Кајмакот / Svedok - гласаниhttp://kajmakot.softver.org.mk/korisnik/profil/Svedok/Послeдни гласови за статии од SvedokmkМВР не ги почитува "законите" на Facebook http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/MVR_ne_gi_pochituva_zakonite_na_Facebook/Медиумите во еден здив ја проширија веста за тоа како Министерството за внатрешни работи отворило своја *неофицијална* страна на Facebook. Од Дирекцијата за заштита на лични податоци велат нема прекршување на законот. Но што велат од Facebook? Tue, 07 Apr 2009 05:05:18 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/MVR_ne_gi_pochituva_zakonite_na_Facebook/Дали е Велигден? http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Dali_e_Veligden/Дали е Велигден? Tue, 14 Apr 2009 16:43:00 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Dali_e_Veligden/САД: удар противниците на женските права http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/SAD_udar_protivnicite_na_zhenskite_prava/Американскиот претседател Барак Обама ја укина забраната за финансирање на интернационалните програми за планирање на семејство. Потегот е поздравен од групите за права на жените и јавно здравство... Mon, 09 Feb 2009 11:43:36 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/SAD_udar_protivnicite_na_zhenskite_prava/Избори http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Izbori/Незнам колку знаете ама Хитлер легитимно дојде на власт. Имаше избори и си победи човекот. Демагогија, ораторство и на крај фотеља. Како заврши неговата приказна сите знаеме. Wed, 25 Feb 2009 20:42:23 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Izbori/Слобода или ништо http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Sloboda_ili_nishto/.. ако не се партибрејкер, тогаш ништо Thu, 05 Mar 2009 12:56:57 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Sloboda_ili_nishto/Како Коце го рестартира часовникот http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Kako_Koce_go_restartira_chasovnikot/Коце го исполнил ветеното :) Sat, 07 Mar 2009 18:57:19 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Kako_Koce_go_restartira_chasovnikot/Протестна песна [video] http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Protestna_pesna_video/...изведена од Hugh Laurie, главната ролја во House MD. :) Mon, 09 Mar 2009 14:20:48 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Protestna_pesna_video/Француски искуства... http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Francuski_iskustva/...од кампањата Инвестирај во Македонија. Со објавувањето немам намера да критикувам, едноставно прочитајте го текстот бидејќи е многу интересен и искрен поглед за тоа како французите гледаат на македонците. Sun, 08 Mar 2009 18:33:17 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/vesti/Francuski_iskustva/Една личност може да го смени светот http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Edna_lichnost_mozhe_da_go_smeni_svetot/Запомнете дека никој не може да направи да се чувствувате инфериорни без ваша согласност. - Eleanor Roosevelt Мислам дека жената има две опции: или е феминистка или е мазохист. - Gloria Steinem Mon, 09 Mar 2009 17:49:10 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Edna_lichnost_mozhe_da_go_smeni_svetot/ВИДЕО: Снимајќи прилог Си-Ен-Ен снимиле грабеж на златарница http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/VIDEO_Snimajkji_prilog_Si-En-En_snimile_grabezh_na_zlatarnica/Камерман на американската телеизиска станица Си-Ен-Ен, снимил грабеж на продавница за накит во Лондон, вчера попладне, додека снимал кадри за новинарски прилог - среќа во несреќа Sun, 08 Mar 2009 03:43:52 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/VIDEO_Snimajkji_prilog_Si-En-En_snimile_grabezh_na_zlatarnica/Стилски информативни вежби http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Stilski_informativni_vezhbi/Ретроспектива - „известувањето на локалните медиуми околу немилиот настан во кој еден романски ракометар беше убиен, а двајца други, едниот Хрват, другиот Србин, повредени.“ Tue, 10 Feb 2009 10:17:14 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/seshto/Stilski_informativni_vezhbi/Не ја давам земјата http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Ne_ja_davam_zemjata/„Не ја давам земјата за фотелја“, како локал-регионална парадигма како се прави политички рекламен спот за избори. Wed, 04 Mar 2009 17:13:17 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Ne_ja_davam_zemjata/Актери кои личат на средовечни лезбејки http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Akteri_koi_lichat_na_sredovechni_lezbejki/Кајл МекЛахлан, актер, познат по улогите во „Флинстоунс“, „Стриптизети“ и „Очајни домаќинки“. Изгледа како менаџерка на веб-страница за две кученца. :) Thu, 05 Mar 2009 00:05:10 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Akteri_koi_lichat_na_sredovechni_lezbejki/Предмети од Neverland на Мајкл Џексон на јавна аукција http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Predmeti_od_Neverland_na_Majkl_Dzhekson_na_javna_aukcija/На продажба е и играчка кола со слика на Џексон претставен како Петар Пан на хаубата и ликот на самиот Петар Пан на седиштата Wed, 04 Mar 2009 02:56:50 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/zabava/Predmeti_od_Neverland_na_Majkl_Dzhekson_na_javna_aukcija/Со кој ум? http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/So_koj_um/Некогаш стварно не можам да ги сфатам луѓево, ама стварно... гледам некои работи кои едноставно ми се невозможни и несфатливи и... Ај ја сфаќам владава кога ми забранува да пијам алкохол, да пушам цигари, да абортирам, да пљукам, да правам ајвар, ракија... за мое добро... Mon, 19 Jan 2009 18:43:00 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/So_koj_um/Недела на новинарството: Точноста на информаците во Вечер http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Nedela_na_novinarstvoto_Tochnosta_na_informacite_vo_Vecher/Петиот пасус во врска со блогот на Филип Петровски попознат како „Вуна“. Wed, 20 Aug 2008 16:55:37 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/blogovi/Nedela_na_novinarstvoto_Tochnosta_na_informacite_vo_Vecher/Црквијада во урбанистичките планови http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Crkvijada_vo_urbanistichkite_planovi/во фиоките во општинските бараки постојат уште 13 цркви, вметнати во плановите, но сè уште неизградени. Со нив бројот на христијански храмови треба да се удвои. Некои од нив стојат на хартија подолго време, а други иако беа ставени неодамна, се очекува да почнат да се градат многу брзо... Tue, 03 Mar 2009 00:08:38 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/politika/Crkvijada_vo_urbanistichkite_planovi/За Голи Оток - лично и различно http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Za_Goli_Otok_-_lichno_i_razlichno/Во сведоштвата за Островот на смртта,наидов на Ангеле,брат на Киро Петковски со кого заедно минувале низ црните денови и ноќи на Голи Оток,местото што ги соголи сите илузии за минатата идеологија.По шест години Киро се враќа во Македонија.Тогаш ја запознава љубовта на својот живот и по една година.. Mon, 02 Mar 2009 23:57:06 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Za_Goli_Otok_-_lichno_i_razlichno/Спомен куќата на Мајка Тереза - дефиницја за кич http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Spomen_kukjata_na_Majka_Tereza_-_definicja_za_kich/Овде имаме градба која општо земено личи на соковник, со додадени чудни столбови, разни материјали, кои освен на хартија еден под друг, не би требало да ги гледаме на едно место сите заедно. Барем ако имаме око гладно за естетски решенија... Mon, 02 Mar 2009 23:35:43 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Spomen_kukjata_na_Majka_Tereza_-_definicja_za_kich/Атеизам - цитати http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Ateizam_-_citati/Сите луѓе што размислуваат се атеисти“ - Ernest Hemingway Mon, 02 Mar 2009 15:01:46 -0000http://kajmakot.softver.org.mk/kultura/Ateizam_-_citati/