Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

ОН бара Грција да ги признае Македонците

пријавена од zlochko пред 1 година, 1 месец. (www.netpress.com.mk)

Од последната посета на Грција од Геј Мекдугал во името на ОН, произлезе остар и како никогаш до сега реален извештај за состојбата на малцинските права во оваа земја. Текстот кој следи е прераскажана верзија на документот.

станала популарна пред 1 година, 1 месец | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Политика

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Ќе Ве замолам, доколку некој успее да пронајде линк до извештајот, истиот да го објави тука.

 • +1 глас

  Ова треба, сите што го натртија г'зот на Грчката пропаганда да си залепат уште еден шамар од другата страна за да се разбудат...

 • +1 глас

  а кои се тие?

 • +2 гласови

  Еве јас ќе ти кажам: Тоа се сите оние кои иако ја прочитаа веста, сметаат дека е нерелевантна и небитна, па не гласаат за неа на кајмакот. :)

 • -1 глас

  ако идеме така сељачки, не те видов тебе да се јавиш за преводот на Thunderbird, м?

  или патриоти сме само на форуми за мрчење?

  (веќе се насобраа 10 години од кога се занимавам со локализација на слободен софтвер на македонски јазик - и се повеќе помислувам дека беше грешка)

 • +2 гласови

  Прво, нема ништо сељачко во мојот коментар, а ниту пак во твојот. :)

  Второ, преводот... последниот аргумент. :)
  Ај вака, ти си се трудел да преведеш (секоја чест за тоа!), а јас колку што можам се трудам твојата работа во листите на јазици да биде и да остане на буквата „М“, а не на „С“.

  И тоа баш со мрчење по форуми. И тоа наши(!) форуми, оти под влијание на грчката пропаганда (Лавот е комплетно во право за ова), а поддржана и промовирана од една политичка партија која во својата сопственост сеуште има машинерија на „интелектуалци“ и „невладини“ здруженија - таа пропаганда успешно се шири, се со цел да се дојде до фотељата. Макар и по цена на сопствената држава. Но најтажното според мене е што луѓе кои се интелектуално и тоа како подобни, сепак не го приметуваат ова, или едноставно in denial ги затвараат очите. Eyes wide shut синдром.

 • +1 глас

  Кај тоа се појавил македонскиот јазик под „С“? Освен во последниот инцидент со тоа на ЕУ како се викаше, што на крајот на краиштата е политичка одлука, на сите други места (што јас сум ги видел) јазикот, и сите други ознаки, се според ИСО стандардот.

 • +2 гласови

  Новица, кога ќе се појави - ќе биде премногу доцна. Впрочем оној непристојниот предлог на Нимиц од пред букурешкиот мировен договор 2008, во кој што испадна дека не преговараме само за име на држава, туку и за нација и јазик... зарем тоа не ти е доволен показател што се е ставено на маса?

  Некогаш стварно помислувам дека како народ патиме од short term memory loss.

 • +1 глас

  хахах.... значи ти со твоето мрчење по форуми, се трудиш да нема следен предлог на нимиц за јазикот?!? абе ај... give me a break.

 • +1 глас

  Не Новица, јас само се трудам:
  1. Преговорите час побрзо да се прекинат, а ние со грците да си Разговараме за нашите заденички несогласувања до 101 и назад; и
  2. Нашиот народ да не подлегне на грчката пропаганда и притисоците од надвор, а бога ми преку СДСМ и на притисоците од внатре и потоа да дозволи да се смени она што на барем сеуште голем дел од нас ни е свето.

  И да бидам искрен, јас не наоѓам ништо смешно во сето тоа. „Кучињата лаат, караванот си врви“ е ментален склоп на мидиокритети неспособни да се фатат во костец со реалноста, па се предаваат на течението на настаните.

 • -4 гласови

  отече

 • +1 глас

  Да. А ти плукни ми под прозорецот. Само тоа го можеш.

 • +8 гласови

  zlochko еве го извештајот: http://www.unhcr.org/refworld/country,,,...

 • -4 гласови

  Нас ни викаат да попуштиме за името, ние не попуштаме. На грците за малцинствата, тие не попуштаат. Ништо ново. Нели?

 • +1 глас

  Новица, бев спремен да се испокарам сега со тебе, ама тукушто сватив дека ти воопшто не си ни свесен што со што спореди...
  Врв на македонската национална неосознаеност. Навистина тажно.

 • -3 гласови

  злочко
  кајмакот безбеден и интегриран!

 • -4 гласови

  Нова пролет со Кајмак.от! Kajmak e re!

 • +3 гласови

  Колку сте очајни не сте свесни...