Што е Кајмакот?

Кајмакот е интерактивен интернет сервис кој содржи врски до интересни интернет статии од македонски страници или македонски автори. Интересните статии испливуваат на површина со гласање на уредниците - урeдници сте вие посетителите.
Повеќе.

Свежи страници

Гласајте за штотуку објавените страници и направете ги популарни.

 

Пријави страница

Пријавете интересна страница за да ја споделите со останатите.

Кајмакот се пензионира на 10.04.2010. Ова што го гледаш е статичка верзија преземена на 10.04.2010. Од април 2007 до април 2010 на Кајмак.от се регистрираа 1.449 корисници и пријавија 5938 страници. Гласаа 58.519 пати и 2.517 страници станаа популарни. Од април 2007 корисниците коментариаа 14.889 пати и 11.641 пати гласаа за туѓите коментари на страниците.

Меѓународниот суд грција Македонија тужба покрена! јеее конечно!!

пријавена од gemidjy пред 1 година, 4 месеци. (i34.tinypic.com)

Пасоши гага!! Македонија покрена тужба против Грција во ХАГ!! Дали разбравте? не знам како оваа информација не беше пласирана досега овде!!!!!!

станала популарна пред 1 година, 4 месеци | проблем? |  кој гласал? |  категорија: Политика

За да коментирате треба да се најавите или регистрирате.


 • +1 глас

  Што има врска пасошот со тужбата?

 • -3 гласови

  не знам :о

 • -3 гласови

  И главното: сосема погрешен потег со кој дополнително си ја отежнуваме ситуацијата.

  Мудри политичари (велам, мудри!) би влегле во ЕУ и потоа би им ебале мајката на Грците, сосе суд и сосе сите останати опции кои полноправна членка ги има на располагање.
  Од друга страна, ако на моменталната политичка опција и` пречи ЕУ и НАТО, тогаш е подобро да останеме во друштво со Босна, Косово, Република Српска и останатата багра.
  Следно, ќе го тужат Јосип Броз, па Сталин, па Хитлер ... крај нема.

 • +2 гласови

  не сум убеден дека е толку лош потегот. може и интересно да биде, ако стварно се води од подготвени правници .. и би било фино да е јавно.

 • -2 гласови

  Ќе видиме како ќе испадне - за едно пет-шест-седум години.

  Што мислиш, сега цел Хаг ќе се фрли на нашиот предмет? Веќе замислувам како претседателот на судот воведува вонредна состојба и наложува приоритет за нашата тужба. „Да се реши за три дена!“ - им се дере на службениците...

  Жими таквиов.

  Дотогаш, први другари ни се Хашим Тачи и бандата...

 • +1 глас

  Веројатно Б.Ц. е спасиетелот.

 • +3 гласови

  Да... да влеземе во ЕУ а? Да се откажеме од апсолутно се' што (барем на поголемиот дел од македонците) им е битно... да ставиме ново име, да се откажеме од јазикот и националноста (како што конечно видовте пред некој ден - директно е врзана со името), да го смениме уставот како врв на капитулацијата (налик онаа во 2001) и со тоа да ги потврдиме сите измени во најбитниот државен документ - а потоа да тужме.

  Браво Вордан, многу умно! :)

 • +2 гласови

  Па тоа е целта на тужбата. Да се влезе во ЕУ и НАТО под постоечката референца и после да се случи остатокот на текстот од коментарот.

 • -2 гласови

  Пасоши гага?
  Или дупли визи?

 • -5 гласови

  меѓународен суд.

 • +2 гласови

  Прашање за сите што мислат дека ова бил најмуда потегот на владата: дали ако судот пресуди против р. македонија, тогаш ќе биде ок да го смениме името?

 • -2 гласови

  1. Јас не прочитав никаде дека ова е најмудар потег на владата...
  2. Смачено ми е од дефетисти на кои животот им се сведува на паролата „не го тегни лавот за опаш“ и онаа македонската „наведната глава - сабја не сече“.
  3. Јас имам одговор до тебе во вид на прашање: А што ако те згази кола кога преоѓаш улуца? Дали е тоа само по себе доволна причина да не излезеш од дома?

 • +1 глас

  1. реков „најмуда“ а не „најмудар“. дека е „најмуда“ говорат главно сите коментари кои го поздравуваат ова, вклучително и твојот во точка 2 и 3.

  2. нема врска со моето прашање.

  3. нема врска со моето прашање.

 • +2 гласови

  Се извинувам. :) А ја па мислев си направил тајпо! :))

  Еве ти одговор: Македонија во моментов се фаќа за сламка - толку многу Македонија е очајна. Македонија, вака или онака, за моја голема жал е пред менување на своето име - Македонија, а и пред менување на Уставот на Македонија.
  Тоа што Грција ќе добие против Македонија на суд нема воопшто да измени ништо - Македонија и така ќе го менува своето име.

  Намерно очајно пишувам Македонија, оти ми е страв дека за некое догледно време - веќе нема да можам/сакам/смеам (еј, се е можно тука!) да пишувам Македонија.

  А да... од оваа гледна точка на информациите со кои располагам - Грција не може да прекрши спогодба (барем во случајот НАТО):
  - оти во заклучокот никаде не се споменува дека грција става вето
  - дури и да се споменува тоа, грција сигурно не крши договор кој нејзиниот парламент сеуште го нема ратификувано. :))

 • +4 гласови

  Новица: „дали ако судот пресуди против р. македонија, тогаш ќе биде ок да го смениме името?“

  Судот во Хаг нема да решава за името, ќе решава за нашето право според спогодбата да влеземе во НАТО и ЕУ без Грција да не' попречува. Ако изгубиме, тогаш пак сме на истото што сме сега: надвор од НАТО (и наскоро ЕУ).

 • +1 глас

  судот и да пресуди дека грција не смее да ни прави обструкции да станеме НАТО членка како „бивша југословенска“, грците сепак имаат пријатели кај кои можат да излобираат да кажат македонија не ги исполнува условите за членство поради неисполнување на критериум градење добри меѓусоседски односи.
  мислам дека нашите играат на карта да има пресуда дека грците ја прекршиле привремената спогодба па според тоа таа веќе да не се почитува и да се расправа во рамките на генералното собрание на ОН под кое име ќе македонија ќе биде регистрирана во таа организација.
  од друга страна грците па сигурно пред судот ќе гледаат да докажат дека не ја прекршиле привремената спогодба и дека македонија не е примена во нато затоа што не го исполниле условот за добрососедство

 • +1 глас

  Другарче, поништување на Привремената спогодба би била втора, помалку поволна етапа за нас. Тоа би значело повторна апликација во ОН и „демократско“ усвојување на нашето име (балансот на силите е сменет во наша полза од 1993 година). Ова сум убеден дека можеме да го оствариме.

  Кога би се сменило името во „Република Македонија“ во ОН, тогаш имаме полно право да се обратиме до сите организации и држави кои ја користат референцата да почнат да ни се обраќаат со Македонија.

  Јасно, ова нема да го реши нашето членство во НАТО и ЕУ, но тоа сепак е посебен процес и ќе мора да го туркаме посебно ако дојдеме во ваква позиција.

 • +1 глас

  ... а ако добиеме, тогаш „the former Yugoslav Republic of Macedonia“ ќе стане членка на НАТО (и наскоро ЕУ).

 • +1 глас

  претпоставувам знаеш дека одлуките на судот не се обврзувачки.

  така ова се прави за пумпање на егото, а не за да влеземе во нато.

  ако го добиеме спорот, само ќе бидеме уште поголеми „маченици“ дека ете сега и судот е за нас, ама грците пак ни прават вето.

  сето тоа е добра нива за орање за неколку пара избори.

  плус, сигурно не многу луѓе знаат за што точно е спорот пред судот. а ако тој се претстави како за „македонија“, гласови лесно ќе се добијат.

 • +2 гласови

  Новица, не знам како ќе помине ова на суд, иако аргументите се на наша страна, членот 11 е очигледно прекршен. Исто не знам како ќе се разреши целиот проблем дури и ако добиеме позитивна пресуда. Но знам дека треба да сториме се' што е во наша моќ за да си го сочуваме името (и образот) и да го правиме тоа што е праведно - иако ми е јасно дека овој концепт на праведност е далечен за некои ликови.

  Со тоа на ум, дури и СДСМ да ја биеше оваа битка, јас иако ги презирам од дното на душата, ќе гласав за нив - заради повисокото добро. Оттука, не би се занимавал со тоа дали некој ќе добива или губи избори - политичарите се службеници кои привремено НИЕ сме ги поставиле да работат во наша полза и секое гледање надвор од тој контекст не' прави да изгледаме наивно.

 • +2 гласови

  зашто една држава треба да има образ? државата не е човек!

  државата треба да има правен поредок и да одговара пред меѓунардоно право... ниш друго

 • +2 гласови

  @gdamjan: Пак се враќаме на старите неодговорени прашања: а треба ли таа држава со правен поредок да се води по принципите на праведноста? Бидејќи без иманентна праведност, џабе ти е и подарен сет од закони кои се база за правниот поредок.

 • +2 гласови

  па македонија не се води по никаков прицнип гад дем. меѓународен суд ли ќе бара на помош, кога го призна косово, испрати војници во ирак и не го признава меѓународниот кривечн суд? wtf?

 • +2 гласови

  Новица, и јас го мислам истото, но како велиш ти погоре: „нема врска со моето прашање“.

  ПС: ова не го разбрав - „не го признава меѓународниот кривечн суд“? Што значи ова, кога, како?

 • +1 глас

  > Новица, и јас го мислам истото,
  > но како велиш ти погоре: „нема
  > врска со моето прашање“.

  не сум убеден дека нема врска, но нејсе...

  > ПС: ова не го разбрав - „не го
  > признава меѓународниот кривечн
  > суд“? Што значи ова, кога, како?

  не ги знам сите детали но ми се чини дека македонија е во групата зејми што на сад им дозволија да не бидат гонети нивни граѓани според тој некој суд... можеби некој друг знае подобро да објасни.

 • +2 гласови

  Новица, сега знам за што зборуваш: Македонија потпиша договор со САД дека нема да испорачува нивни војници ако Меѓународниот суд ги бара како воени криминалци. Се согласувам комплетно, тоа е погрешна и неправедна одлука. Политиката е бич.

 • -1 глас

  Нашата политика кон меѓународното право и други народи во светот беше кучка - сестра кучка на грчката политика врз Македонија... жалам... незнам зошто се нервирате толку...

 • +1 глас

  Goodbytes, јас реагирав на давање човечки карактеристики на објекти и творевини.

  Тоа е тешка злоупотреба, а премногу често се употребува во овие муабети (и оние за идентитето).

  Реагирам само дека мислам дека си попаметен од тоа, а и дека ако продолжиме со такви (емоционално базирани) „аргументи“ нигде нема да стигнеме.

 • +2 гласови

  @gdamjan, јас не се обидувам да напишам басна, давајќи им човечки карактеристики на државите. Објаснувањето е сосем едноставно: тоа „образ“ е еден крајно компресиран термин кој опфаќа многу моменти, премногу за да се пишуваат на секое. Точно дека не е најсреќно формулиран, но главното е дека јас го користам како метафора, а не во буквалното (или второстепено буквалното) значење: образ како дел од телото и образ како чест.

  Покрај чест како чесност или моралност, тоа треба да опфаќа и правичност, помош на обесправените (пр. Егејците), помош на соседот да се ослободи од своите демони, и да не должам, тоа крајно би значело: дали создаваме држава најдобро што можеме, држава во која би сакале да живееме, или правиме некаква крпеница од компромиси кои излегуваат од здравиот памет, крпеница од која дефинитивно сите ќе сакаат да си одат (или барем не ќе сакаат да се асоцираат со неа).

 • +2 гласови

  ... се надевам дека сега е појасно.

  А за емоциите, мислам дека не е нелогично да се развиваат емоции во една состојба кога некој долгорочно и длабоко ти гази на вратот без никаква причина и не ти дава да дишеш слободно. Се' додека тие емоции не и' попречуваат на здравата логика да функционира при донесувањето заклучоци, не гледам проблем што (за мене зборувам) понекогаш внесувам емоции (но не омраза или нешто полошо). А ако ти забележуваш фаличност во моето логичко расудување предизвикана од моите емоции, тогаш посочи го тоа, па верувам дека ќе смогнам сили да се исправам.

 • +3 гласови

  ВОРДАН, ко дете од 17 години коментираш, не заебавај, не те личи. Како тоа ќе сме влегле у ЕУ па одунутра че сме ебела мајката??? Знам дека знаеш дека не е така, ама ете од за тебе познати ричини си тераш . . .јеби га, твое право-тебе на душа.
  НОВИЦА, пресудата на судот е ОБВРЗУВАЧКА. Единствен проблем за нас е што и да добиеме, судот ќе пресуди (дека БЈРМ е легитимна реферанца и Грција нема право да ја сопнува БЈРМ на патот накај НАТО + ЕУ) арно ама судот нема како да ја инфорсира Грција да почитува одлука.

 • +2 гласови

  ---ЗНачи ако Грција и после тоа си тера по свое, а гарант ќе тера, тогаш званичната БЈР МАКЕДОНИЈА ќе има право од советот за безбедност (каде пола од земјите не признале под уставно име) да бара да ја натера Грција да се држи до пресудата.Не веруем дека и огаш нешто ќе се смени, ама па и не гледам што за нас би било полошо? Во најмала рака ќе имаме и правно покритие дека сме исправни, нели?
  А да, и колку е смешен БЦ (Вордан го обожува) сега. У собрание самиот рече дека сериозно би размилсил да ја тужиме ГР за ова, а сега вика „глуп потег на Гвујо“, аман бе БАне . . .

 • +1 глас

  > Не веруем дека и огаш нешто ќе се
  > смени, ама па и не гледам што за
  > нас би било полошо?

  Па... видиш, мислам тука дека се разидуваат голем број на мислења. Во принцип и јас немам ништо против да се тужакаме со грците или кој и да е, но во ситуација кога имаме поголеми проблеми од овој, јасно е дека сметам дека ова е губење време, трошење ресурси, енергија и сѐ друго наместо да се решаваат проблемите со кои секојдневно се соочувам на патот од дома до работа и назад.

  Кога би се ставиле во поширока перспектива работите се сведуваат на следново: дали ќе имаме влада која ќе се занимава со тужакање, наместо да ги решава проблемите во образованието, патиштата инфлацијата и сл. истовремено правејќи големи поделби во општеството (кое и така е климаво) со прашањата за абортус, религија, алхокол и сл. или не?

  Секој за себе, ваљда си го знае одговорот на ова прашање.

 • +2 гласови

  @Новица: тужакање :-)

  Грција не може да функционира сама и да им тера инает на сите држави. Ние ќе го добиеме спорот (и многу повеќе од тоа) ако го натераме остатокот од светот да ги увиди сите наши аргументи наспроти грчките, со што ќе се изврши силен и постојан притисок врз Грција. Ако таа продолжи да ги крши меѓународните закони и волјата на ОН, НАТО и ЕУ, набрзо ќе биде изолирана.

  Обратно, нашиот неуспех ќе биде ако истото Грција ни го направи нам, наспроти аргументите кои мислам дека сите се сложуваме дека се на наша страна.

 • +1 глас

  ех... за добробитта на идните генарации се надевам дека сте во право и дека вашиот оптимизиам е на место.

  сепак, поведението на сите досегашни македонски влади мене не ми дава да го делам вашиот оптимизам.

 • +1 глас

  значи пресудата е обврзувачка, но судот нема како да ја спроведе, тоа велиш така?

  кој к** тогаш пресудата?

 • +3 гласови

  Новица, секако дека треба да се решаваат и другите проблеми кои се и многу и тешки. Ама па од кога тоа валадата е сингл-таскинг оперативна? Ако така глеаме, увек ќе има побитни проблеми за решавање од овој, а и од многу други на пример. И не превртуј сега, кај се занимава ДРЖАВАТА (Власта) со абортуси?? Тоа се занимава (ама мнооху лошо) еден Владика од МПЦ и голем дел соросоиди, и едните и другите за свои интереси, а оа не можеме да забраниме, така е е онаму кај шо се стремиме, „слобода на говор“, јеби га ЈЕВРОПА :)
  За пресудата: Од кај знаеш бе, можда ке ја натераат да испоштуе Грчка пресудата, зашто мислиш дека работите се непроменливи? Наше е да бараме правда, а другото на тие кои имаат моќ за спроведување на истата

 • -1 глас

  ама ми го наполнавте сабмитот со глупости.

 • +1 глас

  Денес слушнав/прочитав дека советот за безбедност при ОН треба да се осигура дека пресудата ќе биде испочитувана.

  Мн. сте огорчени бре бре. :)

 • +2 гласови

  Новица, ти или се зезаш или намерно поставуваш несосдвентнипрашања како примери (прости-ништо лично). Тоа што МК потпиша договро (и тоа на сила но сепак потпиша) за негонење на УСА војници пред меѓународен суд на правдата е БИЛАТЕРАЛНА СПОГОДБА помеѓу УСА и МК. Тоа нема никаква врска со непочитување на меѓународното право. ДА, МК има направено грешки и непочитувања на меѓ.право, и јас и тогаш како и сега реагирав. КОлку и да мјисламд ека беше неопходно, сепак признавањето на нелегалното Косово од наша страна беше типично кршење на меѓ.право, а тоа не ни требаше од причина што нам како мала земја ни е многу важно тоа јебено право да се почитува.

 • +1 глас

  Како можеш да тврдиш дека билатерален договор по дефиниција не е кршење на меѓународното право. Баш конкретно тој договор е изрично кршење на неколку значајни формулации на меѓународното право, како на пример подеднаквиот третман на луѓето, подеднаквиот третман на странците и обврската за борба против воените злосторства.

  Значи, според Меѓународниот кривичен суд од Рим, Македонија како земја потписничка има обврска да ги гони осомничените за воени злосторства, освен ако не се американски државјани, бидејќи со билатерален договор ние им даваме амнестија.

 • +2 гласови

  Затоа што тие правила се правени за малите и нејаки земји, сите знаеме дека за светските сили тие правила исто како да не постојат (пак пример Србија и УСА)
  МИло ми е што веруварш во праведноста, иако ја нарекуваш ко оптимизам. Јас искрено не очекувам дрсатично подобрување во наша корист, но сепак не разбирам што може да биде полошо од оваа сегашна (ептен сјебана) ситуација?!?
  Вордаб ќе (мора)да убедува дека ќе сме биле изолирани. А сега ако сакаат нема да не изолираат? И да, ќе биде тешко, ама никој не гарантира ако целсоно се предадеме ќе биде одлично, така? Јасна е намерата на атињаните, за НАТО ќе ни сменат име, за ЕУ целосно идентитет, а после „од внатре“

 • +1 глас

  А после „ОД ВНАТРЕ“

 • +2 гласови

  У ПМ со глупиов форум . . .
  ЕЛем, :
  И после „од внатре“ ќе можеме да им попушме, пошто нели самите ќе се самозабришеме.
  Јас миалмд ека споров нема да се реши у следниве 7-10 год, а за понатаму . . .ќе мора да дојде до промена на начинот за прифакање во ЕУ, со некои 70% илити општоприфатеното двотретинско мнозинство. Вака ко што е сега. . . утре Бугарија нема да дозволи Турција да влезе у ЕУ, илити Словенија не за Хрватска,или Албанија за некогаш Србија, и тоа до кај води???

 • +2 гласови

  У ПМ со глупиов форум . . .
  ЕЛем, :
  И после „од внатре“ ќе можеме да им попушме, пошто нели самите ќе се самозабришеме.
  Јас миалмд ека споров нема да се реши у следниве 7-10 год, а за понатаму . . .ќе мора да дојде до промена на начинот за прифакање во ЕУ, со некои 70% илити општоприфатеното двотретинско мнозинство. Вака ко што е сега. . . утре Бугарија нема да дозволи Турција да влезе у ЕУ, илити Словенија не за Хрватска,или Албанија за некогаш Србија, и тоа до кај води???

 • +2 гласови

  У ПМ со глупиов форум . . .
  ЕЛем, :
  И после „од внатре“ ќе можеме да им попушме, пошто нели самите ќе се самозабришеме.
  Јас миалмд ека споров нема да се реши у следниве 7-10 год, а за понатаму . . .ќе мора да дојде до промена на начинот за прифакање во ЕУ, со некои 70% илити општоприфатеното двотретинско мнозинство. Вака ко што е сега. . . утре Бугарија нема да дозволи Турција да влезе у ЕУ, илити Словенија не за Хрватска,или Албанија за некогаш Србија, и тоа до кај води???