:18 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Facebook_napreduva_so_brzina_na_svetlinata/2008 во фотографии http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/2008_vo_fotografii/Нема што да се каже, мора да се види. Fri, 19 Dec 2008 14:56:30 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/2008_vo_fotografii/ Отворена дискусија: Интернет апликации развој, маркетинг и промоцијa http://kajmakot.softver.org.mk/biznis/Otvorena_diskusija_Internet_aplikacii_razvoj_marketing_i_promocija/Понеделник 22 декември во Точка во 17 часот, Центарот за нови медиуми и Слободен софтвер Македонија организираат отворена дискусија на теми: производство на интернет апликации, развој на тимови, имплементација на различни методологии и технологии, интернет маркетинг и промоција. Fri, 19 Dec 2008 11:07:17 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/biznis/Otvorena_diskusija_Internet_aplikacii_razvoj_marketing_i_promocija/Почина првата дама на Star Trek http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Pochina_prvata_dama_na_Star_Trek/Денеска, на 76 годишна возраст, по долго боледување од леукемија, почина првата дама на Star Trek, Мејџел Берет-Роденбери, сопруга на творецот на франшизата, Џин Роденбери. Thu, 18 Dec 2008 22:21:13 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Pochina_prvata_dama_na_Star_Trek/Отпор 2009 http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Otpor_2009/„Ќе ни велат „ти си шизофреник, ќе имаш црвена рецепта, ти си пијаница, нема пиво после 7, ти искажа клевета, одиш во затвор“ и ние само ќе голтаме.“ Thu, 18 Dec 2008 20:52:42 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Otpor_2009/Мирен протест http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Miren_protest/Со почеток од 20 часот на плоштадот Македонија во Скопје ќе се одржи мирен протест, организиран од група граѓани, како поддршка на револтот на грчкиот народ. На протестот се поканети сите добронамерни и политички свесни граѓани, кои сеуште веруваат во моќта на обичниот човек. Thu, 18 Dec 2008 09:23:14 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Miren_protest/Мали лаптопи за мали деца http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Mali_laptopi_za_mali_deca/Што ќе добиете кога имате вишок ентузијазам и желба за самопромоција, а недостаток на стратешки пристап и одмереност... Mon, 15 Dec 2008 21:39:06 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Mali_laptopi_za_mali_deca/СОЊА НИКОЛОВСКА ОД ТАТ ПОВТОРНО ИЗМАМИ БИТОЛЧАНИ http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/SONjA_NIKOLOVSKA_OD_TAT_POVTORNO_IZMAMI_BITOLChANI/Ја би да и дадат награда, а за измамените затвор. Виртуоз е женава нема што :) Wed, 17 Dec 2008 15:26:23 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/SONjA_NIKOLOVSKA_OD_TAT_POVTORNO_IZMAMI_BITOLChANI/Оглас за работа http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Oglas_za_rabota/Ве молам помогнете, следува награда. Tue, 16 Dec 2008 09:24:37 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Oglas_za_rabota/Прилепчани ќе рушат Гинисов рекорд http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Prilepchani_kje_rushat_Ginisov_rekord/76.620 сарми за 76.620 жители. Mon, 15 Dec 2008 09:41:42 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Prilepchani_kje_rushat_Ginisov_rekord/Компајлирање на Linux кернел http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kompajliranje_na_Linux_kernel/Linux кернелот е делот кој се нарекува срцето на GNU/Linux оперативниот систем. Тоa беше онаа последна состојка за реализирање на сонот на Ричард Сталман (Richard Stallman), односно за создавање на оперативен систем кој ќе биде слободен софтвер. Wed, 17 Dec 2008 03:43:33 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kompajliranje_na_Linux_kernel/