Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Тажен ден за демократијата во Струга

пријавена од razvigor пред 1 година, 1 месец. (jasnesumjas.blogspot.com)

Жарко пишува: „Група организирани насилници го попречија правото на слобода на изразување на Граѓаните за Европска Македонија во Струга.“

станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Политика

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Се прашувам само дали е можно... во практично започната предизборна кампања овие од власта да бидат толку наивни и да пуштаат разбијачи по трибини организирани од СДСМ, па да им даваат од утре додатни мотиви за плачипичкарење пред медиуми и разно-разни европски институции во и вон државава?

  Баш ме интересира дали навистина ќе испаднат толку глупави? Но со оглед на тоа дека настанот се снимал, ќе можеме наскоро да утврдиме чии симпатизери или членови биле насилниците кои го прекинале настанот.

 • +2 гласови

  Јас утре ако сакаш, ќе се распрашам што и како. Но претпоставувам кој биле. Мал град е Струга.

  Но ај да не шпекулирам.

 • +3 гласови

  Партиска наредба. Само толку ќе кажам.

 • +1 глас

  Дека е партиска наредба им е јасно и на првачињата во етнички поделените смени во Струга.
  Тоа што мене ме интересира од сам почеток е - од која партија е наредбата? Дали во ВМРО се до толку глупави, или Шема ги засукал ракавите? :)

 • -2 гласови

  Арно им направиле
  Па власници на земјата се Дуле Пацов и Мики Носоња ако ме разбирате..

 • +5 гласови

  А бе и да се амеби тие си имаат право да одржат трибина.

 • +1 глас

  А да не заборавиме дека на територијата на Македонија денес Tiveriopol црквичето и нешто Битолската црква(во главно облиена со дијаспора пари) се денес најсериозните мангупи и фашисти какви никогаш не сте можеле да замислите. За она паричката што ја ставале некои на бадник а не на мадник дигнаа онолку џева и го прогласија цело скопје и уште три региона за србисрбисрби... не па вака некои работи во кои они го гледаат ѓаволот и лукавиот.

 • +1 глас

  quote of the year

  Неоспорен факт е дека голем број НВО и луѓе кои живеат овде а се од мешано потекло, се разликуваат со Македонците, до непомирливот и антипатија..
  E-Lаdy || 19 Февруари, 2009 - 21:13

 • +6 гласови

  цитат на неделата: „и онака немате што да кажете“ :-(

  за жал, слично како и трибината во точка за црква на плоштад организирана пред неколку месеци, силата станува аргументација.

  тоа што во целово лудило се заборава е третиот њутнов _закон_ кој вели - секоја акција има своја реакција :-)

 • +4 гласови

  Штета што понекогаш немаме големина да се сослушаме кога имаме спротивставени ставови. За жал, сеуште учиме и демократија и цивилизирано однесување. Жал ми е што ја спречиле трибината, наместо да си го кажат тоа што им лежи.

 • +2 гласови

  тоа шо го кажа се сведува на два збора „проста маса“.

 • +2 гласови

  Гуд бајтс, најтажно е што тие што без размислување настапуваат негативно можеби ќе откријат дека имаат многу заеднички, а не спротивставени ставови со организаторите на трибината... Особено во однос на решавање на разни секојдневни и политички проблеми. Кога би си дозволиле да поразговараат...

 • +1 глас

  Развигор, на тоа “ тие настапуваат негативно“ дали е можеби поправилно “тие настапуваат организирано“ затоа што сепак она што најмногу револтира е тоа што ова е организирано не само од тие што им текнало така да настапат туку како и немало чувари на ред и мир кои ќе дошле по 15мин и ќе смиреле се и трибината ќе продолжела.
  Мислам дека тоа е она што и најмногу б’зди во случкава.

 • +5 гласови

  постарите се сеќаваат на слични сцени со упадот во МРТ кај што се бараше сите што се презиваат на иќ да си одат од куќата. истите фаци, истата реторика, истата позадина, истата лоша иднина.

 • +2 гласови

  А погледајте колку интересен развој на настаните.
  Го нема Гравот и Персата и некој сличен од тој “патриоцки“ табор да дојде и спамира како еве ова не чини и не води кон ништо. Зошто секој со повеќе од една вијуга во мозокот, знае дека ова е пропаст со тоа што, што правиме следниот пат? некои типци ќе упаднат каде што се овие спротивниве и ќе попречуваат дискусија? и така, едни со други ќе се тепаат следниве икс години??
  Ене, на блогот на дечкото кој горд ги донесе Хунѕите од планина осамна наслов БРАВОС СТРУЖАНИ! И овие луѓе биле патриоти и се за обединување и граѓанство и прогрес?

 • +1 глас

  повеќе од доволно работи има таму за тужба

 • +1 глас

  roxy во право си ама многу си досадна.

 • +1 глас

  гемиџу , кога би знаел колку за мене ги има досадни, би плачел рикал за мојте маки што ги тргам;))

 • +3 гласови

  ако ми се пушташ не прифаќам.

 • +1 глас

  Има уште една работа која треба да се каже (не дека ги бранам тоа што го направиле или оправдувам) е тоа дека македонските стружани се ужасно исфустрирани луѓе (заради територијалната поделба) и треба да се внимава што и како со нив.