Кајмакот / drugarce - гласаниhttp://kajmakot.softver.org.mk/korisnik/profil/drugarce/Послeдни гласови за статии од drugarcemkMacedonia and Greece: What is the basis for a reconciliation ? http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Macedonia_and_Greece_What_is_the_basis_for_a_reconciliation/Одличен текст за спорот меѓу Македонија и Грција. За жал само на англиски па на кој не му е проблем нека чита Tue, 01 Dec 2009 17:58:29 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Macedonia_and_Greece_What_is_the_basis_for_a_reconciliation/ostavka http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/ostavka/http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116590 ova go nema, a slednata vest: http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116591 postoi Mon, 23 Nov 2009 15:47:19 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/ostavka/Пеколно бриселско сценарио за кршење на Македонците http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Pekolno_briselsko_scenario_za_krshenje_na_Makedoncite/Ако македонските „коминтерновски копилиња“ не може да ја голтнат целата уцена одеднаш, тогаш Брисел ќе им ја сервира на парче. Па најпрвин ќе треба Груевски до 7 декември да потпише за името, а за тоа ќе добиеме пусулче со датум за преговори. Mon, 23 Nov 2009 11:29:03 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Pekolno_briselsko_scenario_za_krshenje_na_Makedoncite/ИНТЕРВЈУ СО КАТАРИНА ИВАНОВСКА http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/INTERVJU_SO_KATARINA_IVANOVSKA/ДАЛИ ГОТВИШ И ШТО Е ТОА ШТО НАЈДОБРО ЗНАЕШ ДА ГО ЗГОТВИШ? - Обожувам да готвам. Најдобро знам да подготвам потаж од зеленчук, ориз на хотелски начин и разни салати како туна салата со рукола, пченка, сончоглед, семки, ротквички, маслинки и … ако кажам сѐ, нема повеќе да ми биде таен рецептот! Thu, 05 Nov 2009 14:14:28 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/INTERVJU_SO_KATARINA_IVANOVSKA/Асиметричен притисок http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Asimetrichen_pritisok/Датум за преговори е само еден чекор кон ЕУ и ни од далеку не е конечен. Грција по своја волја може да го блокира отворањето на било кое од поглавјата, а ги има триесетина. Ако се направи и најмала отстапка за името сега, какви отстапки ќе се бараат пред конечниот прием на Македонија во ЕУ? Thu, 05 Nov 2009 11:28:07 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Asimetrichen_pritisok/Евро Балкан http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Evro_Balkan/Да кажеше некој потпретседател на партија на Македонците дека ќе ја ра­ди­ка­ли­зи­ра состојбата и оти Македонците ќе одат некаде без Ал­бан­ци­те, од Брисел и од Вашингтон ќе нe дигнеа на клоци. Sun, 08 Nov 2009 13:04:07 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Evro_Balkan/Брисел го бара Хаг, а го заборава Њујорк http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Brisel_go_bara_Hag_a_go_zaborava_Njujork/Дали со ваквото барање пред Македонија, Брисел и Атина ни кажуваат дека и преговорите под покровителство на ООН се мртви како и спогодбата? Ако, пак, ЕУ веќе не ги признава ни преговорите, ни Нимиц, ни мандатот на ООН, дали тоа значи дека таа ги презема преговорите? Thu, 29 Oct 2009 11:30:55 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Brisel_go_bara_Hag_a_go_zaborava_Njujork/Русалиите од Секирник се историја што се гледа http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Rusaliite_od_Sekirnik_se_istorija_shto_se_gleda/За русалиите од струмичко Секирник биле заинтересирани етнографи и етнокореографи дури и од САД, а за нивната поврзаност со најраното христијанство во декември ќе расправаат фолклористи од целиот свет Sat, 31 Oct 2009 19:58:34 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Rusaliite_od_Sekirnik_se_istorija_shto_se_gleda/Или слобода, или Еу-компромис нема! http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Ili_sloboda_ili_Eu-kompromis_nema/За сите уцени кои моравме и мораме да ги истрпиме и уште ги трпиме, единствено Нова Македонија , и тоа главниот уредник, собра храброст да проговори! Секоја чест, текстот МОРА да се прочита. Thu, 01 Oct 2009 23:08:12 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Ili_sloboda_ili_Eu-kompromis_nema/настапот на Ексос на „Бела ноќ“ 2009 (видео) http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/nastapot_na_Eksos_na_Bela_nokj_2009_video/Одличниот перформанс на EXOS за време на „Бела ноќ“ на плоштадот во Скопје [26.09.2009] Sun, 27 Sep 2009 15:05:24 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/nastapot_na_Eksos_na_Bela_nokj_2009_video/Google Translate: конечно и на македонски! http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_Translate_konechno_i_na_makedonski/Ете, после неколку месеци тестирање (меѓу другото, и на picasa приметив дека имаа обиди :)), Гугл ја објави алатката за преведување и на македонски! Ај честито :) Tue, 25 Aug 2009 08:53:40 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_Translate_konechno_i_na_makedonski/Македонски јазик на Google Translate http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Makedonski_jazik_na_Google_Translate/Македонскиот јазик конечно е вклучен во Google Translate Tue, 25 Aug 2009 14:23:45 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Makedonski_jazik_na_Google_Translate/Google Translate на македонски http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Google_Translate_na_makedonski/Со големо задоволство ви претставуваме дека од денес Google Translate нуди превод и на македонски јазик. Tue, 25 Aug 2009 15:13:36 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Google_Translate_na_makedonski/Google Translate од сега и на Македонски http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_Translate_od_sega_i_na_Makedonski/И дојде тој ден кога конечно ке можеме на нашиот јазик да си преведуваме со најмоќната алатка за преведување од google. Како што можевте да прочитате а и да се вклучите во преведувањето на google, Превод На Гугл Сервисите каде што членовите се вклучуваат и преведуваа фрази. Tue, 25 Aug 2009 18:35:59 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Google_Translate_od_sega_i_na_Makedonski/Не, ова е Гугл транслејт на Македонски http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Ne_ova_e_Gugl_translejt_na_Makedonski/Гугл транслејнт на Македонски (You look great.) Tue, 25 Aug 2009 19:13:59 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Ne_ova_e_Gugl_translejt_na_Makedonski/Батерија за домашни потреби? :) http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Baterija_za_domashni_potrebi/Нов начин на чување и складирање на енергија. Ќе дозволат ли само големите енерго-играчи да заживее?? Sat, 22 Aug 2009 23:31:34 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Baterija_za_domashni_potrebi/Крушево "Етно град" http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Krushevo_Etno_grad/Видео репортажа на BBC за туристичкиот проект „Крушево - Етно град“ Thu, 20 Aug 2009 13:38:02 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Krushevo_Etno_grad/Елвис Бајрам се спрема за во школо http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Elvis_Bajram_se_sprema_za_vo_shkolo/Елвис Бајрам, градоначалникот на општина Шуто Оризари ќе стане средношколец. Mon, 17 Aug 2009 21:20:45 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Elvis_Bajram_se_sprema_za_vo_shkolo/Антимакедонец - професија на Божидар Димитров http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Antimakedonec_-_profesija_na_Bozhidar_Dimitrov/Ако порано никој не им даваше големо значење на изјавите на Димитров, тие сега треба да се сфатат многу сериозно, зашто доаѓаат од официјално место. Thu, 13 Aug 2009 08:11:22 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Antimakedonec_-_profesija_na_Bozhidar_Dimitrov/Убавини имаме, немаме „кликер“ за туризам http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Ubavini_imame_nemame_kliker_za_turizam/Имаме исти планини, речиси исти природни убавини со Пиринска Македонија, но од другата страна на границата Бугарите изградија многу суперлуксузни хотели, современи туристички комплекси што се познати во Европа и се полни со туристи и лете и зиме. Кај нас ништо, освен по неколку хотелчиња и мотелчиња Fri, 07 Aug 2009 10:31:27 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Ubavini_imame_nemame_kliker_za_turizam/