Кајмакот / mitko - гласаниhttp://kajmakot.softver.org.mk/korisnik/profil/mitko/Послeдни гласови за статии од mitkomkGoogle ќе прави оперативен систем http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_kje_pravi_operativen_sistem/Веста која ги одекна техно блоговите како бомба е тоа дека пристигнувачкиот продукт на Google, каде интернетскиот гигант станува директна конкуренција на Microsoft: Google Chrome OS. Станува збор на оперативен систем заснован на Linux, а ќе биде лесен, брз и сигурен. Wed, 08 Jul 2009 09:50:44 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_kje_pravi_operativen_sistem/TIME.mk наполни една година http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/TIMEmk_napolni_edna_godina/Како креаторот на овој сервис, Игор Трајковски, ја виде првата година од неговото постоење. Wed, 01 Jul 2009 08:06:04 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/TIMEmk_napolni_edna_godina/Firefox 3.5 подготвен за преземање http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Firefox_35_podgotven_za_prezemanje/Firefox 3.5 е официјално објавен. Повелете, преземете ја најновата верзија од официјалната страница. Tue, 30 Jun 2009 15:42:02 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Firefox_35_podgotven_za_prezemanje/Колку пати е преземен Firefox 3.5? http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kolku_pati_e_prezemen_Firefox_35/На овој сајт во сопственост на Mozilla можете да погледнете колку пати е преземен новиот Firefox 3.5. Има за сите држави во светот, секако и за Македонија. До моментот на пишувањето на статијата Firefox 3.5 е преземен 1,726,563, а од Македонија 1379. Tue, 30 Jun 2009 21:11:47 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Kolku_pati_e_prezemen_Firefox_35/Боцевски поднесе неотповиклива оставка http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Bocevski_podnese_neotpovikliva_ostavka/Вицепремиерот за евроинтеграции во Владата на Република Македонија, Ивица Боцевски, денеска поднесе неотповиклива оставка на својата функција. Tue, 30 Jun 2009 13:58:50 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Bocevski_podnese_neotpovikliva_ostavka/Не за друго, многу смрт има деновиве, па дај да се израдуваме малку. http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Ne_za_drugo_mnogu_smrt_ima_denovive_pa_daj_da_se_izraduvame_malku/Слика на најдобрите 250 филмови на сите времиња, организиран во агенда, во форма на мапа за метро. Прилично интересен начин за собирање на ваков тип на информации, а и интересна содршина има . Проверете сами, па одлучете дали авотрот има ваш вкус. ; ] Tue, 30 Jun 2009 10:01:32 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Ne_za_drugo_mnogu_smrt_ima_denovive_pa_daj_da_se_izraduvame_malku/Анџелина Џоли спасена од Чак Норис!!! http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Andzhelina_Dzholi_spasena_od_Chak_Noris/Откако нашите врвни медиуми пренесоа дека Анџелина Џоли исчезнала на јахта, Таратур ексклузивно дознава дека славната актерка е спасена од никој друг, туку од Чак Норис! Mon, 29 Jun 2009 22:34:12 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Andzhelina_Dzholi_spasena_od_Chak_Noris/Бајрам ќе ги тепа и апси новинарите http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Bajram_kje_gi_tepa_i_apsi_novinarite/„Вие сите работите за ЦИА“ Wed, 17 Jun 2009 07:56:35 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Bajram_kje_gi_tepa_i_apsi_novinarite/Бисер на македонското судство http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Biser_na_makedonskoto_sudstvo/Наместо за ТАЈВАН, Циле осуден за ТАЈЛАНД Sun, 14 Jun 2009 12:05:58 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Biser_na_makedonskoto_sudstvo/Macedonia Timeless - клапа 2 http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Macedonia_Timeless_-_klapa_2/За разлика од спотот на Манчевски, сметам дека овој во изведба на Изи во центар ги има погодено наменските потреби на кампањата. Браво за делото, но и едно УА што сосила се правиме слепци па наоколу гледаме само цркви, а џамии не. Fri, 12 Jun 2009 16:30:49 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Macedonia_Timeless_-_klapa_2/Топ 10 гиковски ТВ серии http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Top_10_gikovski_TV_serii/Во продолжение следи листата на топ 10 гиковски ТВ серии според IT.com.mk... Tue, 09 Jun 2009 13:07:43 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Top_10_gikovski_TV_serii/Масоните ја поддржуваат Македонија http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Masonite_ja_poddrzhuvaat_Makedonija/Ја кандидирам оваа вест за новинарски прилог на годината. Thu, 04 Jun 2009 11:40:32 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Masonite_ja_poddrzhuvaat_Makedonija/alati.org http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/alatiorg/Корисни веб апликации кои се со општа намена, сублимирани во еден сајт кој има намера да се шири. Wed, 03 Jun 2009 15:26:17 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/alatiorg/Xbox со нов контролер - Natal техноглија http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Xbox_so_nov_kontroler_-_Natal_tehnoglija/Ама ич не се согласувам со нивниот бизнис модел, али ова е ЈАКО. Шо да кажам освен дека со децата ми, здравје боже, ќе се утепаме од играње. Tue, 02 Jun 2009 12:59:05 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Xbox_so_nov_kontroler_-_Natal_tehnoglija/Не глеш шо праам, слушај шо ти викам http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Ne_glesh_sho_praam_slushaj_sho_ti_vikam/„Груевски ги повика претседателите и премиерите на земјите од регионот да се однесуваат, не само коректно туку и одговорно, а не на сметка на меѓусебните односи да прават поени пред домашните гласачи.“ Mon, 01 Jun 2009 23:19:04 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Ne_glesh_sho_praam_slushaj_sho_ti_vikam/Реклами на Facebook. Може ли да променат нешто? http://kajmakot.softver.org.mk/biznis/Reklami_na_Facebook_Mozhe_li_da_promenat_neshto/Актуелна тема. Мноооогу актуелна тема. Всушност тема која може конечно да мрдне некои закоравени работи на полето Интернет огласување во Македонија. Mon, 01 Jun 2009 12:12:43 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/biznis/Reklami_na_Facebook_Mozhe_li_da_promenat_neshto/Ред Хет ја тужи Швајцарија поради монополската зделка со Мајкрософт http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Red_Het_ja_tuzhi_Shvajcarija_poradi_monopolskata_zdelka_so_Majkrosoft/Ред Хет, заедно со 17 други дистрибутери на Линукс протестираше против договорот што Швајцарската влада го склучи со Мајкрософт без да распише тендер за јавна набавка. Thu, 28 May 2009 17:14:03 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Red_Het_ja_tuzhi_Shvajcarija_poradi_monopolskata_zdelka_so_Majkrosoft/ДА/НЕ за мочање стоејќи http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/DANE_za_mochanje_stoejkji/Вистинските мажи мочаат стоејќи. Sun, 31 May 2009 20:07:30 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/DANE_za_mochanje_stoejkji/Градење со визија http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Gradenje_so_vizija/Скопско градење со визија. Fri, 29 May 2009 21:17:34 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Gradenje_so_vizija/Земјотреси http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Zemjotresi/Скорешните 300+ земјотреси кои што се случуваа во југоисточна Македонија ми дадоа идеа да изработам веб апликација која што ќе ги листа земјотресите на територија на Македонија. Така и беше. :) Thu, 28 May 2009 17:41:35 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Zemjotresi/