Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

"Не сакав децата да ми растат во слепа и националистичка земја"

пријавена од tom пред 1 година, 10 месеци. (on.net.mk)

Еххх, лулката на демократијата, видени од холандска новинарка мажена за Грк... Миење мозок на најмладите, ксенофобија од највисок ранг! И потоа, Европејците зборуваат за компромиси... Ко тие да не знаат со што си имаме работа... Ова треба да го дознае цел свет!

станала популарна пред 1 година, 10 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Политика

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • -2 гласови

  се сложувам. може search&replace да се направи и наместо грција да се стави:
  - македонија
  - косово
  - бугарија
  - србија
  итн.

  и пак ќе биде точен.

 • +4 гласови

  Врска нема твоево, се гледа дека не ги познаваш воопшто грчките прилики. Можам само да ти укажам да прочепкаш малку, да постудираш да видиш како ги индоктринираат децата таму уште од мали.

  Кај нас е исто?

  А бе ај не биди смешен.

  Со твоево релативизирање само го одобруваш геноцидот на Грците кон Македонците кои се уште го прават и целата хистерична политика. Луѓе страдаат пријателе, дури ти си го чешаш мадето.

 • -2 гласови

  Пријателе, јас не оправдувам ничиј геноцид. Ни на македонците од Грција, ни на србите од Косово, ни на бошњаците во Сребреница, но ни палежите во Битола. Сите тие беа „оправдани“. Не чини само во туѓиот двор да гледаме „пријателе“

 • +2 гласови

  А што се постигна со тоа што се запалија тие куќи? Сите тие по неколку месеци беа изградено со државни пари како оштета, што до некаде го оправдувам. И кој е крив сега што тие пари не се инвестираа во нешто што би било општествено корисно. Пак “ние“ што палевме. зборувам во името на сите, иако јас стоев пред мојата куќи и гледав како гори куќата до мене во која што го поминав целото детство и најубавите спомени.

 • +1 глас

  Палежите во Битола се случија за време на војна и беа инцидентна реакција на настаните претходно.
  Геноцидот во Грција и национал-шовинистичката хистерија таму е политика која се води повеќе од еден век.

  Исто е колку Бисмарци што е исто со Њујорк е толку...

 • -1 глас

  Ааах, ова со војводите (моментално, лупачи на компири) ми заработи негативни поени кај дежурните. Знаев.
  Одете малку надвор да лепите плакати, ви се топи предноста.

 • -2 гласови

  нормално, се сложувам дека има поголеми (пр. аушвиц) и помали (пр. битола) нарушувања на човековите права. Но тие суштински потекнуваат од ист национал-социјалистички дискурс. Секако дека не може да се стави знакот =

 • +4 гласови

  точно, исто како што не може да се стави знакот = и при индоктринирањето на децата во Македонија и Грција... како што сакаше со првиот коментар да изрелативизираш.

  Во Грција ситуацијата е екстремно радикална и не можеш за тоа да речеш дека: „сите се исти“.

 • +2 гласови

  А најтажно е тоа што, ако продолжиме вака со социјал-националистите, и за нас ќе пишуваат вакви написи, наскоро.

 • +2 гласови

  a бе загреота сте скроз...
  Прво постов е за Грција, вие ја носите водата кај нас, демек исти сме биле, што е катастрофална глупост соодветна за кажување вицови за лудаци.

  Второ, национал-социјализмот врска нема со национализмот или патриотизмот, ама за вас знам дека е исто, како што за некој што врска нема од физика, исто му е конкавно и конвексно огледало...

  Инаку Вордан срце мое пацифистичко, да ти кажи чичко ти Лавот дека пред да се случат палежите во Битола се случија неколку класични терористички чинови и воени злосторства, за кои твоите миленици од УЧК се уште не одговараат.

  Тоа е тажно... Што фаци како тебе платени или не, ја одработуваат агендата од УЧК поткрепена од петтата колона кај нас.

  Долго време виреете во Македонија. Се надевам дека нема уште долго да ве има. Не сакам да страдаат македонските деца... Како што страда Македонија од предавници!

 • -2 гласови

  Мрш бе, стоко - ти мене предавник.
  Класично оправдување на секој криминалец: да бе, јас палев, ама и тие беа криминалци. Сите сте од иста сорта.
  Никој не ве сака, освен самите себе.
  Вие сте вистинските предавници на Македонија. Со своите постапки не доведовте до ова дереџе.

  Сакаш малку имиња и ти? Еве:
  Шпртови. Бугараши. Необразовани криминалци. Лепачи на плакати. Шовинисти. Фашисти. Национал-социјалисти. Морони.

 • +2 гласови

  vordan, претеруваш:
  Шпртови? Чест збор ти е, и не знам што значи.
  Бугараши? Уат д' фак? Половина неселение Бугараши?
  Необразовани криминалци? Пак, половина неселение се тоа?
  Професијата лепачи на плакати произлезе од Бранко.
  Последните четири имиња важат за мнозинството од се-де-совските воѓи.

 • +2 гласови

  vordan, гледаш? Твоите дежурни редовно ме минусираат :)

 • -1 глас

  А бе ова вмро-овце немаат мерка.
  Секој кој ќе каже нешто што нешто што е против тековно-важечкиот војвода и не е против „шиптариштата“, веднаш е предавник.
  Еба ги беља, испадна дека 70% од Македонците се предавници.
  А од друга страна, цело раководство на ВМРО е од криминалната фирма НПК, своевремено формирана од бугарската мафија и Љубчо „д б`лгарин“ Георгиевски“. Главниот идеолог им е предавник, да ги онаквам.

  „Шпрт“ е скопски, да не кажам чаирски израз. Дерогативно е, не можам сега многу да објаснувам.

 • -2 гласови

  И доста со тоа „предавник“. Како папагали, само го повторуваат.
  Тоа им е за интерна употреба, по митинзи, мене ме навредува кога ќе ме наречат предавник.
  Јас сум патриот, Македонец, живеам овде од раѓање. Плаќам данок цел живот, стојам кога се пее химната, ми солзат очите кога се вее знамето.
  И да не зборам сега, но веројатно имам повеќе направено за државава одошто сите лавови и други менажерии заедно.

 • +1 глас

  А во војната отиде да се биеш?

 • +3 гласови

  vordan-овите дежурници работат прва смена изглеа, сеа за сеа само -2 гласа :)

 • +1 глас

  Еве ги уживаат македонските деца. Рај божји на земјата.

 • +2 гласови

  „Прво постов е за Грција, вие ја носите водата кај нас...“

  „Второ, национал-социјализмот врска нема со национализмот или патриотизмот, ама за вас знам дека е исто, како што за некој што врска нема од физика, исто му е конкавно и конвексно огледало...“

  И трето... “Што фаци како тебе платени или не, ја одработуваат агендата од УЧК поткрепена од петтата колона кај нас.“

 • +1 глас

  Џабе ти е Лаве... Once comuniar, always comuniar :(

 • +1 глас

  "Не сакав децата да ми растат во слепа и националистичка земја" - прво мислев дека текстот е за Македонија... после видов дека е за Грција.

  Страшно, страшно е тоа што се случува во Грција.

  За жал, ние сме на истиот пат.

 • -1 глас

  Среќа реков... Децата македонски живеат во рајот на земјата. Се' е супер.

 • +4 гласови

  ps.
  приметив многу -1 гласање во коментари.. сега ги искликав сите со +1 (иако не сите вредат за тоа).

  прилично е моронски да се минусираат коментари само затоа што некој не се согласува со нив.

 • +1 глас

  Дамјан,

  можеби ќе биде паметно една кратка листа на правила на куќата да се направи.

 • +2 гласови

  не правам правила ја, нити е мој сајтов, нити верувам во регулација